Strona głównaProdukty i przepisyHistoria i zastosowania szałwii hiszpańskiej

Historia i zastosowania szałwii hiszpańskiej

Historia szałwii hiszpańskiej

Wielowiekowa historia, którą poszczycić się może szałwia hiszpańska, sięga czasów Azteków. Na początku uprawiana więc była przede wszystkim na ziemiach dzisiejszego Meksyku i Gwatemali. Wraz z upływem lat uprawy szałwii hiszpańskiej pojawiały się w kolejnych rejonach Ameryki Południowej. Z czasem – wraz z ekspansją kolonialną, zmianami geopolitycznymi oraz rozwojem cywilizacji – roślina ta zagościła także w Europie. Nie mniej, dopiero od kilku lat szałwia hiszpańska przeżywa swój renesans i wraca do łask konsumentów, goszcząc w  naszych kuchniach oraz wzbogacając swoją obecnością wiele potraw. O jej stale rosnącej popularności zadecydowały przede wszystkim właściwości, czyli korzystny wpływ na zdrowie, jak i zawartość wielu korzystnych makro- i mikroelementów.

Właściwości szałwii hiszpańskiej

Jeżeli cały czas zastanawiasz się nad tym, czy wprowadzić tę roślinę do swojej kuchni, to zapoznaj się z jej właściwościami. Szałwia hiszpańska od wielu lat konkuruje z dobrze znanym nam i zadomowionym w wielu przepisach siemieniem lnianym. Dla wielu osób kryterium wyboru stały się koszty, które decydowały o tym, że ostatecznie sięgnęli oni właśnie po siemię lniane. Warto jednak zaznaczyć, że nasiona chia są w pełni warte swojej ceny, o czym przekonuje zarówno obecność w ich składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak i wapna (co jest szczególnie ważne dla alergików).

Co jeszcze odnajdziemy w szałwii hiszpańskiej?

  • charakteryzuje się ona bardzo wysoką zawartością błonnika, który korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego – w szczególności na ruchy perystaltyczne jelit,
  • docenimy ją za niewielką wartość kaloryczną – sprawdzi się jako wartościowe uzupełnienie wielu przepisów, nie podnosząc jednocześnie ich wartości energetycznej (ułatwi skomponowanie zbilansowanego planu żywieniowego),
  • zawiera znaczącą i korzystną dla naszego organizmu zawartość wapna i żelaza – docenią to szczególnie osoby zmagające się z alergią i anemią.

Jednak jeden z najważniejszych atutów, jakim jest w stanie zaskoczyć nas szałwia hiszpańska, to bardzo wysoka zawartość kwasów Omega-3 – o wiele wyższa, niż ma to miejsce w przypadku łososia norweskiego. Roślina ta może więc być stosowana jako uzupełnienie codziennej diety, a tym samym pomagać w utrzymaniu jej prawidłowego zbilansowania. Istotne w codziennym korzystaniu z nasion chia jest to, iż nie wymagają one zmielenia ani też jakiegokolwiek innego przygotowania (tak, jak ma to miejsce w przypadku nasion siemienia lnianego).

Warto również zaznaczyć, że szałwia hiszpańska ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zawarte w niej kwasy Omega-3, o których wspominaliśmy, korzystnie wpływają na dobrą kondycję głównych arterii naszego organizmu, a tym samym – funkcjonalność układu krążenia. Niewątpliwym atutem nasion chia jest także duża zawartość błonnika o wysokim stopniu przyswajalności. To właśnie dzięki niemu mamy okazję poprawić efektywność ruchów perystaltycznych jelit oraz korzystnie wpłynąć na znaczne obniżenie cholesterolu we krwi. Ostatnią z zalet szałwii hiszpańskiej wymagających szczególnego podkreślenia jest zawartość lignany – związków mających ogromne znaczenie dla procesów detoksykacyjnych organizmu.

