Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej, innymi słowy forskolina, wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej oraz hinduskiej. Od wieków stosowano ją w przypadkach wielu chorób. Na Dalekim Wschodzie ekstrakt z pokrzywy stosowany jest w przypadkach problemów z układem trawiennym, otyłości, przy dolegliwościach sercowo-naczyniowych, chorobach układu oddechowego, nadciśnieniu tętniczym, jaskrze czy łuszczycy.

Forskolina a odchudzanie
Pokrzywa indyjska wyraźnie wpływa na rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej. W ten sposób pobudzona trzustka produkuje więcej insuliny, co przekłada się na redukcję wagi. Naukowcy z University of Kansas w USA przyjrzeli się dość mocno wpływowi forskoliny na masę ciała. Przeprowadzono badania, którym poddano 30 mężczyzn z nadwagą oraz otyłością. Podzielono ich na dwie grupy. Jednej z grup podawano dwa razy dziennie, przez 12 tygodni 250 mg ekstraktu standaryzowanego na 10% forskolinę, druga grupa otrzymywała placebo. U mężczyzn przyjmujących ekstrakt odnotowano zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Jednak warto pamiętać, że póki co forskolina wykazuje potencjał do tego, by być stosowanym środkiem w zwalczaniu otyłości. Grupa badanych nie jest duża i potrzebne są kolejne badania.
Właściwości prozdrowotne forskoliny
Choć póki co trwa jeszcze dyskurs nad tym jak duże możliwości ma forskolina w walce z otyłością to pewne są jej inne właściwości prozdrowotne. W latach 80. XX w. niemieccy naukowcy przeprowadzili serię badań, którymi podzielili się z opinią publiczną w 1987 r. Wynikało z nich, że po podawaniu dożylnym forskoliny w dawce μg/kg/minutę zaobserwowano spadek ciśnienia rozkurczowego nawet o kilkadziesiąt procent, bez większego zużycia tlenu. Kolejne badania przeprowadzane w innych częściach świata potwierdzały skuteczność pokrzywy indyjskiej w walce z nadciśnieniem tętniczym.
Może się okazać, że osoby cierpiące na coraz powszechniej występującą astmę będą mogli wspierać walkę z dolegliwością przy użyciu forskoliny. Naukowcy z University od Vienna Medical School podawali chorym na astmę wziewy 10 mg forskoliny oraz lek na astmę w postaci 0,4 mg fenoterolu. Badani byli podzieleni na dwie grupy. Zarówno u tych, którym podawano forskolinę, jak i fenoterol zaobserwowano znaczne rozszerzanie się skrzeli. Jednak u leczonych fenoterolem pojawiło się drżenie rąk oraz zmniejszyło się stężenie potasu w osoczu krwi. Takich ubocznych efektów nie było u chorych, którym podawano forskolinę.
Wiele badań wykazało, że forskolina może wspierać osoby chorujące na jaskrę, czyli chorobą charakteryzującą się nadmiernym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Niektóre źródła podają, że pokrzywa indyjska wspomaga walkę z łuszczycą. Rzeczywiście badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców z University of Tuebingen wykazały że suplementacja pokrzywą łagodzi symptomy choroby, to jednak grupa badanych jest zbyt mała, by móc z pewnością stwierdzić, że preparat jest zawsze skuteczny.
Czy pokrzywa indyjska jest bezpieczna, czy są jakieś skutki uboczne?
Zdecydowana większość badań przeprowadzonych na tej roślinie nie wykazuje jakiegokolwiek niebezpieczeństwa mogącego wynikać z przyjmowania forskoliny. Spożywanie forskoliny nie wiąże się ze skutkami ubocznymi. Jednak badania pokrzywy indyjskiej nadal trwają i dla bezpieczeństwa preparatów z forskoliną nie powinny zażywać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci. Ze względu na to, że forskolina może wchodzić w interakcje z lekami, np. klopidogrelem czy warfaryną, nie zaleca się by preparaty z forskoliną stosowały osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi. Osoby ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym również nie powinny stosować takich preparatów, ze względu na to że jeszcze mocniej je obniżą.