- Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?
- Co sprawia, że naturalna bariera hydrolipidowa skóry ulega zniszczeniu?
- Po czym poznać, że nasza bariera hydrolipidowa jest zaburzona?
- Jak odbudować barierę hydrolipidową?
- Dieta zdrowa dla skóry
Skóra pełni ważną funkcję ochronną naszego organizmu, ale również stanowi naszą wizytówkę, a jej stan wpływa na nasze samopoczucie. Aby skóra mogła spełniać swoje zadania efektywnie, konieczne jest dbanie o jej właściwe nawilżenie i odpowiednią pielęgnację. Współczesny tryb życia, niekorzystne warunki atmosferyczne, nieprawidłowa pielęgnacja oraz niewłaściwa dieta mogą sprawić, że skóra staje się szara, sucha i pozbawiona blasku. Dlatego też warto sięgnąć po odpowiednie preparaty i techniki pielęgnacyjne, które pomogą przywrócić skórze naturalny blask oraz odbudować jej barierę hydrolipidową. Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja skóry nie tylko poprawi jej wygląd, ale także wpłynie pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie i pewność siebie.
Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?
Płaszcz hydrolipidowy pełni istotną rolę w zapewnieniu ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi oraz w utrzymaniu jej odpowiedniego stanu. Składa się on z trzech głównych elementów: warstwy rogowej naskórka, mikrobiomu oraz tzw. płaszcza hydrolipidowego. Płaszcz hydrolipidowy, który pokrywa naskórek z zewnątrz, zawiera substancje takie jak trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, estry woskowe, skwalen, cholesterol, ceramidy, wodę i mocznik. Istotne są również gruczoły łojowe i potowe, które wydzielają substancje niezbędne do utrzymania właściwej funkcji tej bariery. Dzięki swoim właściwościom bariera naskórkowa przede wszystkim chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wnikaniem mikroorganizmów i szkodliwych substancji chemicznych, a także reguluje poziom nawilżenia naskórka, zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wody.
Co sprawia, że naturalna bariera hydrolipidowa skóry ulega zniszczeniu?
Do uszkodzenia bariery ochronnej skóry mogą prowadzić między innymi jej nadmierne złuszczanie oraz niewłaściwe stosowanie silnie działających substancji aktywnych, takich kwasy i retinol, które występują między innymi w kremach i maseczkach do twarzy. Podobne skutki mogą wystąpić w wyniku terapii dermatologicznych z użyciem niektórych leków sterydowych lub na przykład izotretinoiny. Ochronną warstwę naskórka może uszkodzić również nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Silne produkty do oczyszczania pozbawiają skórę lipidów, zaburzają naturalne, lekko kwaśne pH, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii czy grzybów. Ponadto niektóre czynniki zewnętrznie również mogą mieć negatywny wpływ na ochronną warstwę hydrolipidową, jak na przykład:
- gorące, suche powietrze,
- promieniowanie ultrafioletowe,
- niskie temperatury,
- nagłe zmiany temperatury,
- wiatr,
- klimatyzacja.
Po czym poznać, że nasza bariera hydrolipidowa jest zaburzona?
Zaburzenie barier hydrolipidowej skóry można rozpoznać na podstawie kilku objawów. Pierwszym sygnałem jest suchość i szorstkość skóry, która może być także podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Może się także pojawić zaczerwienienie i pieczenie, a nawet swędzenie. Dodatkowo, osoby z zaburzoną barierą hydrolipidową mogą zauważyć zwiększoną utratę wody przez skórę, co skutkuje jej łatwym wysychaniem, a także nieprzyjemnym uczuciem „ściągnięcia”. Jednym z objawów może być również nadmierne przetłuszczanie się skóry twarzy, która produkując nadmierną ilość sebum, próbuje odbudować płaszcz ochronny. Wówczas powstają nowe problemy, takie jak zaskórniki.
Jak odbudować barierę hydrolipidową?
Aby odbudować barierę hydrolipidową skóry, należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie oraz ochronę. Oznacza to systematyczne stosowanie nawilżających kremów do twarzy oraz balsamów do ciała, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w skórze. Dodatkowo warto unikać silnych detergentów i produktów, które mogą wysuszać skórę, kosmetyków złuszczających na bazie kwasów i pochodnych witaminy A, np. retinolu. Pamiętajmy również o ochronie przeciwsłonecznej. Składniki kremów, które pomagają odbudować barierę hydrolipidową to między innymi:
- skwalan,
- lanolina,
- mocznik,
- kwasy PHA, np. kwas laktobionowy,
- kwas hialuronowy – składnik, który wiąże cząsteczki wody,
- ceramidy – tworzą cement międzykomórkowy, chronią przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych,
- oleje i masła roślinne,
- kwas oleinowy – pochodzenia naturalnego, np. w oleju konopnym, ze słodkich migdałów, czy awokado.
Dieta zdrowa dla skóry
Jednym z kluczowych czynników wpływających na kondycję skóry jest odpowiednie spożycie wody. Picie odpowiedniej ilości płynów pozwala utrzymać optymalne nawodnienie skóry, co przyczynia się do poprawy jej elastyczności i sprężystości. Dzięki regularnemu spożywaniu wody możemy również zwiększyć zdolność skóry do regeneracji oraz zapobiec jej nadmiernemu wysuszeniu.
Zbilansowana, pełnowartościowa dieta również odgrywa istotną rolę w zapewnieniu skórze niezbędnych składników odżywczych. Warto dbać o to, aby spożywać zdrowe i zrównoważone posiłki, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy A, C, E i K. Kwasy tłuszczowe omega-3 wspierają produkcję kolagenu, poprawiając elastyczność skóry i zapobiegając starzeniu się. Natomiast witaminy są niezbędne w procesach regeneracji i odnowy skóry, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Aby uniknąć uszkodzenia bariery hydrolipidowej, należy ograniczyć stosowanie silnych substancji myjących, a produkty złuszczające, takie jak peelingi enzymatyczne stosować najlepiej stosować maksymalnie raz w tygodniu, unikając kosmetyków zawierających drobinki i ziarenka. Nie zaleca się również używania kosmetyków z kwasami i retinolem wówczas, kiedy nasza skóra jest wyraźnie podrażniona. Długie i częste kąpiele także mogą negatywnie wpływać na barierę ochronną skóry, dlatego zalecane są raczej krótkie prysznice. Regularna, delikatna pielęgnacja skóry oraz dbanie o jej odpowiednie nawilżenie oraz ochronę pomogą w odbudowaniu i wzmocnieniu bariery hydrolipidowej, co przyczyni się do utrzymania zdrowia, a także promiennego wyglądu.