Kilka miesięcy temu opisywaliśmy najważniejsze produkty diety wegańskiej, wspominając m.in. o tofu, którego rola w komponowaniu bezmięsnych posiłków jest wręcz nieoceniona. Dziś postanowiliśmy kontynuować ten wątek, przedstawiając bardziej szczegółowe informacje na temat tego nietypowego twarożka i dołączając do nich garść ciekawych pomysłów na potrawy z tofu w roli głównej.
Co wiemy na temat tofu?
Tak, jak wspomnieliśmy powyżej – tofu to specyficzny twarożek, który otrzymywany jest w procesie koagulacji mleka sojowego. Jak podają źródła, znany był on już w II wieku p.n.e., a po raz pierwszy wypróbowano go w Chinach. Produkt ten jest zresztą bardzo popularny właśnie w krajach azjatyckich, choć jego wariant japoński, wietnamski, czy tajski nieco różni się od swego pierwowzoru (zazwyczaj bywa chudszy i odrobinę delikatniejszy). Co ważne: tofu jest produktem niezwykle zdrowym, ponieważ jest niskokaloryczne i bogate w liczne witaminy i minerały. Nic więc dziwnego, że tak często staje się ono jednym z głównych składników nie tylko diet wegańskich, ale też licznych diet odchudzających.
Właściwości odżywcze tofu
Skoro wspomnieliśmy o prozdrowotnych właściwościach tofu, zdecydowanie warto rozwinąć ten temat.
- Po pierwsze: produkt ten jest nieocenionym źródłem białka (pół szklanki tofu to około 10g białka).
- Po drugie: to prawdziwa kopalnia roślinnych tłuszczów nienasyconych.
- Po trzecie: pozbawione jest ono cholesterolu.
- Po czwarte: w tofu znajdują się znaczne ilości wapnia, magnezu, fosforu, witaminy E, K oraz tych z grupy B.
W jaki sposób wpływa to na pracę naszego organizmu? Jak dowodzą badania, spożywanie twarożka sojowego zmniejsza ryzyko otyłości, zachorowań na cukrzycę i pojawiania się chorób serca. Co więcej, jedzenie tofu korzystnie wpływa na stan naszej cery, włosów i ogólnego samopoczucia, a także – sprawia, że nasze kości są o wiele mocniejsze.
Co można przyrządzić z tofu?
Bardzo popularnym daniem są podsmażane warzywa z tofu, wzbogacone o smak sosu sojowego, chilli oraz prażony sezam. Tofu stanowi też składnik wielu zapiekanek, sałatek, jest również doskonałym dodatkiem do azjatyckich (np. tajskich) zup. Produkt ten często stosowany jest jako zamiennik mięsa mielonego, tak więc dodać możemy go do wegańskiej wersji sosu bolońskiego.
Świetny aromat uzyskuje także w połączeniu ze słodkimi syropami (m.in. z syropem klonowym) i miodem – najlepiej w towarzystwie orzechów lub płatków kokosowych. Nie zapominajmy też o wegańskim śniadaniowym klasyku, czyli jajecznicy z tofu, znanej jako tofucznica. Oczywiście, tych wariantów jest o wiele więcej – zwłaszcza, gdy w naszej kuchni znajdzie się nie tylko tradycyjne tofu, ale także jego odmiana wędzona lub doprawiona niektórymi przyprawami, takimi jak, na przykład, bazylia.
Jak więc widać, tofu jest opcją niezwykle zdrową, a przy tym – umiejętnie i kreatywnie przygotowane – wyjątkowo smaczną i niebanalną. Należy wspomnieć też o tym, że sprawdza się ono nie tylko jako składnik potraw orientalnych, ponieważ – ze względu na swój nieinwazyjny aromat – z powodzeniem dodawać możemy je go do najróżniejszych dań. Warto spróbować!