Strona głównaPorady dietetyczneIntermittent fasting, czyli post przerywany – zasady i jadłospis

Intermittent fasting, czyli post przerywany – zasady i jadłospis

Intermittent fasting, w skrócie IF, a po polsku post przerywany, to coraz bardziej popularny sposób odżywiania się wśród osób pragnących zadbać o szczupłą sylwetkę, jeść zdrowo, a przy tym nie rezygnować z ulubionych potraw. Post przerywany można przeprowadzić na kilka sposobów, a ten rodzaj diety nie wymaga od nas większego poświęcenia. Jednak jak w przypadku każdego jadłospisu, dzięki któremu pragniemy zrzucić zbędne kilogramy, tak i tutaj należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować produkty niezdrowe i wysokoprzetworzone. Sprawdźmy zatem, na czym polega Intermittent fasting, jakie są jego odmiany i co najlepiej jeść, a z czego zrezygnować podczas jego stosowania.

Na czym polega post przerywany?

Post przerywany polega na zastosowaniu postu pomiędzy czasem przeznaczonym na jedzenie, nazywanym oknem żywieniowym. Czas postu może trwać kilka godzin w ciągu dnia lub w wyłącznie w wybrane dni tygodnia. Jedząc wyłącznie w czasie wyznaczonym na okno żywieniowe, siłą rzeczy dostarczamy mniej kalorii, a w trakcie postu organizm korzysta z zapasów tłuszczu i cukru. W momencie gdy okres postu się wydłuża, a czas przeznaczony na okno żywieniowe skraca się, organizm zaczyna spalać więcej tkanki tłuszczowej. Okno żywieniowe ma zapewnić nam ujemny bilans kaloryczny, a w trakcie jego trwania powinniśmy dostarczyć organizmowi zdrowe, pełnowartościowe produkty.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje IF?

Metody stosowania postu przerywanego różnią się od siebie w zależności od tego, ile czasu przeznaczamy na post, a ile na okno żywieniowe. Może to być na przykład metoda:

  • post przerywany 16/8 – czyli 16 godzin postu i 8 godzin, w czasie których możemy jeść dowolnie, ale najlepiej zdrowe i pełnowartościowe posiłki, bogate w niezbędne składniki odżywcze, witaminy i zdrowe tłuszcze. Oznacza to, że okno żywieniowe może np. trwać od godz. 10.00 rano do godziny 18.00 po południu. Jest to stosunkowo łatwa do utrzymania dieta, nie wymagająca większych wyrzeczeń z naszej strony,
  • post przerywany 5/2 – ten model zakłada okres „normalnego” spożywania posiłków 5 dni w tygodniu oraz 2 wybrane dni, podczas których należy ograniczyć ilość spożywanych kalorii do 20% dziennego zapotrzebowania, czyli do 600 kalorii w ciągu doby,
  • post przerywany 16:1 – oznacza, że jemy przez 6 dni, a przez jedną dobę w tygodniu zachowujemy post,
  • post przerywany 20/4 – polega na powstrzymywaniu się od jedzenia przez 20 godzin, czas na okno żywieniowe wynosi wówczas zaledwie 4 godziny. W tym czasie warto zjeść 2 pełnowartościowe posiłki, najlepiej ciepłe. Metoda ta jest najtrudniejsza i nie jest zalecana każdemu.

Zdrowy jadłospis podczas Intermittent fasting gwarancją sukcesu

Główna zasada diety IF pozwala na jedzenie dowolnej ilości posiłków w czasie trwania okna żywieniowego. Choć zarówno ilość jak i jakość produktów spożywczych nie wydaje się być w tej sytuacji najważniejsza, to tak naprawdę ważne jest, aby wybierać produkty zdrowe i sycące. Jeśli w czasie okna żywieniowego skusimy się na bogatą w tłuszcze trans, cukier i syrop glukozowo-fruktozowy, nie dostarczymy cennych dla zdrowia składników odżywczych, a post nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Intermittent fasting sprawdzi się wówczas, kiedy w trakcie trwania okna żywieniowego wybierzemy zbilansowane dania, oparte na zasadach zdrowego odżywiania. Powinny być skomponowane tak, aby dostarczyć do organizmu odpowiednich ilości makroskładników, witamin i zdrowych tłuszczów.

Włączmy zatem do diety świeże warzywa i owoce, źródła witamin, mikroelementów i błonnika, wartości odżywczych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wspomagają pracę jelit, a także dają uczucie sytości. Podczas postu przerywanego warto do diety włączyć takie produkty jak: brokuły, szpinak, kiełki. Zdecydowanie warto sięgnąć też po awokado, które jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zamiast po słodycze, zdecydujmy się na przykład na owoce jagodowe, wszelkiego rodzaju maliny i borówki. Podczas IF warto także zmienić pieczywo pszenne na pełnoziarniste. Nie zapominajmy również o regularnym nawadnianiu organizmu, post nie wyklucza wody oraz herbat ziołowych, a w czasie okna żywieniowego możemy pić ulubioną kawę z dodatkiem mleka.

Co zyskamy stosując post przerywany?

Racjonalnie i prawidłowo stosowana dieta IF może przyczynić się do utraty zbędnej tkanki tłuszczowej, obniżenia cholesterolu, a nawet poprawy jakości snu, dzięki temu, że nie najadamy się na noc. Niski poziom aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, stres i życie w ciągłym biegu to w dużej mierze problemy, które dotykają większość dorosłych. Regularne i racjonalne stosowanie postu przerywanego może przyczynić się do rozwiązania tych problemów. Okresowe posty stosunkowo łatwo jest wprowadzić w naszą codzienność, a przy tym, nie wymagają aż tak wielu wyrzeczeń. Podsumowując, korzyści, jakie płyną ze stosowania Intermittent fasting to:

  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • obniżone ryzyko wystąpienia cukrzycy,
  • ograniczenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia,
  • regeneracja organizmu,
  • lepsza jakość snu.

Przeciwwskazania do stosowania postu przerywanego

Dieta IF nie jest zalecana diabetykom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom zmagającym się z problemami hormonalnymi, z chorobami przewodu pokarmowego, nerek, wątroby, z zaburzeniami odżywiania oraz osobom pracującym fizycznie.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img