Strona głównaProdukty i przepisyKasza – rodzaje, właściwości, zastosowanie

Kasza – rodzaje, właściwości, zastosowanie

Zdrowa, pożywna, korzystnie wpływająca na pracę naszego organizmu i dostarczająca mu wiele wartościowych składników – kasza posiada naprawdę dużo zalet, dlatego zdecydowanie warto włączyć ją do codziennego menu.

Kasza to jadalne nasiona zbóż (oraz tak zwanych zbóż rzekomych, takich jak gryka zwyczajna), które występują w postaci delikatnie rozdrobnionej, albo – po prostu – oczyszczonej z łuski. Tym, co wyróżnia kaszę i sprawia, że posiada ona wyjątkowo wysoką wartość odżywczą, jest fakt, że zawiera ona sporą ilość skrobi oraz błonnika, a także liczne witaminy, makro- i mikro-elementy oraz białko. Wyodrębnia się wiele rodzajów kasz, jednak wśród nich jest kilka, które cieszą się znaczną popularnością – sprawdźmy więc, po jakie kasze warto sięgać i z jakimi składnikami można je łączyć, aby uzyskać smaczne i dobrze przyswajalne potrawy.

Kasza gryczana

Kasza gryczana powstaje z nasion wspomnianej we wstępie gryki, a wyróżnić można jej dwie odmiany: paloną i niepaloną (prażoną i nieprażoną) – pierwsza z nich ma ciemniejszy kolor oraz nieco bardziej intensywny smak. Wartość energetyczna kaszy gryczanej to około 359 kalorii w stu gramach produktu, a w jej składzie zdecydowanie dominują węglowodany (aż 72,40g w stu gramach produktu!). Zawiera ona również znaczną ilość przeciwutleniaczy, które odpowiadają za usuwanie wolnych rodników, a także błonnika, dzięki czemu lekarze zalecają jej spożywanie podczas problemów z jelitami. Jest to opcja bezglutenowa, która świetnie smakuje w połączeniu z warzywami (w tym z sosem warzywnym), doskonale sprawdza się również jako farsz.

Kasza jaglana

Drobna, o nieco słodkim smaku i żółtym kolorze, wytwarzana z prosa i niezwykle elastyczna, jeśli mowa o kulinarnych zestawieniach, w których występuje. Kasza jaglana cechuje się wysoką zawartością krzemu i żelaza (które wzmacniają nasze stawy i pomagają wyeliminować łamliwość paznokci) oraz błonnika (skutecznie wspomagającego pracę układu pokarmowego). Posiada ona również lecytynę, wspierającą nasz układ nerwowy, a na dodatek nie zawiera glutenu. Kaszę jaglaną podawać można z warzywami, owocami, dobrze pasuje także jako dodatek do mleka. Ten rodzaj kaszy przypadnie więc do gustu zarówno miłośnikom dań wytrawnych, jak i tych, które są bardziej słodkie i deserowe.

Kasza jęczmienna

Kasza jęczmienna powstaje z ziaren jęczmienia zwyczajnego, a zaliczają się do niej: pęczak, perłowa oraz łamana. Podobnie, jak w przypadku wyżej opisanych wariantów, również tutaj mówić należy o wysokiej zawartości błonnika, a także o sporych ilościach witaminy PP. Ten rodzaj kaszy pomaga walczyć ze złym cholesterolem, dbać o odpowiedni stan błony śluzowej jelita, zapobiega też podwyższaniu się poziomu cukru we krwi. Z czym kasza jęczmienna smakuje najlepiej? Oczywiście z warzywami, najlepiej zaś z sezonowymi.

To tylko trzy rodzaje kasz, ale pamiętać należy, że jest ich znacznie więcej – wspomnieć można tu m.in. kuskus, kaszę kukurydzianą oraz kaszę owsianą. Warto dbać o to, aby kasza często gościła na naszych talerzach, ponieważ jest ona świetnym źródłem węglowodanów złożonych oraz – tak, jak zaznaczyliśmy w powyższych akapitach – zawiera sporo składników mineralnych, takich jak magnez, cynk, żelazo, czy potas. Co więcej, włączenie kaszy do jadłospisu może korzystnie wpłynąć na koncentrację, a nawet znacząco poprawić jakość snu.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img