Stres, problemy z zasypianiem, słaba jakoś snu i nerwowość… W XXI wieku bardzo trudno uniknąć negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą pęd życia. Osoby, które się z nimi mierzą, zanim zdecydują się na wprowadzenie silnych farmaceutyków, powinny spróbować skorzystać z naturalnych sposobów na radzenie sobie z niepokojem i zaburzeniami snu. Znane od wieków napary ziołowe mogą pomóc odnaleźć wewnętrzny spokój i przynieść ulgę ciału. Na efekty trzeba zwykle poczekać od tygodnia do dwóch, choć zwykle już sam proces spokojnego popijania gorącego naparu z filiżanki koi nerwy i wprowadza w błogi nastrój. Czy herbaty ziołowe naprawdę działają? Po jakie zioła sięgnąć na dobry sen? Dowiesz się z tego artykułu!
Napary na dobry sen – jakie zioła wybrać?
Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis) to bardzo znana i ceniona ze względu na swoje właściwości roślina, pochodząca z Azji Środkowej i rejonu Morza Śródziemnego. Jej suszone liście zalewa się wrzątkiem i parzy od 15 do 20 minut, a wystarczy już jedna łyżeczka suszu na filiżankę wody. Ma łagodny smak, dzięki czemu często spożywana jest po prostu dla przyjemności, jednak jej działanie uspokajające i rozluźniające znane jest ludzkości od wieków. Występuje także w formie olejku, z którego również można przygotować napar albo wykorzystać w aromaterapii – spróbuj dodać kilka kropel do nawilżacza powietrza lub do kąpieli.
Rumianek (łac. Chamomilla recutita, Matricaria chamomilla L.), czyli roślina lecznicza, która jest tak powszechna, że nie trzeba jej kupować – wystarczy wybrać się na łąkę lub do własnego ogrodu, by zebrać jej pełne dobroczynnych właściwości koszyczki. Susz z rumianku parzy się tak, jak melisę, a więc około 15 minut, często wchodzi też w skład gotowych mieszanek na herbatki ziołowo-owocowe.
Ashwagandha (łac. Withania somnifera), inaczej witania ospała lub żeń-szeń indyjski, to roślina pochodząca z terenów dzisiejszych Indii, Afganistanu i Pakistanu. Wykorzystywana od wieków w tradycyjnej medycynie indyjskiej, czyli Ajurwedzie, od pewnego czasu zyskuje na popularności w świecie zachodnim. Klasyfikowana jest jako adaptogen, a więc przypisuje się jej właściwości niwelujące skutki stresu i pomagające utrzymać prawidłową równowagę organizmu. Ma również udowodnione działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Pomaga zwalczać lęki i bezsenność oraz poprawia samopoczucie. Napar z ashwagandhy przygotowuje się z jej korzenia, krojonego bądź sproszkowanego i parzy przez 20 minut w gorącej, lecz nie wrzącej wodzie.
Męczennica cielista (łac. herba passiflorae) została sprowadzona do Europy z Ameryki Południowej. Działa rozkurczowo i ma właściwości uspokajające i łagodzące lęki, dzięki czemu stosuje się ją w przypadku zaburzeń snu. Po jej spożyciu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. By zaparzyć herbatkę z męczennicy cielistej wystarczy od 5 do 10 minut pod przykryciem.
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis L.), czyli słynna waleriana, to popularny środek na bezsenność, niepokój, lęk czy nawet stany depresyjne. Kozłek, by przynieść zamierzone efekty, powinien być przyjmowany regularnie, jednak z zastrzeżeniem, że po miesiącu zażywania zalecana jest około dwutygodniowa przerwa. Podczas kuracji walerianą nie powinno się spożywać alkoholu ani innych leków antydepresyjnych i uspokajających, nie jest też zalecana dla dzieci poniżej 12 roku życia. Występuje w mieszankach ziołowych, jak również samodzielnie.
Konopie siewne (łac. Cannabis sativa) to gatunek roślin, który w ostatnim czasie przeżywa swój okres świetności. Konopie cenione są przede wszystkim ze względu na bogactwo przeciwutleniaczy i zawartość kannabinoidów, szczególnie CBD. Czym jest CBD? To substancja, która łagodzi napięcie, stany lękowe i ułatwia zasypianie. Herbatę konopną należy zalać gorącą wodą, nie wrzątkiem, na około 5 minut i sporządzać z dodatkiem tłuszczu (na przykład masła, mleka lub oleju kokosowego). Nie powinno się spożywać więcej niż jedną filiżankę dziennie.
Jak stosować napary ziołowe
Mimo że zioła są raczej łagodną i bezinwazyjną metodą leczniczą, w ich stosowaniu należy zachować umiar, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby w ciąży i karmiące, chore na nowotwory i przyjmujące leki syntetyczne, czy to uspokajające, czy antydepresyjne. W ich przypadku często zupełnie odradza się włączanie herbat ziołowych.