SPIS TREŚCI
Awokado! Owoc, który wzbudza ostatnio duże kontrowersje. Z jednej strony stał się bardzo modny. Z drugiej, jego uprawa wymaga bardzo dużych ilości wody, co powoduje, że niekorzystnie wpływa ona na środowisko. Jedno jest pewne: awokado to bomba wartości odżywczych. Jakie kryje w sobie właściwości i do czego go użyć, przeczytasz w poniższym artykule.
Awokado – właściwości odżywcze
Awokado staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, ponieważ ma ono liczne właściwości prozdrowotne. Dlaczego warto jeść awokado?
Awokado jest nietypowym owocem, bo w przeciwieństwie do większości innych, które zawierają w sobie głównie węglowodany, awokado składa się w przeważającej mierze z tłuszczu. Są to, bardzo zdrowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Dodatkowo obfituje ono w sterole roślinne. Dzięki zawartości tych składników awokado ma zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, choroby serca, podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze.
Poza zdrowymi tłuszczami awokado zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne wysokiej zawartości mikro- i makroelementów: potasu, miedzi, fosforu, magnezu i żelaza. Obfituje także w witaminy C, E, A, K oraz witaminy z grupy B, głównie kwas foliowy.
Mimo wszystkich zalet awokado, należy pamiętać, że dostarcza ono bardzo dużo, szczególnie jak na owoc, kalorii. Zawiera ok. 160 kcal w 100 g, co oznacza, że jeden owoc może mieć nawet 250 kcal. Nie są to puste kalorie. Poza nimi dostarczamy sobie bowiem wielu cennych składników. Warto jednak kontrolować ilość spożywanego awokado. Szczególnie istotne jest to dla osób na diecie. Zjadając cały owoc, mogą one z łatwością przekroczyć swój bilans kaloryczny. Uwzględniając ich kaloryczność, warto mimo wszystko włączyć je do diety redukcyjnej, gdyż poza właściwościami zdrowotnymi, zapewniają uczucie sytości na długi czas.
Jak wybrać dobre awokado?
Awokado to zielony owoc z dużą pestką w środku. W sklepach i na bazarach znajdziemy różne odmiany awokado. Do najpopularniejszych należy awokado Hass – ciemniejsze z grubszą skórką i awokado Fuerte – jaśniejsze o cieńszej skórce.
Aby cieszyć się zarówno właściwościami zdrowotnymi i leczniczymi, jak i pysznym smakiem, warto wiedzieć jak wybrać dobre awokado. Aby to zrobić, należy wziąć owoc do ręki i bardzo delikatnie ścisnąć. Jeśli jest twarde – nie będzie smaczne. Być może owoc z czasem dojrzeje, jednak istnieją takie okazy, które niespecjalnie się do tego nadają. Awokado nie może też być zbyt miękkie, chyba że chcemy wykorzystać je tego samego dnia. W przeciwnym razie za kilka dni może już nie nadawać się do spożycia. Konsystencja awokado nie powinna być zatem ani twarda, ani zbyt miękka. Po kilkukrotnych zakupach na pewno sam szybko zaobserwujesz, które owoce są najsmaczniejsze.
Warto również zwrócić uwagę na kolor skórki awokado. Chociaż intensywność barwy zależy w dużej mierze od gatunku owocu, to należy sprawdzić, czy jego powierzchni nie pokrywają ciemne plamy. Najczęściej awokado zaczyna ciemnieć od czubka. Oznacza to zwykle, że owoc jest już, a przynajmniej zaczyna być, przejrzały.
Do czego użyć awokado?
Jeśli nigdy go nie próbowałeś, być może zastanawiasz się, jak jeść awokado? Jego smak początkowo może wydawać się niezbyt wyrazisty. Niektórzy twierdzą, że jest ono bez smaku. Jeśli jednak wybierzesz właściwy owoc – dojrzały, ale nie przejrzały, i dasz mu szansę, z pewnością wkrótce rozsmakujesz się w jego delikatnie orzechowym smaku i aromacie.
Przepisy z użyciem awokado są z reguły proste w wykonaniu. Amatorzy tego owocu kroją go i zjadają soute. Jeśli jednak chcesz wykorzystać je w potrawach, to najpopularniejszą z nich jest guacamole – meksykańska pasta z awokado, najczęściej z dodatkiem czosnku, limonki i soli. Pokrojone awokado wzbogaci o dodatkowe wartości odżywcze, a także walory smakowe, każdą sałatkę. Dobrym pomysłem jest też dodanie awokado do koktajlu, np. z banana i jogurtu. Stanie się on dzięki temu bardziej kremowy.
Wiele osób, szczególnie dbających o profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych, używa awokado zamiast masła. By powstało masło z awokado, wystarczy zgnieść dojrzały owoc widelcem. Opcjonalnie można je delikatnie posolić i posmarować nim chleb zamiast masła czy margaryny. Awokado z powodzeniem zastąpi też w sałatce majonez. Ponownie wystarczy je zgnieść lub, jeśli zależy nam na idealnie gładkiej konsystencji, zblendować i wymieszać z pozostałymi składnikami.