10 argumentów na „Tak”

Nie tylko walory smakowe, ale przede wszystkim bogactwo pełnowartościowych związków, składników oraz kwasów sprawiają, że po szałwię hiszpańską sięga coraz więcej osób. Pragniemy jednak zachęcić Państwa do skorzystania z walorów nasion chia poprzez przedstawienie dziesięciu, najistotniejszych zalet. Oto one:

  1. mało kalorii,
  2. dużo składników odżywczych,
  3. obecność przeciwutleniaczy,
  4. obecność błonnika oraz węglowodanów,
  5. korzystny wpływ na uregulowanie procesów metabolizmu -nasiona chia są pomocne w odchudzaniu (decyduje o tym zawartość błonnika oraz białka),
  6. obecność kwasów tłuszczowych Omega-3,
  7. wprowadzenie szałwii hiszpańskiej do codziennej diety pomoże poprawić parametry morfologiczne (m. in. obniżyć poziom cholesterolu),
  8. obecność makro- i mikroelementów oraz pierwiastków korzystnie wpływających na kondycję kośćca,
  9. korzystny wpływ na procesy regulujące poziom cukru we krwi (nasiona chia są zalecane osobom chorym na cukrzyce typu 2),
  10. ze względu na bogactwo w wiele wartościowych dla organizmu pierwiastków szałwia hiszpańska ma podobny
    wpływ na organizm, jak napoje izotoniczne (korzystnie wpływa na jego wydajność).

Wartości odżywcze nasion chia

Szałwia hiszpańska ze względu na bogactwo substancji odżywczych jest uważana za jeden z najbardziej odżywczych produktów, jakie w ogóle występują w przyrodzie. Przede wszystkim jest ona niepodważalnym źródłem kwasów Omega-3 i -6, a także niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu antyoksydantów oraz błonnika. Również składniki mineralne, witaminy i substancje odżywcze występują tu w znacznych ilościach.

Zawartość substancji w 100 g nasion chia wygląda następująco:

  • białko – 16.54 g
  • tłuszcz – 30.74
  • węglowodany – 42.12 g
  • błonnik – 34.4 g
  • witamina C – 1.6 mg
  • tiamina – 0.620 mg
  • ryboflawina – 0.170 mg
  • niacyna – 8.830 mg
  • witamina A – 54 IU
  • witamina E – 0.50 mg
  • wapń – 631 mg
  • żelazo – 7.72 mg
  • magnez – 335 mg
  • fosfor – 860 mg
  • potas – 407 mg
  • sód – 16 mg
  • cynk – 4.58 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Przykłady podania

Szałwia hiszpańska doskonale nadaje się jako wartościowy dodatek do różnego rodzaju potraw, do których może być dodawana zarówno w postaci nasion, jak i zmielonego proszku. Doskonale sprawdzi się jako element napojów i koktajli, można ją wykorzystać jednak również do sałatek, musli, kasz czy innych dań. Zmielone nasiona chia sprawdzają się także jako dodatek do mąki, podnosząc jej wartości odżywcze. W takiej formie nada się do wypieku ciast, chleba oraz naleśników. Szałwia hiszpańska doskonale sprawdzi się także do zagęszczania sosów i zup, a nawet jako materiał na pełnowartościowe kiełki. Można z niej zrobić także piankową galaretkę, która polecana jest przede wszystkim diabetykom, a także osobom na diecie odchudzającej.

Wykorzystanie w lecznictwie

Spożywanie nasion chia nawet w niewielkich ilościach jest w stanie w wyjątkowy sposób wpłynąć na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Poza dużą zawartością składników odżywczych i minerałów są one w stanie pozytywnie oddziaływać na funkcjonowanie człowieka w konkretnych aspektach zdrowotnych. Wykorzystanie żelu powstającego w wyniku połączenia szałwii hiszpańskiej z wodą może mieć pozytywny wpływ na układ pokarmowy, a to za sprawą tworzenia się warstwy zapobiegającej nazbyt szybkiemu wchłanianiu się części węglowodanów.

Co więcej, zażywanie kleiku powoduje uczucie wypełnienia żołądka, co przekłada się na uczucie sytości, w związku z czym produkt ten pozytywnie wpływa na proces odchudzania. Szałwia hiszpańska jest polecana także w diecie sportowców, na co wpływają jej właściwości hydrofilowe. Dzięki nim ziarenka mają zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody, nawet dziesięciokrotnie cięższej od swojej masy, a co za tym idzie – świetnie nawilżają organizm od wewnątrz. Ze względu na spowalnianie rozkładu węglowodanów i spowalnianie wchłaniania cukrów nasiona chia są polecane także diabetykom.

Przejdz do sklepu, aby wybrać produkty Szałwii Hiszpańskiej najlepiej dopasowanej do Ciebie.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img