Strona głównaProdukty i przepisyTradycyjny polski piernik czy szwedzkie pepparkakor – świąteczne przepisy

Tradycyjny polski piernik czy szwedzkie pepparkakor – świąteczne przepisy

SPIS TREŚCI

Szwedzkie pierniczki

Staropolski piernik wigilijny

Okres Świąt Bożego Narodzenia to dla niektórych osób jeden z najmocniej wyczekiwanych momentów w roku. Magiczny czas spotkań z najbliższymi. Świąteczny klimat staje się wyczuwalny jeszcze na długo przed Wigilią. Widoczny jest już na początku grudnia na oświetlonych świątecznymi ozdobami ulicach. Nastrój budują choinki ustawione w parkach i na głównych placach miast, ozdobione witryny sklepowe. W domu magia świąt to nie tylko świąteczne porządki, szykowanie prezentów i wieszanie ozdób na choince. Jeszce przed Wigilią dom wypełnia się wyjątkowymi aromatami, wyczuwalny korzenny zapach imbiru, cynamonu i pomarańczy. Najpiękniejsze świąteczne zapachy zawdzięczamy przede wszystkim świątecznym pierniczkom. W polskich domach królują dwa rodzaje pierników – tradycyjny staropolski, aromatyczny piernik wigilijny i zadomowione u nas już od wielu lat szwedzkie, chrupiące pierniczki pepparkakor. W każdym domu w okresie świąt nie może zabraknąć któregoś z tych specjałów. A najlepiej, kiedy przygotujemy obie wersje. Oto dwa sprawdzone przepisy.

Szwedzkie pierniczki

Przepisy na piernik

Ich przygotowanie to prawdziwa frajda szczególnie dla dzieci. Tradycją stało się już ich wspólne dekorowanie, do którego zasiąść może cała rodzina. Jeśli przed upieczeniem zrobimy w nich dziurkę, część z nich można później powiesić na choince. Do przygotowania ciasta potrzebne są składniki:

  • 400 g mąki pszennej, najlepiej tortowej
  • 250 g miodu płynnego
  • 140 g masła
  • starta skórka z pomarańczy
  • łyżeczka sody
  • 2 łyżki kakao,
  • 2 łyżeczki cynamonu,
  • 2 łyżeczki imbiru

W rondelku, na niewielkim ogniu łączymy ze sobą miód, masło, kakao cynamon i imbir. Kiedy powstanie jednolity płyn, odstawiamy go do przestudzenia. Do większej miski wsypujemy mąkę i sodę. Dodajemy słodki płyn i skórkę startą z jednej pomarańczy (pomarańczę należy wcześniej porządnie wyszorować i sparzyć wrzątkiem). Teraz można zacząć wyrabiać ciasto do czasu aż stanie się jednolite, dosyć gęste i będzie lekko się kruszyć. Formujemy z niego kulę i owinięte folią odstawiamy do lodówki na około trzy godziny. Dzięki temu ciasto będzie potem łatwiej rozwałkować.

Po wyjęciu z lodówki ciasto można podzielić na dwie części, aby łatwiej było je rozwałkować. Przed wałkowaniem można delikatnie wyrobić je w dłoni i spłaszczyć. Podczas wałkowania będzie się kruszyć, dlatego dobrze jest robić to dosyć energicznie. Kiedy osiągniemy grubość ok. 2 mm możemy zacząć wykrawać wzory za pomocą foremek. Pierniczki należy przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Powinno się zostawić niewielkie odległości między ciastkami. Pieczemy je w 170 stopniach na programie góra/dół przez 12 minut. Po upieczeniu pierniczki przekładamy na talerz, a na blaszce układamy następną partię. Po wystudzeniu pierniczki są gotowe do ozdabiania. Można je przechowywać w metalowej puszce.

Staropolski piernik wigilijny

Piernik ten to ciasto wyjątkowe. Jego przygotowanie wymaga cierpliwości i czasu. Według tradycyjnego przepisu przygotowywanie ciasta na piernik staropolski należy zacząć co najmniej trzy tygodnie przed świętami. Masa musi dojrzeć. Jeśli jednak rozpoczniemy przygotowanie nieco później, możemy trochę skrócić poszczególne etapy przygotowania ciasta. Warto przygotować ten korzenny, aromatyczny przysmak, choć ten jeden raz w roku. Składniki:

Ciasto

  • 1 kg mąki
  • 500 g płynnego miodu
  • 250 g cukru
  • 250 g masła
  • 125 ml mleka w temperaturze pokojowej
  • 500 g powideł śliwkowych
  • 3 jaja
  • 3 łyżeczki sody
  • 80 g przyprawy do piernika
  • odrobina soli

Polewa

Polskie pierniki

Ciasto na piernik powinno się przygotować od 3 do 4 tygodni przed Wigilią, aby mogło leżakować. Można jednak ten proces skrócić do dwóch tygodni. W garnku na niewielkim ogniu należy rozpuścić masło, cukier i miód, a następnie odstawić, aby masa wystygła. Sodę rozpuszczamy w mleku i dodajemy do słodkiej masy razem z jajami, mąką, odrobiną soli i przyprawy korzennej do piernika. Teraz można wyrabiać ciasto. Kiedy powstanie jednolita masa, ciasto przekładamy do miski lub garnka, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w chłodne miejsce na minimum dwa tygodnie. Na około tydzień przed świętami ciasto wałkujemy i dzielimy na trzy równe części. Należy je piec osobno przez 20 minut, w temperaturze 180 stopni. Kiedy ciasto się studzi, w tym czasie można podgrzać w rondelku powidła. Wystudzone warstwy piernika przekładamy powidłami i odstawiamy na minimum jeden dzień (od jednego do pięciu dni). Po tym czasie przygotowujemy polewę: w rondelku delikatnie podgrzewamy śmietankę, dodając do niej pokruszoną czekoladę. Kiedy powstanie jednolita masa, polewamy nią cały piernik. Całość możemy udekorować na wierzchu orzechami bądź płatkami migdałów. Smacznego.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img