Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Jakie naturalne olejki eteryczne działają odstraszająco na komary i kleszcze?

Jakie naturalne olejki eteryczne działają odstraszająco na komary i kleszcze?

W końcu po długich zimowych miesiącach nadeszła upragniona wiosna, a wraz z nią myśl o zbliżających się wakacjach. Niestety oprócz długich, ciepłych słonecznych dni, wiosna i lato to również okres, kiedy zaczynają dokuczać nam uciążliwe komary, a także myśl o niebezpieczeństwie, jaki może nieść ze sobą „złapanie” kleszcza. W sklepach znajdziemy pełną ofertę środków na komary i kleszcze, a wśród nich takie, które bazują na naturalnych olejkach eterycznych. W odróżnieniu od chemicznych repelentów, preparaty stworzone z naturalnych olejków eterycznych są bezpieczne dla naszego zdrowia, a także środowiska. Oto kilka propozycji na skuteczne domowej roboty środki odstraszające komary i kleszcze.

Jakich naturalnych olejków eterycznych nie lubią owady?

Ukąszenia owadów są wyjątkowo nieprzyjemne. Powodują bolące lub swędzące bąble, zaczerwienienia, obrzęki i podrażnienie skóry. Niektóre z nich przyczyniają się do wywołania  bardzo poważnych chorób, jak  borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Naprawdę warto zadbać o skuteczną ochronę przed komarami, meszkami i kleszczami. Ochrona jest szczególnie ważna zwłaszcza w przypadku tych ostatnich owadów, które często są nosicielami groźnych chorób. Z roku na rok populacja oraz zasięg występowania kleszczy nieustannie rośnie. Ochrona przed nimi wcale nie musi być trudna, a naturalne olejki eteryczne należą do najbardziej efektywnych substancji, które odstraszają owady. Jakich zapachów nie tolerują komary i kleszcze? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo, są to przede wszystkim olejki:

Na komary najsilniejsze działanie mają olejki: paczulowy, lawendowy, miętowy, cytrynowy, cytronelowy, eukaliptusowy, natomiast na kleszcze olejki: z drzewa herbacianego, geranium, lawendowy oraz cedrowy.

Jak samodzielnie w domu przygotować preparat odstraszający na owady?

Trzeba wiedzieć, że olejków eterycznych nie powinno się nakładać bezpośrednio na skórę. Aby więc samodzielnie przygotować repelent domowej produkcji potrzebny będzie olej bazowy i wybrane olejki eteryczne. Olejem bazowym może być dowolny olej, nawet rzepakowy, ale też z pestek winogron, kokosowy, jojoba lub ze słodkich migdałów. Skuteczność środka zwiększa się, kiedy użyjemy więcej niż jeden olejek eteryczny. Można z powodzeniem  zastosować kombinację trzech, a nawet pięciu olejków. Na dwie łyżki oleju bazowego dodaje się łącznie 10-20 kropli wybranych olejków eterycznych. Na przykład może to być połączenie olejku z trawy cytrynowej, eukaliptusowego i geranium lub olejku bazyliowego, lawendowego i miętowego. Gotowy repelent nakłada się na skórę na około pół godziny przed wyjściem z domu.

Spray odstraszający owady

Aby go przygotować, musimy mieć butelkę z atomizerem, którą napełnia się mniej więcej szklanką wody i 20 kroplami olejku. Mgiełką można spryskiwać ciało, ubrania, czy chociażby pościel, ale też inne powierzchnie. Spreju możemy użyć również w celu ochrony domowych zwierząt, które wyjątkowo narażone są na ukąszenia kleszczy.

Środki ostrożności, jakie należy zachować stosując domowej produkcji repelenty

Choć naturalne olejki eteryczne są bezpieczniejsze w użyciu niż chemiczne substancje, to decydując się na nie powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nie wszystkie olejki eteryczne, jak na przykład geranium, można stosować w przypadku dzieci, a przed pierwszą aplikacją trzeba wykonać test, czy maluch nie jest uczulony. Olejki eteryczne są mocno skoncentrowane i nie stosuje się ich nigdy w nierozcieńczonej postaci (wyjątkiem jest  olejek z drzewa herbacianego).


Owady przyciąga zapach potu, a także perfumy i mocno aromatyzowane kosmetyki. Chcąc zwiększyć ochronę przed ukąszeniami trzeba dbać o higienę i tymczasowo ograniczyć korzystanie z preparatów o kwiatowo-owocowych zapachach. Ugryzienie komara czy kleszcza nie należy do przyjemnych. Bąble po komarach są swędzące, a ukąszenie kleszcza może spowodować obrzęk, zaczerwienienie i nieprzyjemne konsekwencje dla naszego zdrowia, z których najgorszą jest borelioza. Nierzadko chorobę, jaką jest borelioza trudno je zdiagnozować, a później leczyć. Dlatego proste i profilaktyczne zabezpieczenie w postaci naturalnych repelentów jest tak bardzo istotne.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img