Strona głównaPorady dietetyczneEnigmatyczna boswellia serrata - poznaj prozdrowotne właściwości indyjskiego krzewu

Enigmatyczna boswellia serrata – poznaj prozdrowotne właściwości indyjskiego krzewu

Pod tą dosyć enigmatyczną nazwą, jaką jest Boswellia Serrata kryje się pochodzący głównie z Indii krzew – kadzidłowiec indyjski. Znany jest on w Indiach ze swoich właściwości prozdrowotnych – ma dobroczynny wpływ między innymi na stawy, stosowany jest również w kosmetyce jako składnik, który pomaga redukować wydzielanie się sebum. Występuje on naturalnie przede wszystkim w Indiach, ale także w pozostałych częściach Azji, na Bliskim Wschodzie, a także w niektórych rejonach Afryki. Obecnie w Polsce możemy znaleźć go w postaci tabletek i kapsułek w suplementach diety. Sprawdźmy, czemu warto bliżej przyjrzeć się tej roślinie.

Kadzidłowiec indyjski – właściwości

W Indiach kadzidłowiec był stosowany w medycynie ludowej już od wieków. Z drzewa pochodzi również żywica, z której produkuje się aromatyczne kadzidła. Charakterystyczny, intensywny i bardzo przyjemny zapach żywicy sprawia, że wykorzystuje się ją również w przemyśle kosmetycznym do produkcji mydeł, balsamów, czy perfum. Kremy i balsamy produkowane na bazie kadzidłowca wykazują działanie uelastyczniające skórę i redukujące wydzielanie się sebum.

Ekstrakt z żywicy kadzidłowca zawiera wykazujące prozdrowotne właściwości kwasy bosweliowe, dzięki którym suplementy diety zawierające kadzidłowiec indyjski wykazują działanie:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • uspakajające.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że Boswellia Serrata działa wspomagająco i stymulująco na cały układ immunologiczny człowieka.

Na co pomaga Boswellia Serrata

Dostępny w postaci suplementów diety kadzidłowiec indyjski wykazuje działanie wspomagające w:

  • chorobach układu oddechowego, w tym astmy – zmniejsza obrzęk zatok i oskrzeli,
  • profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych poprzez obniżenie „złego” cholesterolu,
  • regulowaniu poziomy cukru we krwi,
  • obniżeniu stanów lękowych – przy regularnym stosowaniu,
  • leczeniu chorób układu pokarmowego, jak na przykład wrzody jelita lub zespół jelita drażliwego,
  • reumatoidalnym zapaleniu stawów,
  • chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Stosowanie w dwóch ostatnich schorzeniach kadzidłowa pomaga zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także pomaga zwiększyć zakres ruchów w obrębie chorych stawów, a także zmniejszyć ich opuchliznę.

Boswellia serrata – możliwe skutki uboczne

Mimo wielu zalet, jakie oferuje przyjmowanie kadzidłowca indyjskiego, nie powinny stosować go kobiety w ciąży i z obfitymi miesiączkami, gdyż może on zwiększyć przepływ krwi w macicy, nasilając krwawienie. Przyjmując suplementy Boswellia Serrata należy zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż samodzielne zwiększenie dawki może powodować nudności, biegunkę, bóle brzucha czy zgagę. Kadzidłowiec indyjski może również wchodzić w interakcję z lekami takimi jak aspiryna i ibuprofen, dlatego nie należy przyjmować ich jednocześnie.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img