Strona głównaPorady dietetyczneWpływ poziomu witaminy D na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Wpływ poziomu witaminy D na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

SPIS TREŚCI

Witamina D pozostaje wysoce niedoceniana dla zdrowia człowieka. Jej niedobór towarzyszy wielu ludziom na całym świecie. Można ją czerpać również „ze słońca”, jednak praktycznie nigdzie na świecie nie ma warunków, by tak się stało i by poziom witaminy był satysfakcjonujący. Istotna jest też kwestia wchłanialności i przyswajalności witaminy, dlatego tak ważna jest jej suplementacja. W Polsce zaleca się zazwyczaj przyjmowanie witaminy D w okresie jesienno-zimowym, ale wyznacznikiem powinno być badanie poziomu tej witaminy we krwi. Ze względu na wynik badania lekarze wielu swoim pacjentom zalecają całoroczną suplementację, nawet wyższymi dawkami.

Zdrowie nie tylko fizyczne

Wśród zalet optymalnego poziomu witaminy D wymienia się raczej korzyści dla zdrowia fizycznego, rzadziej psychicznego. A niski poziom witaminy D może być tragiczny w skutkach dla samopoczucia i zdrowia psychicznego!

witamina d a dieta i samopoczucie

Deficyt witaminy D może doprowadzić do stanów zapalnych organizmu, które często są drogą do problemów z tarczycą. Niedoczynność, nadczynność czy choroba Hashimoto – im oraz ich związkowi z dobrostanem psychicznym poświęca się coraz więcej uwagi, ale nie każdy łączy wątki z witaminą D. Wśród objawów niedoboru można wymienić bóle kości i mięśni, bezsenność, szybkie przemęczanie się, spadek odporności i osłabienie. Nie ma więc nic zadziwiającego w stwierdzeniu, że w przypadku odczuwania tych objawów, samopoczucie ulegnie znacznemu pogorszeniu. Witamina D odpowiada za uwalnianie serotoniny i dopaminy do mózgu. Gdy jej poziom jest niski, codzienne funkcjonowanie i realizowanie zadań staje się trudne, pojawia się zniechęcenie i zaburzenia nastroju.

Depresja i jej powiązania

Pojawienie się zaburzeń nastroju i złego samopoczucia jest często krótką drogą do pojawienia się zaburzeń depresyjnych. Gdy pojawi się obniżony nastrój, niska samoocena, zmęczenie, a dotychczas sprawiające radość czynności stają się obojętne, to zazwyczaj można o nich mówić. Zwłaszcza, gdy objawy utrudniają funkcjonowanie dłuższy czas. Warto być wyczulonym na te aspekty, jednak mieć świadomość, że chwilowe spadki energii zdarzają się każdemu i nie musi być to powodem do zmartwień. Często w leczeniu depresji oprócz farmakoterapii i psychoterapii zaleca się suplementację właśnie witaminy D. Nie jest to złoty środek na wszystko, ale może wiele zmienić i warto popularyzować wśród społeczeństwa wiedzę na jej temat.

witamina d a depresja

Warto zadbać o odpowiednią dla siebie ilość snu na dobę, suplementację witaminy D (zgodnie z zaleceniami lekarza), aktywność ruchową oraz dietę, w której również powinny się znaleźć składniki bogate w witaminę D (ryby, nabiał, jaja). Niby niewiele, a naprawdę wiele może zmienić i podnieść jakość funkcjonowania.

Patrycja Skórzak Wojtachnio
Studentka ostatniego roku psychologii, być może przyszła psychoterapeutka. Myśli także o redakcji psychologicznej, więc na ten moment wiele furtek pozostaje otwartych. Autorka tekstów dotyczących szeroko pojętej psychologii, nie tylko psychodietetycznych. Kocha zdobywać wiedzę i móc dzielić się nią z innymi w przystępny sposób. Miłośniczka książek, spacerów i zwierząt. Marzy jej się drugi dom w sercu Budapesztu.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img