Traganek błoniasty, czyli Astragalus membranaceus to roślina pochodząca z Azji, ceniona i wykorzystywana w tradycyjnym ziołolecznictwie chińskim, mongolskim, japońskim, a także indyjskim już od kilku tysięcy lat. Cechuje się ona właściwościami wspomagającymi układ odpornościowy człowieka. Napary z traganka zaleca się przyjmować w trakcie przeziębień i infekcji. Wzmacnia on organizm, niweluje oznaki zmęczenia i dodaje energii. Coraz częściej docenia się również jego właściwości, które pomagają opóźnić procesy starzenia się. W Polsce dostępne są suplementy diety zawierające astragalus, a także nasiona uprawne traganka. Zobaczmy kiedy i dlaczego warto stosować tę niezwykłą roślinę.
Traganek błoniasty uprawa
Tradycyjnie traganek rośnie na terenach północno-wschodniej Azji, a na skalę przemysłową uprawiany jest przede wszystkim w Chinach. W Polce natomiast dostępne są w sprzedaży nasiona, które można zasadzić we własnym ogródku. Jednak jego kwiaty lub korzenie można zebrać dopiero 4 lata po zasadzeniu.
Traganek- jakie ma właściwości?

Traganek błoniasty warto przyjmować profilaktycznie w postaci suplementów diety. Jego właściwości prozdrowotne wynikają z tego, że zawiera on podobno ponad 100 cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych, saponin, fitosteroli, minerałów, polisacharydów i przeciwutleniaczy. Znajdziemy w nim między innymi: cynk, potas, miedź, mangan, żelazo, sodę, kwasy: glikuronowy, linolowy i linolenowy, a także flawonoidy i glikozydy, kumarynę i cholinę. W związku z tak bogatym składem traganek zalicza się do 50 najzdrowszych roślin azjatyckich i przypisuje mu się właściwości:
- przeciwbakteryjne,
- przeciwzapalne,
- wzmacniające układ immunologiczny,
- opóźniające procesy starzenia się,
- zmniejszające obrzęk narządów wewnętrznych,
- wspomagające obniżyć ciśnienie krwi,
- wspomagające obniżyć poziom stresu.
Targanek działa wzmacniająco na cały organizm, przyspiesza czas rekonwalescencji, poprawia ogólne samopoczucie pod względem fizycznym i psychicznym. Jest pomocny w czasie przeziębienia, grypy czy kiedy zmagamy się z zapaleniem zatok. Ponieważ wykazuje działanie obniżające ciśnienie, pomaga zapobiegać powstawaniu chorobom układu krążenia. Przyjmowanie suplementów zawierających traganek zaleca się również osobom, które skarżą się na dolegliwości układu pokarmowego, gdyż wspomaga on proces trawienia, a szczególnie dobrze wpływa na pracę i regenerację wątroby.
Astragalus – skutki uboczne
Traganek błoniasty jest ziołem bezpiecznym, jednak żadnych ziół nigdy nie wolno przyjmować w większych ilościach, niż według instrukcji podanej na opakowaniu przez producenta suplementu diety. Traganek dostępny w postaci proszku – łyżeczkę proszku zalewa się wrzątkiem i trzyma pod przykryciem około 30 minut. W ciągu dnia można wypić jeden taki napar. Jeśli będziemy stosować traganek zgodnie z zaleceniami, przyniesie on wiele korzyści naszemu zdrowiu. Nie zaleca się przyjmowania traganka w żadnej postaci kobietom w ciąży i mamom karmiącym, a także osobom z chorobami autoimmunologicznymi, a także przyjmującym leki immunosupresyjne.