Strona głównaProdukty i przepisyAnginka - na ból zęba, ucha i nie tylko

Anginka – na ból zęba, ucha i nie tylko

SPIS TREŚCI:

Rośliny lecznicze w większość przypadków występują dziko. Niekiedy możemy je nawet uprawiać w domowym ogródku, czy w domu. Czasem, jednak mogą być bliżej nas niż możemy przypuszczać. Anginka była niegdyś bardzo popularną rośliną doniczkową. Jej charakterystyczny wygląd, jak i cytrusowy zapach, był i nadal jest świetnym uzupełnieniem każdego wnętrza. Warto dodać, że nie jest cenna tylko za względu na te walory. Posiada bowiem szereg prozdrowotnych właściwości, które z pewnością warto docenić. Co więcej przez wielu jest usytuowana jako jedna z cenniejszych roślin leczniczych. W jaki sposób, może nam pomóc anginka? Zapraszamy do lektury.

Anginka – czym właściwie jest?

Anginka, to nic innego jak dobrze wszystkim znana pelargonia pachnąca. Bywa także nazywana – geranium. Należy do rodziny bodziszkowatych i jej pierwotnym miejscem występowania, była Afryka Północna. Z czasem rozprzestrzeniła się także na inne obszary tegoż kontynentu. Obecnie jest znaną i popularną rośliną doniczkową oraz ozdobną. Warto dodać, że praktycznie wszystkie jej odmiany to mieszańce. Bardzo trudno jest zidentyfikować od jakiej odmiany pochodzą pierwotnie, nie mniej jednak nadal wykazują wiele prozdrowotnych właściwości. Uprawa tej rośliny nie jest zbytnio wymagająca, a to za sprawą jej dużej odporności na warunki środowiskowe. Nie wymaga specjalnej gleby, lecz warto zwrócić uwagę, aby była ona względnie przepuszczalna. Warto zapewnić jej odpowiednie nasłonecznienie, gdyż wtedy wytworzy więcej pędów, ale również jej charakterystyczny cytrusowy zapach, będzie intensywniejszy. Roślina ta nie lubi także zbytniego nadmiaru wody. Zazwyczaj dorasta do ok. 100 centymetrów wysokości i co ciekawe – ma nieregularne pory kwitnienia. Liście anginki były wykorzystywane jako istotny składnik medycyny ludowej. Przygotowywano z niej rozmaite napary, które stosowane były w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, świeże i roztarte liście pelargonii były stosowane także bezpośrednio na skórę, a także na różnorakie infekcje ucha środkowego.

Substancje prozdrowotne obecne w angince

Anginka co prawda nie posiada bardzo szerokiego spektrum związków chemicznych. Jednak ich wysokie stężenie sprawia, że jej właściwości prozdrowotne są dość silne. Liście geranium, są bogate w witaminę C oraz olejki eteryczne, w tym geraniol, któremu to zawdzięcza charakterystyczny zapach. Dodatkowo znajdziemy w niej sporo flawonoidów, garbników, ale również rozmaite kwasy organiczne.


ANGINKAAnginka na przeziębienie oraz różnorakie infekcje

Olejek z anginki charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwwirusowym. Dlatego też, może stać się swoistym remedium na rozmaite infekcje, w tym przeziębienie i grypę. Wykazuje również działanie obkurczające, przez co może ułatwić oddychanie, działając na błonę śluzową nosa. Warto wspomnieć także o jego właściwościach rozgrzewających czy kojących. Dzięki czemu może polepszyć samopoczucie, jak i pomóc się odprężyć. Dodatkowo, olejek ten może być z powodzeniem stosowany również w formie inhalacji. W tym celu wystarczy do garnka z wrzącą wodą, dodać kilka kropli olejku z geranium. Następnie nakryć głowę ręcznikiem i zachowując bezpieczną odległość, nachylić się nad roztworem. Można także dodać kilka kropel olejku do kąpieli. Pozwoli to nie tylko się zrelaksować, ale także pozytywnie wpłynie na kondycję naszej skóry.

Anginka na ból ucha i nie tylko

Dzięki właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym anginki – była ona od dawna stosowana jako remedium na zapalenia uszu. Stosowanie liści geranium w tym celu jest niezwykle proste. Wystarczy owy liść zwinąć, a następnie ostrożnie wsunąć do bolącego ucha. Co ważne, należy czynić to z wyczuciem i uważać, aby nie włożyć go zbyt głęboko. Może to bowiem spowodować uszkodzenie błony bębenkowej. Liście pelargonii działają bardzo szybko, bo już po kilkunastu minutach, są w stanie złagodzić dolegliwości bólowe, jak i sam obrzęk. Mogą przyśpieszać również, gojenie się miejsc zmienionych przez stan zapalny. Warto również dodać, że geranium sprawdzi się także w przypadku wystąpienia zapalenia stawów, bóli reumatycznych, jak i obrzęków. W tym celu należy wmasować niewielką ilość olejku z anginki, bezpośrednio w bolące miejsce. 

