Strona głównaProdukty i przepisyDong Quai - dzięgiel chiński - zastosowanie i właściwości

Dong Quai – dzięgiel chiński – zastosowanie i właściwości

SPIS TREŚCI

Dong Quai, czyli dzięgiel chiński to roślina znana od wieków, szczególnie na terenach dzisiejszej Azji. Brzmi na pewno nieco egzotycznie i zagadkowo. Jednak, niech nie zwiodą was pozory. Zwykło się nazywać ją także, kobiecym żeń-szeniem. Nie jest to nazwa przypadkowa. Roślina ta, posiada szereg prozdrowotnych właściwości, szczególnie ważnych dla kobiet. Zaciekawieni? Zapraszamy was do artykułu o tej mało znanej w Europie roślinie.

Dzięgiel chiński – garść informacji

Dzięgiel chiński (Angelica sinesis), jest rośliną pochodzącą z Azji. W stanie naturalnym rośnie w Chinach. Należy do rodziny selerowatych, czyli podobnie jak marchew lub właśnie seler. Mieszkańcy Chin, Korei i Japonii suszą korzenie do celów leczniczych. Dong quai jest stosowany jako lek ziołowy od ponad 2000 lat. Zasobny jest on w fitozwiązki, które mają zdolność delikatnego regulowania kobiecej gospodarki hormonalnej, tym samym poprawiając samopoczucie kobiety. Don Quai w medycynie chińskiej jest rośliną polecaną na kobiece dolegliwości towarzyszące bolesnym miesiączkom, menopauzie, a także okresowi popołogowemu.

Dzięgiel chiński – składniki odżywcze

Dzięgiel chiński zawiera bardzo dużo substancji aktywnych takich jak: furokumaryny, kumaryny, kwasy organiczne, flawonoidy, fitoestrogeny, fitosterole. Dodatkowo znajdziemy w nim olejki eteryczne. Ze składników mineralnych wymienić można chociażby magnez oraz żelazo. Kolejnymi składnikami odżywczymi obficie występującymi w korzeniu dzięgla są witamina B12 oraz kwas foliowy. Obydwie witaminy dostarczane w zalecanych ilościach na dobę zapobiegają wystąpieniu anemii z ich niedoboru, ale również korzystnie poprawiają stan zdrowia osób ze stwierdzoną anemią megaloblastyczną. Warto w tym miejscu, zaznaczyć, że jest to witamina, na której niedobory narażeni są wegetarianie i weganie. Dzieje się tak z powodu tego, że witamina B12 występuje praktycznie tylko w mięsie. Właśnie dlatego w przypadku stosowania w/w sposobów odżywiania, zaleca się jej suplementację.

dzięgiel chiński zastosowanie w diecie

Dong Quai – właściwości ogólne

Dzięgiel chiński, jest dedykowany w szczególności kobietom. Nie jest tak bez przyczyny. Wspomaga on bowiem pracę organizmu, zwłaszcza w okresie menopauzy. Działa uspokajająco oraz znieczulająco, dzięki czemu łagodzi bóle miesiączkowe. Ponieważ zawiera wiele substancji dobrych dla kobiet, reguluje pracę hormonalną ich ciał. W jego skład wchodzi kumaryna, która przyczynia się rozszerzenia naczyń krwionośnych, wpływa na układ nerwowy, powoduje wzrost przepływu krwi w organizmie, rozluźnia mięśnie macicy. Może być stosowany także jako wspomagacz, regulacji cyklów menstruacyjnych. Wykazuje także korzystne działanie na układ nerwowy, mięśniowy oraz sercowo-naczyniowy.

Dong Quai, a menopauza

Dzięgiel chiński, jest szczególnie polecany kobietom w okresie okołomenopauzalnym. Dzięki szeregowi właściwości, może być pomocny w przebrnięciu tego okresu. Łagodzi uderzenia gorąca, jak i zaburzenia hormonalne, tak częste w okresie menopauzy. Dodatkowo, może redukować uczucie rozdrażnienia. Wpływa także na optymalne nawilżenie pochwy, redukując jej suchość. Wiele kobiet w tym okresie, dotyka także problem nadmiernego wypadania włosów, spowodowany niedoborem estrogenu. Dong Quai, może być skutecznym lekarstwem na tą przypadłość. Dzięki regulowaniu gospodarki hormonalnej, bardzo prawdopodobne, że ograniczy ten proceder. Pierwszymi zmianami, jakie obserwują u siebie w tym czasie kobiety to występowanie nieregularnych cykli owulacyjnych, nasilone i wydłużone krwawienia, bolesność i zmiany w piersiach. Dong Quai, może być skuteczny w wyregulowaniu tych zaburzeń. Dodatkowo, może pozytywnie wpływać na spokojny głęboki sen i łagodzenie takich objawów, jak zawroty głowy czy rozdrażnienie. Udowodniono, także jego wpływ na redukcję nasilenia migren.

W jakich jeszcze schorzeniach, może być pomocny dzięgiel chiński?

Dong Quai, może sprawdzić się także jako suplement dla sportowców, oraz osób aktywnych fizycznie. Dzięki zawartej w nim kumarynie, rozszerza naczynia krwionośnie, polepszając krążenie. Wpływa to pozytywnie na mięśnie, ale także prawidłową pracę pozostałych narządów. Może podwyższać poziom hemoglobiny we krwi. Dzięki temu, do tkanek trafia o wiele więcej tlenu, co ma szczególne znaczenie w profilaktyce anemii.  To nie koniec, pozytywnego wypływu na układ sercowo-naczyniowy. Wyciągi z dzięgla, mogą także obniżać poziom cholesterolu HDL. Dong Quai wzmacnia odporność organizmu, poprawia witalność, dostarcza energii.

