Strona głównaSlow lifeSlow life — ekologiczne i proste pomysły w stylu less waste do...

Slow life — ekologiczne i proste pomysły w stylu less waste do wykorzystania na co dzień w domu, pracy i szkole

Ideą zero waste jest taki styl życia, aby w jak największym stopniu ograniczyć produkcję śmieci. Ekologiczne nawyki dziś są jak najbardziej pożądane, ponieważ przez ostatnie kilkadziesiąt lat, niekorzystny wpływ działalności człowieka na środowisko poprzez rozwój przemysłu spożywczego, odzieżowego i transportowego stał się większy niż kiedykolwiek w historii. Działalność człowieka prowadzi do zanieczyszczenia powietrza, ziemi i wód. Emitujemy hałas, toksyczne gazy do atmosfery, ścieki do rzek i nieprzetwarzane odpady, które zalegają na wysypiskach śmieci. Skutkiem tego jest także zmniejszenie się ilości naturalnych zasobów. Na szczęście nadszedł czas na refleksję i coraz większą świadomość społeczną. Z pomocą przychodzą nam ruchy zero i less waste. Zmiany można zacząć małymi krokami, od najbliższego otoczenia wokół siebie. Oto kilka prostych pomysłów less waste, które możemy wykorzystać na co dzień.

Slow life

Reduce, reuse, recycle

Ogranicz, użyj ponowne i oddaj do recyklingu – czyli 3R, główna zasada zero waste. Jak to wygląda w praktyce?

 • Całkowita rezygnacja z plastikowych, jednorazowych torebek. Zamiast tego wybieramy wielorazowe, bawełniane, płócienne bądź lniane torby, w które pakujemy zakupy. Warzywa i owoce, które kupuje się na wagę, można wkładać do wielorazowych, nylonowych siateczek.
 • Woskowijki zamiast folii i papieru do pakowania żywności – wędlinę, sery czy kanapki do szkoły dla dziecka możemy zawinąć w specjalnie przygotowany, nawoskowany materiał, dostępny w każdym ekologicznym sklepie. Woskowijki są wodoodporne, wygodne w użyciu i posłużą nam przez lata.
 • Produkty spożywcze takie jak np. włoszczyzna, orzechy, wędlina czy sery lepiej kupować na wagę zamiast opakowane w plastik.
 • Tradycyjne ściereczki i ręczniki kuchenne, zamiast ręczników papierowych. Choć przyzwyczailiśmy się do wygodnych ręczników papierowych, to rozwiązanie to nie jest ani trochę eko. W samej tylko Ameryce Północnej ścina się rocznie ponad 100 milionów drzew i zużywa około 500 miliardów litrów wody tylko po to, żebyśmy mogli wytrzeć ręce w papier, zamiast w ręcznik kuchenny. Poza tym podczas produkcji ręczników papierowych.
 • Zakupy powinny być przemyślane, najlepiej wybrać się na nie z listą. Unikniemy wówczas zakupu pod wpływem impulsu i kupimy tylko to, czego rzeczywiście potrzebujemy i jesteśmy w stanie zużyć.
 • Termos zamiast kawy kupowanej na wynos. Jeśli często zdarza się nam pić kawę na mieście, warto rozważyć zakup porządnego termosu i delektować się swoją ulubioną kawę, bez zużywania plastikowych, jednorazowych kubków. Nie warto również kupować dzieciom napojów w plastikowych butelkach do szkoły. Bardziej ekologicznie i zdrowiej zapakować w plecak termos z herbatą lub bidon z wodą.
 • Do szkoły i pracy przygotowujmy jedzenie w domu i pakujmy w pudełka śniadaniowe. Jest to zdrowsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie niż np., batony w plastikowych opakowaniach.
 • Starajmy się nie marnować i nie wyrzucać jedzenia, planujmy posiłki i róbmy zakupy spożywcze wówczas, kiedy zużyjemy już wszystkie produkty spożywcze z lodówki. Istnieje wiele sposobów na to, aby wykorzystać lekko zwiędłe warzywa i owoce. Ważne w tym przypadku jest też prawidłowe przechowywanie żywności. Produkty sypkie można na przykład przesypać do szklanych słoików, które większość z nas ma już w domu. Nie ma potrzeby kupowania nowych, plastikowych pojemników do przechowywania żywności. Cząstki mikroplastiku mogą przedostawać się do jedzenia.
Less Waste
 • Najwięcej miejsca w domowym koszu zabierają plastikowe butelki. Aby ograniczyć produkcję plastikowych śmieci, wystarczy przerzucić się na wodę z kranu, a jeśli nie spełnia ona odpowiednich standardów, można do kranu podłączyć specjalny filtr uzdatniający wodę do picia.
 • W łazience wszystkie szampony, mydła i żele lepiej zamienić na pakowane w karton tradycyjne mydło w kostce. Do włosów można używać szamponu w kostce.
 • Bambusowe szczoteczki do zębów zamiast plastikowych.
 • Wielorazowe maszynki do golenia zamiast tych, które wyrzuca się po jednym użyciu.
 • Bawełniane płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych wacików.
 • Zamiast kupowania gotowych detergentów, do ekologicznego mycia i sprzątania można wykorzystać ocet, wodę i sodę oczyszczoną, z odrobiną olejku eterycznego.
 • Ubrania z drugiej ręki – branża odzieżowa jest w dużej mierze odpowiedzialne za zanieczyszczenie środowiska. Wpływ na to ma zarówno produkcja ubrań, podczas której zużywa się hektolitry wody, a także używa chemicznych środków, barwników i wybielaczy, jak i moda, która nakazuje systematyczne kupowanie nowych ubrań z ciągle pojawiających się nowych kolekcji. Zamiast ubrań kupowanych na jeden sezon, lepiej zainwestować w ponadczasowe ubrania dobrej jakości z naturalnych materiałów. A jeśli na przykład nasze dziecko bardzo szybko wyrosło z zimowej kurteczki, zamiast ją wyrzucić, warto oddać ją komuś, kto jeszcze z niej może skorzystać.
 • Rezygnacja z kupowania rzeczy i ozdób na jeden sezon – np. plastikowych pisanek, zajączków czy Mikołajów. Zamiast tego można wykonać ekologiczne ozdoby świąteczne z dostępnych w domu materiałów, samodzielnie bądź razem z dziećmi.

To oczywiście nie wszystkie pomysły na bardziej ekologiczne życie. W trosce o naszą planetę warto wprowadzić, chociaż kilka z nich. Pamiętajmy też o tym, aby dbać o rzeczy, które już mamy. Zadbane ubrania czy sprzęty AGD i RTV posłużą nam na dłużej.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img