Strona głównaProdukty i przepisyZiele krwawnika i jego prozdrowotne właściwości

Ziele krwawnika i jego prozdrowotne właściwości

SPIS TREŚCI

Ziele krwawnika, a właściwie krwawnik pospolity jest rośliną o wielu zastosowaniach. Może być wykorzystany jako remedium na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale nie tylko. Z uwagi na to, że jest ziołem występującym powszechnie, został dosyć dobrze poznany i zbadany. Medycyna ludowa od wielu wieków wykorzystywała go do przyśpieszenia gojenia się ran, ale również do ich odkażania. Ale co tak naprawdę skrywa to popularne zioło oraz na co właściwie pomaga? Zapraszamy do niniejszego tekstu.

Krwawnik pospolity – garść wiedzy

Krwawnik należy do rodziny astrowatych. Inne nazwy tej rośliny według podań ludowych to tysiąclist, złocień krwawnik, ale także żeniszek krwawnik. Jest szeroko rozpowszechniony na świecie, a jego głównym obszarem występowania jest Europa, Azja i obie Ameryki. W Polsce natomiast najczęściej znajdziemy go na wszelkiej maści nieużytkach, łąkach i lasach, choć jest także spotykany w przydomowych ogródkach. Wytwarza liczne i rozgałęzione korzenie, z których to wyrastają pierzaste liście w bardzo dużej ilości. Następnie pojawia się wysoka na nawet metr łodyga, zakończona kwiatostanem. Krwawnik kwitnie w okresie od lipca do października i wydziela bardzo charakterystyczny zapach. Warto nadmienić, że surowcem zielarskim w tym przypadku, są suszone liście, ale także wysuszone kwiatostany. Ciekawostką może być fakt, iż krwawnik znany był już w starożytności. Według podań był wykorzystywany w leczeniu hemoroidów, a wspominał o tym sam Hipokrates.

Krwawnik pospolity – zawartość substancji odżywczych

Ziele krwawnika nie bez powodu ma tak szerokie spektrum działania. Stanowi o tym wysoka, ale też różnorodna gama związków chemicznych, które zawiera. Warto zwrócić uwagę na olejki eteryczne, które także warunkują wiele prozdrowotnych właściwości krwawnika. W ich skład wchodzi bardzo wiele substancji. Możemy wymienić chociażby chamazulen i flawonoidy, do których należą glikozydy apigeniny, kwercetyny, oraz luteoliny. Dodatkowo zawiera rozmaite garbniki, kumaryny, kwas mrówkowy, ale i salicylowy. Warto także wspomnieć o wysokiej zawartości choliny, minerałów i rozmaitych witamin. Znajdziemy w nim cynk, miedź, żelazo i siarkę. Natomiast jeżeli chodzi o witaminy, to jest dobrym źródłem witaminy A, C i K.

Ziele krwawnika – wpływ na układ pokarmowy

Pośród szerokiego spektrum działania ziela krwawnika, jego wpływ na nasz układ pokarmowy jest kompleksowy. Napar z tej rośliny poza działaniem antybakteryjnym, ale również przeciwzapalnym, może pozytywnie wpływać na procesy trawienne. Dzieje się tak za sprawą poprawienia perystaltyki jelit, ale też zwiększeniem wydzielania żółci. A to z uwagi na fakt, iż działa rozkurczowo na przewody żółciowe, ale także mięśnie gładkie jelit i moczowodów. Łagodzi także wszelkiej maści stany zapalne czy to żołądka i jelit. Dodatkowo napar z krwawnika, może wpływać na zmniejszenie wzdęć, zaparć, jak i nudności. Sprawdzi się także jako dodatek do farmakoterapii wrzodów żołądka czy hemoroidów. Natomiast odwar z kwiatów krwawnika, może minimalizować przepuszczalność układu pokarmowego i blokować nadmierne uwalnianie histaminy.

ziele krwawnika zastosowanie

Krwawnik pospolity na rozmaite rany i stany zapalne

Ciekawostką może być fakt, iż krwawnik zawdzięcza swoją nazwę właśnie właściwościom polegającym na hamowaniu krwawień. Tyczy się to zarówno krwotoków zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Sam olejek z ziela krwawnika jest od dawna dodawany do wszelakich kremów i maści na gojenie się ran lub oparzeń. Dodatkowo posiada właściwości antyseptyczne, ściągające i obniżające ciśnienie krwi. Warunkowane są one w dużej mierze przez garbniki i żywice, zawarte w roślinie. Może także podnieść odporność organizmu, zwłaszcza po rozmaitych urazach. Stosowany może być także w formie naparu do zwalczania stanów zapalnych gardła czy dziąseł. Stosowany jest także przy napadach silnego kaszlu, ale też zapalenia spojówek lub nadmiernego łzawienia. Co ciekawe, można go również wykorzystać do nacierania klatki piersiowej w przypadku przeziębienia i grypy.

Krwawnik dla kobiet

Nie od dziś wiadomo, że krwawnik jest przyjacielem kobiet. Przeprowadzono nawet badania na grupie kobiet, mające zbadać jego właściwości redukujące bóle menstruacyjne. Badanie przeprowadzono na grupie studentek, z których jedna przyjmowała ziele krwawnika, a druga placebo. Dawkowanie opierało się na spożywaniu wyciągu z tej rośliny przez 3 dni po 3 dawki dziennie w trakcie trwania miesiączki. Jednoznacznie wykazano, że krwawnik walnie przyczynił się do zmniejszenia intensywności owych dolegliwości bólowych. Ale to nie koniec pozytywnych wieści. Krwawnik, może być skutecznym remedium na przewlekłe zapalenie przymacicza tylnego. Jest to schorzenie polegające na odczuwaniu silnych bóli na tle nerwowym. Natomiast wyciąg z krwawnika, może łagodzić skurcze, a to za sprawą właściwości spazmolitycznym i przeciwzapalnym. Co więcej znajdujące się w nim goryczki wykazują działanie tonizujące. Olejek z krwawnika, można także dodawać do kapeli, co będzie świetnym rozwiązaniem dla kobiet zmagających się z zaburzeniami funkcjonowania narządów rodnych. Może redukować także popularne objawy menopauzy, jak i wspomagać leczenie stanów zapalnych pochwy, macicy oraz jajników.