Pelargonia pachnąca – walka z owadami i wpływ na jakość powietrza

Przyjemny cytrusowy zapach wydzielany przez pelargonię pachnącą, nie tylko poprawi nasze samopoczucie, ale również pomoże w walce z owadami. Nie bez powodu ta roślina tak często gościła w naszych domach. Jej zapach skutecznie odstrasza komary, ale także muchy. Dzięki czemu, może znacznie zredukować szanse ich pojawienia się domu, czy mieszkaniu. Co więcej, olejki eteryczne zawarte w geranium, mogą znacznie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach i nie tylko. Sprawdzi się doskonale jako naturalny odświeżać powietrza, oraz zwiększy jakość tlenu, równocześnie redukując poziom dwutlenku. Dodatkowo, może skutecznie je oczyścić z wszelkiej maści zanieczyszczeń, tym samym poprawiając m.in. jakość snu.

Geranium – wpływ na ciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze, jak i wiele innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, są niewątpliwie plagą naszych czasów. Dotyczy to zarówno tych starszych, jak i młodszych. Geranium wykazuje właściwości obniżające ciśnienie tętnicze, relaksujące i rozluźniające. Napar z tej rośliny doskonale sprawdzi się w tej roli. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku zdiagnozowania nadciśnienia, warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza. Co ciekawe, pomimo działania relaksującego, czy rozluźniającego – geranium nie wykazuje działania otumaniającego, jak to czasem bywa w przypadku tego typu specyfików.

Anginka w kosmetykach

Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, ale również przeciwgrzybiczym – anginka znalazła zastosowanie w produkcji niektórych kosmetyków. Wykorzystuje się ją jako składnik mydeł, balsamów do ciała, czy antyperspirantów. Wykazuje także działanie konserwujące. To właśnie z tego powodu, dodawana jest do wielu wyrobów kosmetycznych – zwiększa ich trwałość i nadaje oryginalnego, cytrusowego zapachu.

Inne zastosowania anginki

Preparaty zawierające anginkę bywają stosowane jako dodatek do farmakoterapii w cukrzycy. Mogą nieznacznie obniżać poziom cukru we krwi. Może być również wykorzystywana jako środek przyśpieszający gojenie się niewielkich ran, zadrapań oraz otarć. Co ciekawe, może także spłycać powstające blizny i nieznacznie zredukować ich widoczność. Doskonale sprawdzi się również jako środek redukujący zarówno pieczenie, jak i swędzenie – wywołane ukąszeniami owadów. Warto także dodać, że liście pelargonii z pewnością mogą pomóc pozbyć się nieświeżego zapachu z jamy ustnej. Pozytywnie wpływają także na stan naszych zębów oraz dziąseł.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających geranium

Pelargonia pachnąca, jest rośliną stosunkowo bezpieczną. Warto jednak pamiętać, że może ona działać alergizująco. Dlatego, też nie jest polecana alergikom. W przypadku gdy już dojdzie do takiej reakcji, może wystąpić wysypka, uczucie pieczenia na skórze i opuchlizna. Co istotne, działanie drażniące, może wywoływać już sam jej zapach. Jeżeli jednak, nie jesteśmy do końca pewni, warto wykonać próbę uczuleniową. W tym celu, należy nałożyć odrobinę naparu lub ojejku na skórę. Jeżeli po około 30 minutach nie pojawią się żadne objawy niepożądane – możemy śmiało ją stosować. Bardzo ważne, aby nie stosować preparatów z pelargonii w okresie zażywania leków antykoncepcyjnych. Może ona bowiem wchodzić z nimi w interakcje, a to z uwagi na fakt, iż wykazuje działanie stymulujące estrogeny. Geranium wykluczyć z diety powinny także kobiety w ciąży, karmiące piersią, jak i dzieci do lat sześciu.

Pelargonia pachnąca, inaczej zwana anginką – to roślina o wielu zastosowaniach. Z jednej strony, będzie z pewnością ciekawą ozdobą naszego mieszkania, ale z drugiej sprawdzi się jako remedium na wiele schorzeń. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest ona lekiem. Nie zmienia to faktu, że zawiera substancje aktywne i dlatego nie powinniśmy przesadzać z jej ilością – zwłaszcza do zastosowania wewnętrznego. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do jej bezpiecznego stosowania, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Bibliografia

  1. Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1997. ISBN 83-09-01559-3.
  2. Kędzia A.: Wrażliwość bakterii beztlenowych na olejek geraniowy (Oleum geranii). Postępy Fitoterapii 3/2007, s. 128-132.
  3. Król S. K. i wsp.: Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych. Postepy Hig Med Dosw (online), 2013; 67: 1000-1007.
  4. Wanda Mączka i inni, Właściwości biologiczne geraniolu, „Postępy Fitoterapii”, 1/2016, Wydawnictwo Medyczne Borgis, 2016, s. 39–43, ISSN 1731-2477.
Mgr Emil Zielinski Dietetyk Kliniczny
Dyplomowany dietetyk (licencjat UM w Lublinie oraz magistrant UM w Lublinie). Miłośnik sportu, głównie kalisteniki jak i piłki nożnej. Uwielbiam odkrywać nowe smaki w kuchni gotując samemu lub udając się do restauracji. Wierzy, że codzienne spożywanie posiłków może być nie lada przygodą, a dieta sama w sobie nie musi być nudna i wymagać od nas wielu wyrzeczeń. Wyznaję zasadę, że wszystko jest dla ludzi ale z odpowiednio do tego dostosowanym umiarem.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img