Strona głównaProdukty i przepisyOlejki eteryczne na dobre samopoczucie

Olejki eteryczne na dobre samopoczucie

Powonienie to chyba najbardziej niedoceniany ze wszystkich zmysłów. Wydawałoby się, że w czasach, gdy nie musimy już przy każdym posiłku martwić się, czy aby właśnie nie narażamy się na ryzyko zatrucia pokarmowego (co kiedyś, w naszej prymitywnej przeszłości, musieliśmy sobie każdorazowo wyniuchać), nie jest on już nam prawie do niczego potrzebny.

W istocie jednak zapachy oddziałują na nas na różne subtelne sposoby: niektóre nas uspokajają, inne pobudzają, jeszcze inne nasuwają przyjemne wspomnienia albo niemiłe skojarzenia… Zastosowanie w praktyce wiedzy o działaniu i właściwościach zapachów nazywana jest aromaterapią i może nam ona pomóc w rozmaitych, często zaskakujących dziedzinach życia.

Czym są olejki eteryczne?

Wbrew temu, co mogłaby sugerować ich nazwa, olejki rzadko są naprawdę tłuste. Przypominają raczej czysty płyn – coś w rodzaju esencji wydobytej z rośliny. Otrzymuje się je w procesie destylacji, przez co są bardzo mocno skoncentrowane: to dlatego olejek miętowy pachnie mocniej niż świeża mięta, na przykład. Czasami olejki eteryczne rozpuszcza się w rozmaitych olejach (na przykład olejku ze słodkich migdałów, oleju kokosowym), aby uzyskać mieszankę, która jednocześnie przyjemnie pachnie i ma pozytywny wpływ na skórę, włosy lub paznokcie. Nie powinny jednak robić tego osoby o bardzo wrażliwej cerze: olejki eteryczne, zastosowane miejscowo, mogą podrażniać. W takiej sytuacji lepiej będzie ograniczyć się do wąchania!

Po jakie olejki warto sięgnąć?

Nasz sklep ekologiczny oferuje bardzo szeroki wybór olejków eterycznych różnego rodzaju, co naturalnie może nasunąć pytanie: czym się one różnią i jakie mają zastosowania? Wybraliśmy dla Was kilka najpopularniejszych olejków: zobaczcie, na jak różne sposoby możecie je wykorzystać!

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy na sen i stres

Pokochają go wszyscy, którzy mają problemy ze stresem i nocami nie mogą spać. Kilka kropel możesz dodać do gorącej kąpieli z zawierającą rozluźniający mięśnie magnez solą gorzką, aby się skutecznie zrelaksować. Nie musi to nawet być „całościowa” kąpiel: wystarczy w takiej mieszance namoczyć stopy! Możesz też skropić olejkiem swoją pościel na chwilę przed pójściem spać: kojący, kwiatowo-ziołowy zapach lawendy ukołysze Cię do snu.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego na odkażanie

Ma mocne działanie odkażające, dlatego od dawna polecany jest ludziom cierpiącym na trądzik. Kąpiel z dodatkiem tego olejku przyda się też osobom, które mają problem z nieprzyjemnym zapachem stóp. Rozpylanie olejku z drzewa herbacianego (przy pomocy dyfuzora, kominka czy domowymi sposobami, takimi jak zagotowanie w garnku wody z dodatkiem olejku i pozwolenie jej parować) może też przynieść ulgę osobom przeziębionym i cierpiącym na schorzenia zatok lub kaszel.

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy wspomaga w problemach z koncentracją

Ten mocny, intensywnie pachnący ziołami i lasem olejek da energetycznego kopa każdemu, kto czuje się trochę przygaszony, ma problemy z koncentracją i jest stale osłabiony. Z tego właśnie powodu jednak lepiej nie rozpylać go wieczorami – ze względu na swoje pobudzające właściwości może powodować problemy z zasypianiem. Warto parę kropel dodać do domowej mieszanki do płukania ust.

Olejek miętowy

Olejek miętowy na problemy z trawieniem

Mięta słynie ze swojego pozytywnego wpływu na układ pokarmowy – i tego właśnie działania możesz oczekiwać od miętowego olejku. Wdychanie jego oparów łagodzi ból brzucha, wspomaga leczenie niestrawności i może pomóc opanować mdłości. Podobnie jak jego rozmarynowy kuzyn, olejek miętowy pomoże także się dobudzić i ułatwi koncentrację: może stanowić alternatywę dla kawy!

Olejek goździkowy

Olejek goździkowy a bolące zęby

Od tysięcy lat goździki słyną jako lekarstwo na bolące zęby – jeśli więc masz problem z zębami albo dziąsłami, ten olejek może Ci pomóc! Ma delikatnie antyseptyczne właściwości, dlatego można go też wykorzystać do przyrządzenia domowych środków czyszczących – takich jak te, o których pisaliśmy w naszym poprzednim poście.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img