Szparagi – zdrowe i smaczne

Szparagi to wiosenny hit, który w maju cieszy się ogromną popularnością. Bez problemu znajdziemy je na miejskich bazarach, a także na sklepowych półkach. Sprawdźmy więc, jakimi właściwościami się one cechują, czym się wyróżniają i w jakich wariantach mogą trafić do naszego codziennego jadłospisu.

Dlaczego warto pić kefir?

Kefir uznawany jest za jeden z najzdrowszych (i przy okazji najstarszych) produktów mleczarskich, jeśli mowa o mlecznych napojach fermentowanych. Wiele mówi się na temat jego niezwykłych właściwościach odżywczych i zdrowotnych, wskazując przede wszystkim na fakt, iż jest on w pełni naturalnym probiotykiem. Warto więc zgłębić ten temat i sprawdzić, dlaczego warto pić kefir.

Czym jest comfort food?

W poprzednim tekście opisywaliśmy super jedzenie, o którym od jakiegoś czasu mówi się bardzo często, często też dołączając żywność tej kategorii do codziennego jadłospisu. Dziś natomiast skupimy się na kolejnym zjawisku, będącym jednym z wiodących trendów, jeśli mowa o współczesnej kuchni – na comfort food.

Superfoods – co to właściwie jest?

Termin „superfoods” trafił do obiegu dwadzieścia lat temu, choć nadal nie wszystkim jest on znany. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej i sprawdzić, co dokładnie się za nim kryje – dzięki temu, łatwiej będzie nam ocenić, które produkty należy włączyć do codziennego menu.

Jem zdrowo i tyję – jakie czynniki powodują przyrost masy?

W tym miesiącu pisaliśmy już o wymówkach, które utrudniają przejście na dietę. Warto jednak zaznaczyć, że nawet, jeśli uda nam się wytrwać w naszych postanowieniach, efekty nie muszą być widoczne od razu. Czasem zdarza się też – ku ogromnemu zaskoczeniu – że zbędnych kilogramów wcale nie tracimy, a wskaźnik na wadze regularnie pokazuje coraz większą 

Czytaj więcej…

Brukselka nie taka straszna – dlaczego warto ją jeść?

Lista produktów, które z niewiadomych przyczyn nie cieszą się dużą popularnością, jest naprawdę spora, a na jej czele bez wątpienia znajduje się brukselka. Wokół rośliny tej narosło sporo mitów, przez co nie ma ona zbyt wielu entuzjastów, jednak koniecznie podkreślić trzeba, że każdy ze wspomnianych mitów mija się z prawdą. W istocie bowiem dobrze przyrządzona 

Czytaj więcej…

Dlaczego warto jeść zupy?

Na naszym blogu bardzo często staramy się poruszać temat prawidłowego odżywiania, wskazując zarówno na te czynniki, które mają korzystny wpływ na pracę naszego organizmu, jak i te z nich, które niewątpliwie należy wyeliminować, aby cieszyć się pełnią zdrowia.

Wymówki, które utrudniają przejście na dietę

Chyba każdy choć raz przeżył rozczarowanie związane z niezrealizowaniem swoich postanowień. Zwłaszcza z końcem roku lub w obliczu zbliżających się przełomowych wydarzeń obiecujemy sobie, że będziemy zdrowiej się odżywiać, więcej ćwiczyć i prowadzić bardziej zrównoważony tryb życia.