Strona głównaSlow lifeTrening oddechu w stylu mindfulness

Trening oddechu w stylu mindfulness

SPIS TREŚCI

Świadome oddychanie jako podstawowa umiejętność radzenia sobie ze stresem

Trening uważności oddechu

Dopóki jesteśmy zdrowi i nie dopadnie nas przeziębienie i nie mamy zatkanego nosa, oddychaniu na co dzień nie poświęcamy praktycznie żadnej uwagi. Oddychanie to tak naturalna i odruchowa czynność, że zwyczajnie się o niej nie pamięta. Po prostu się to dzieje, bez naszego świadomego w tym udziału. A jednak okazuje się, że czynność taką jak oddychanie można, a nawet dobrze jest szkolić. Zawodowo oddech trenują na przykład muzycy lub sportowcy – pływacy uczą się jak najdłużej wstrzymywać oddech pod wodą, pracując nad wydolnością płuc, a strzelcy uczą się panowania nad oddechem, aby osiągnąć jak największą precyzję podczas oddawania strzału. Czemu więc trening oddechu może okazać się ważny dla przeciętnego człowieka?

Trening mindfulness

Świadome oddychanie jako podstawowa umiejętność radzenia sobie ze stresem

Okazuje się, że oddychać możemy na dwa sposoby – bezwiednie i świadomie. W zależności od naszego stanu emocjonalnego nasz oddech może być bardziej spokojny lub przyspieszony. Kiedy się denerwujemy, oddech staje się szybki i płytki, a w sytuacji skrajnie stresującej, możemy mieć wrażenie, że trudno jest nam złapać normalny, głęboki oddech. Natomiast w czasie spokojnego snu, nasz oddech zwalnia. W momencie kiedy nauczymy się kontrolować nasz oddech, łatwiej nam będzie panować nad reakcją organizmu na stres – dając mu w ten sposób sygnał, że powinien się zrelaksować.

Trening uważności oddechu

Ćwiczenie to należy do jednych z najprostszych, najbardziej podstawowych treningów w stylu mindfulness. Nie ma możliwości, aby wykonać je nieprawidłowo. Celem tego ćwiczenia jest obserwowanie i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na oddechu. Jeśli w jego trakcie myśli zaczną mimowolnie gdzieś uciekać, to nic nie szkodzi, Kiedy to zaobserwujemy, wróćmy spokojnie z powrotem do obserwacji oddechu. Na początek wystarczy dosłownie kilka minut tego ćwiczenia. Jest niezwykle proste, wystarczy:

  • usiąść wygodnie,
  • rozluźnić się,
  • oddychać spokojnie,
  • skupić się na wdechu – obserwować jak powietrze wdychane nosem wypełnia organizm, płuca, brzuch, a klatka piersiowa się unosi,
  • skupić się na wydechu – klatka piersiowa opada, obserwować jak nasze ciało się rozluźnia.
Trening oddechu

Skoncentrowanie się na świadomym oddychaniu może mieć ogromną moc. Może pomóc nam się uspokoić i zgodnie z filozofią mindfulness pomóc skupić się na byciu tu i teraz. Mindfulness to celowe i świadome skupienie swojej uwagi na doznania, które dzieją się w chwili obecnej, tu i teraz. Tak, aby móc skoncentrować się na informacjach i odbierać je w sposób jasny, bez dodatkowego ładunku emocjonalnego i zniekształconych przez ukształtowane przez lata poglądy. Trening ważności, w tym właśnie trening oddechu pomaga znaleźć równowagę emocjonalną w świecie, w którym na co dzień doświadczamy ogromu bodźców, wywołujących stres, zmęczenie i zdenerwowanie. Trening uważności oddechu jest wstępem do świadomego życia, w zgodzie ze sobą, innymi ludźmi i środowiskiem naturalnym.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img