Strona głównaSlow lifeAromaterapia w domu – co warto wiedzieć o tej metodzie

Aromaterapia w domu – co warto wiedzieć o tej metodzie

SPIS TREŚCI

Nasz zmysł zapachu jest silny i niezwykle ważny. Człowiek nieświadomie wykorzystuje go już zaraz po urodzeniu – zapach pomaga nowo narodzonemu dziecku rozpoznać mamę i wspomaga inicjowanie odruchu ssania. Podobno człowiek jest w stanie rozróżnić aż kilka tysięcy różnych zapachów.

Czym jest aromaterapia i olejki eteryczne?

Ponieważ zapachy mają wpływ zarówno na nasze ciało jak i umysł, aromaterapia to nic innego jak metoda terapeutyczna, która wykorzystuje właśnie nasz zmysł węchu i zapachy olejków eterycznych. W zależności od tego, jaki olejek wybierzemy do aromaterapii, osiągniemy inny efekt. Niektóre pomagają złagodzić ból głowy czy stres. Relaksują, odprężają, a jeszcze inne pomagają pozbyć się kataru. Olejki eteryczne to substancje pozyskane z naturalnych surowców – kwiatów, łodyg, liści lub kłączy. Nie należy mylić ich z olejkami zapachowymi, które są produktem syntetycznym i w przeciwieństwie do naturalnych olejków eterycznych nie posiadają właściwości prozdrowotnych. Ich zapach wytwarzany jest sztucznie.

Olejek eteryczny

Rodzaje olejków eterycznych i ich działanie. Jaki zapach wybrać?

Ponieważ każdy z nas ma inne upodobania odnośnie zapachów, jedną z najważniejszych zasad przy wyborze olejku eterycznego jest to, żeby miał on zapach, który będzie dla nas przyjemny i nie będzie nas drażnił na dłuższą metę.

  • Olejek cytrynowy – działa odświeżająco i pobudzająco, ma właściwości antybakteryjne i jest polecany szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknem jest szaro i smutno i łatwo o infekcje.
  • Olejek lawendowy – jest jednym z najbardziej lubianych i popularnych. Pomaga zrelaksować się, wyciszyć i uspokoić. Polecany jest osobom przemęczonym, zestresowanym i mającym problemy z bezsennością.
  • Olejek eukaliptusowy – działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, pomocny w stanach przeziębienia.
  • Olejek herbaciany (z drzewa herbacianego) – ma właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze.

Aromaterapia w domu

Aromaterapię jak najbardziej możemy z powodzeniem stosować w domu. Szczególnie jeśli chcemy odprężyć się po całym dniu lub kiedy czujemy, że dopada nas infekcja, ból głowy czy jesienna chandra. Jest kilka prostych sposobów, aby móc w domowym zaciskaczu korzystać z dobroczynnych właściwości olejków eterycznych.

Olejki eteryczne

Dyfuzory – dzięki nim następuje aromatyzacja powietrza w całym pokoju, w dyfuzorach świetnie sprawdzi się na przykład lawendowy, który działa relaksująco czy np. cytrynowy lub pomarańczowy, o działaniu energetyzującym.

Inhalacje – kilka kropel olejku sosnowego dodane do wrzątku pomoże nam pozbyć się kataru i zapalenia zatok.

Kąpiel z dodatkiem olejku sprawi, że jego właściwości przenikną do naszego ciała zarówno poprzez zmysł węchu, jak i przez skórę.

Masażolejki eteryczne świetnie nadają się do masażu, niektóre jednak trzeba rozcieńczyć z wodą przed bezpośrednim nałożeniem na skórę, gdyż mogą ją lekko podrażnić.

Domowa aromaterapia do bardzo dobry pomysł, aby w miejscu, w którym czujemy się najpewniej i najbardziej komfortowo sprawić sobie dodatkowy relaks i dobre samopoczucie, dzięki ulubionym zapachom i właściwościom naturalnych olejków eterycznych.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img