Krwawnik – wsparcie dla nerek

Ziele krwawnika sprawdzi się również jako swoiste wspomaganie nerek i całego układu wydalniczego. Liczne badania udowodniły, że roztwór składający się z tej rośliny, jak i etanolu, może zwiększać produkcje moczu. Dodatkowo pozwala na wydalanie większej ilości sodu, potasu i niekorzystnych dla zdrowia szczawianów. W grupie kontrolnej, która nie przyjmowała wyciągów z krwawnika, znacznie podniósł się poziom tlenku azotu. Jest to związek chemiczny przyczyniający się do powstawania krwawień z dróg moczowych, jak i chorób samych nerek. Zdaniem naukowców, to właśnie krwawnik może wspomagać leczenie, ale też profilaktykę powstawania kamicy nerkowej, jednak ta teza wymaga jeszcze potwierdzenia.

Ziele krwawnika pospolitego – wpływ na układ sercowo-naczyniowy

Zastosowanie krwawnika na rozmaite dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego wywodzi się jeszcze z medycyny ludowej. Jak dotąd jego działanie w tej sferze, nie było w pełni potwierdzone. Natomiast w świetle najnowszych badań, ta roślina istotnie może mieć pozytywny wpływ na samo serce, jak i cały układ krążenia. Okazało się, że wyciąg z ziela krwawnika, może stymulować namnażanie się komórek mięśni gładkich, jak i obniżać ciśnienie krwi. Szczególne znaczenie ma tu związek o nazwie artemetyna. Należy do grupy flawonoidów i została wyizolowana właśnie z krwawnika. Obniża ona działanie enzymów podwyższających ciśnienie krwi. Natomiast według innych badań sam wyciąg z krwawnika, może wpływać rozkurczająco na naczynia wieńcowe serca, ale również oskrzeli. W uwagi na tę właściwość w przyszłości może posłużyć do leczenia nadciśnienia i astmy.

ziele krwawnika na co stosować

Wpływ ziela krwawnika na ośrodkowy układ nerwowy

Krwawnik wykazuje także niemały wpływ na funkcje OUN. Trzeba zaznaczyć jednak, że badania w tym kierunku były przeprowadzone do tej pory tylko na szczurach. Miały one na celu zbadać właściwości przeciwlękowe rośliny. Gryzoniom podawano roztwór wodno-alkoholowy na bazie ziela krwawnika przez okres 25 dni. Wykazano, że chroni on przed lekiem jednocześnie nie zmniejszając aktywności gryzoni. Natomiast same badania, są dopiero w powijakach i potrzeba jeszcze czasu, aby w pełni zbadać wpływ krwawnika na ośrodkowy układ nerwowy. Jednak już teraz wyniki są obiecujące.

Ziele krwawnika – przeciwwskazania do stosowania

Ziele krwawnika jest ziołem stosunkowo bezpiecznym. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach, celem jego bezpiecznego stosowania. Po pierwsze, zrezygnować z jego stosowania powinny kobiety ciężarne, karmiące i dzieci do 12 roku życia. To z uwagi na dosyć mocne działanie tej rośliny. Krwawnika do użytku wewnętrznego pod żadnym pozorem, nie należy spożywać na surowo. Należy sięgać tylko po napary, nalewki i inne środki z krwawnikiem, ale uprzednio poddane odpowiedniej obróbce. Krwawnik w skrajnych przypadkach, może także wywoływać reakcje, alergiczne. Dlatego nie jest polecany alergikom. Co prawda mogą oni po niego sięgać, ale po uprzedniej konsultacji lekarskiej.

Podsumowanie

Krwawnik mimo swej pospolitości, posiada zaiste niepospolite właściwości. Jest typową rośliną dla medycyny ludowej. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystkie jego działania, są w pełni potwierdzone badaniami naukowymi. Tym nie mniej, warto zrobić dla niego miejsce w domowej apteczce. Szerokie spektrum działań oraz względne bezpieczeństwo stosowania, są niewątpliwie jego zaletami.

Bibliografia

  1. Kuźnicka B., Dziak M. 1987. Zioła i ich stosowanie. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa.
  2. Journal of HerbMed Pharmacology, Volume 5, Number 1, January 2016
  3. Aleksandra Halarewicz, Atlas ziół: kulinarne zastosowanie roślin dziko rosnących. Wyd. SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015, wyd. I
Mgr Emil Zielinski Dietetyk Kliniczny
Dyplomowany dietetyk (licencjat UM w Lublinie oraz magistrant UM w Lublinie). Miłośnik sportu, głównie kalisteniki jak i piłki nożnej. Uwielbiam odkrywać nowe smaki w kuchni gotując samemu lub udając się do restauracji. Wierzy, że codzienne spożywanie posiłków może być nie lada przygodą, a dieta sama w sobie nie musi być nudna i wymagać od nas wielu wyrzeczeń. Wyznaję zasadę, że wszystko jest dla ludzi ale z odpowiednio do tego dostosowanym umiarem.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img