Układ pokarmowy, także pozytywne skutki stosowania dzięgla. Wykazuje bowiem, właściwości żółciopędne, przez co ułatwia trawienie tłuszczów. Ciekawostką, może być fakt, iż dzięgiel wykazuje właściwość powiększającą biust. Prawdopodobnie, jest to związane z regulowaniem przez niego poziomu hormonów, ale także polepszenie ukrwienia. Należy pamiętać, że nie są to bardzo spektakularne efekty. Nie mniej jednak, działanie to zostało potwierdzone badaniami.

dong quai suplementacja kobiet

Dzięgiel chiński – skutki uboczne i dawkowanie

Obecnie, dzięgiel chiński jest dobrze dostępną rośliną. Znajdziemy go w aptekach, sklepach zielarskich, także w sklepach internetowych. Najczęściej spotkamy go w formie kapsułek, tabletek lub rozmaitych wyciągów. Natomiast w formie samego korzenia lub jego sproszkowanej formie, jest o wiele trudniej dostępny, lecz jest to jak najbardziej możliwe. Standardowa terapia, opiewa na dawki do 3 do 15 gramów tej rośliny. Sam czas jej trwania, oscyluje od 3 do 6 miesięcy.

Pierwszym efektem ubocznym stosowania dzięgla to zdecydowanie biegunki. Pojawiają, się natomiast tylko w przypadku przedawkowania. O wiele bardziej powszechnym jest, uwrażliwienie skóry na promieniowane słoneczne. Ta właściwość występuje, niemal u wszystkich osób, zażywających preparaty z Dong Quai. Podczas stosowania, konieczne jest używanie kremów z filtrem UV. Zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich. Na pewno zapobiegnie to powstawaniu przebarwień i poparzeń słonecznych.

Stanowczo unikać tego zioła, powinni wszyscy czujący na cukrzycę oraz mający problemy z krzepliwością krwi. Popularne jest także uczulenie na tą roślinę. Dlatego uważać powinni także, alergicy. W szczególności Ci uczuleni na seler, pietruszkę, kminek i anyż.

Podsumowanie

Dzięgiel chiński i żeń-szeń mają ze sobą wiele wspólnego. Nie bez kozery nazywany jest żeńskim, żeń-szeniem. Nie będzie więc przesadnym stwierdzenie, że nie ma wielu ziół tak mocno dedykowanym płci pięknej. Mimo, że nie jest on lekiem, warto rozważyć jego stosowanie. Szczególnie w okresie okołomenopauzalnym lub przy problemach hormonalnych. Zachowajmy jednak ostrożność, przy jego stosowaniu. Najlepiej będzie skonsultować decyzję o rozpoczęciu suplementacji Dong Quai, ze swoim lekarzem.

Bibliografia

  1. Burke, B. E., Olson, R. D., Cusack, B. J. (2002). Randomized, controlled trial of phytoestrogen in the prophylactic treatment of menstrual migraine. Biomedicine & pharmacotherapy = Biomedecine & pharmacotherapie, 56(6), 283–288. https://doi.org/10.1016/s0753-3322(02)00181-6 
  2. Zhang, Y., Gu, L., Xia, Q., Tian, L., Qi, J., Cao, M. (2020). Radix Astragali and Radix Angelicae Sinensis in the Treatment of Idiopathic Pulmonary Fibrosis: A Systematic Review and Meta-analysis. Frontiers in pharmacology, 11, 415. https://doi.org/10.3389/fphar.2020.00415  
  3. Xu, J., Li, G. (2000). Zhongguo Zhong xi yi jie he za zhi Zhongguo Zhongxiyi jiehe zazhi = Chinese journal of integrated traditional and Western medicine, 20(3), 187–189.  
Mgr Emil Zielinski Dietetyk Kliniczny
Dyplomowany dietetyk (licencjat UM w Lublinie oraz magistrant UM w Lublinie). Miłośnik sportu, głównie kalisteniki jak i piłki nożnej. Uwielbiam odkrywać nowe smaki w kuchni gotując samemu lub udając się do restauracji. Wierzy, że codzienne spożywanie posiłków może być nie lada przygodą, a dieta sama w sobie nie musi być nudna i wymagać od nas wielu wyrzeczeń. Wyznaję zasadę, że wszystko jest dla ludzi ale z odpowiednio do tego dostosowanym umiarem.
spot_imgspot_img

1 KOMENTARZ

  1. Biorę ten suplement od ponad pół roku. Akurat wersję w kapsułkach z firmy Swanson, które kupuję na SFD i jedno mogę powiedzieć – da się zauważyć regulację cyklu (bo z tym miałam głównie problemy), skrócenie plamień „przed-po” właściwie do zera co uważam za ogromny plus. Skrócenie krwawienia z 7 do 4 max 5 dni (również bardzo oczekiwany efekt). Długość cykli jeszcze do lekkiej korekty, ale już w granicach dopuszczalnych norm. Mniejsza bolesność piersi choć nie w każdym cyklu zanika. Generalnie efekty są widoczne przy uczciwym stosowaniu już raz dziennie 1 kapsułka rano. Tylko trzeba kilka miesięcy na to by organizm zaczął się wyregulowywać. Polecam wypróbować bo na pewno nie zaszkodzi a może pomóc a że w opakowaniu jest 100 kapsułek to wystarcza na trzy miesiące i koszt nie jest wcale wysoki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img