Strona głównaPorady dietetyczneWęglowodany też są cenne. Poznaj 4 produkty bogate w wartościowe węglowodany.

Węglowodany też są cenne. Poznaj 4 produkty bogate w wartościowe węglowodany.

Węglowodany to zło, trzeba je eliminować z diety, unikać produktów, które są w nie bogate. W ostatnich czasach organiczne związki chemiczne składające się z atomów węgla oraz wodoru i tlenu, czyli węglowodany nie cieszą się wyjątkową popularnością.

Nie zapominajmy jednak o tym, że są one ważne, niezbędne i stanowią główne źródło energii dla naszego organizmu. Bez nich codzienne funkcjonowanie, podejmowanie wysiłku byłoby niemal niemożliwe. Oczywiście węglowodany węglowodanom nierównie i warto wiedzieć gdzie i jakich szukać.

Proste i złożone – które dobre, a które to złe węglowodany

By być bardziej świadomym dokonywanych wyborów warto wiedzieć, że węglowodany (cukry) dzielą się na proste i złożone. W skład cukrów prostych wchodzą fruktoza (owoce), glukoza i galaktoza. Charakteryzują się one tym, że są bardzo szybko trawione przez nasz organizm, który błyskawicznie pobiera z nich energię, z której korzystamy przez krótki czas. “Przy okazji” podnosi się poziom cukru we krwi. Takie właściwości sprawiają, że cukry proste są mniej wartościowe dla organizmu, mniej sycą, dlatego szybciej jesteśmy głodni, przez co podjadamy i spożywamy więcej kalorii.

Natomiast cukry złożone to nieco inna historia. Zalicza się do nich glikogen oraz skrobię. Różnią się od cukrów prostych tym, że dłużej je trawimy i w rezultacie dłużej pobieramy z nich energię. Wprawdzie też wpływają na podwyższenie się cukru we krwi, ale znacznie mniej niż cukry proste.

Nie oznacza to, że cukry proste, czyli monosacharady są złe. Trzeba umiejętnie korzystać z ich cech. Jeśli np. dużo trenujemy to warto po skończonym treningu dostarczyć organizmowi cukry proste, właśnie wtedy nasz organizm potrzebuje ich większej dawki.

Poznaj 4 produkty, które zawierają bardzo cenne węglowodany

Płatki owsiane

Jest nie tylko świetnym źródłem węglowodanów, ale także w jej składzie znajdziemy wartościowy błonnik rozpuszczalny, który wspiera organizm w zwalczaniu „złego” cholesterolu LDL. Poza węglowodanami w owsiance znajdują się duże pokłady magnezu wspierającego pracę układu nerwowego oraz mający właściwości zapobiegające skurczom mięśni.

Ziemniaki

Ziemniaki są lubiane w zasadzie w każdej formie, ale często jest to produkt, którego unikamy. Niepotrzebnie. Zachowując umiar warto spożywać ziemniaki ze względu na to, że odkwaszają organizm, niemal nie zawierają tłuszczu i są niskokaloryczne. Poza tym są pełne wartościowego błonnika i witaminy C.

Makaron pełnoziarnisty

Pełnoziarnisty makaron to bardzo dobre źródło złożonych węglowodanów, poza tym zawiera cenny kwas foliowy, niacyny, błonnik oraz żelazo. W makaronie pełnoziarnistym znajdziemy także magnez, oraz mangan.

Płatki jaglane

Kasza oraz płatki jaglane produkowane z prosa zawiera, poza cennymi węglowodanami, duże ilości błonnika, mają też niski poziom skrobi. Właśnie z tego powodu poleca się te produkty każdemu, a szczególnie osobom aktywnym. Zarówno płatki, jak i kasza zawierają także witaminy z grupy B oraz żelazo.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img