Strona głównaProdukty i przepisy5 nietypowych zastosowań octu jabłkowego

5 nietypowych zastosowań octu jabłkowego

Jeśli do tej pory zdarzyło Ci się używać octu jabłkowego wyłącznie do skrapiania sałatki, to nawet nie wiesz, co tracisz! Ocet jabłkowy może zostać wykorzystany na tak wiele rozmaitych sposobów, że gwarantujemy, że jeszcze zanim doczytasz do końca tego artykułu, okaże się, że powinieneś mieć po jednej jego butelce w prawie każdym pomieszczeniu mieszkania – to nie żart!

Na samym początku ustalmy najważniejsze szczegóły: jeżeli chcesz w pełni doświadczyć dobrodziejstw octu jabłkowego i planujesz wykorzystywać go w celach spożywczych albo kosmetycznych, powinieneś sięgnąć po jego surową, niepasteryzowaną i organiczną wersję. Nasz sklep ekologiczny oferuje kilka rodzajów tego specyfiku! Dlaczego akurat tak? Ponieważ tylko w nieprzetworzonej, pozbawionej dodatku konserwantów formie ocet jabłkowy zachowuje wszystkie swoje dobroczynne właściwości. Dobry ocet możesz poznać po tym, że jest mętny, a na jego dnie zbiera się coś w rodzaju kłaczków: to tak zwana matka octowa, zawierająca enzymy, dzięki którym ocet może odpowiednio działać. Jakie to działanie? Przedstawiamy pięć naszych ulubionych zastosowań octu jabłkowego!

Tonik

Blogerki kosmetyczne stosujące naturalne metody pielęgnacji urody od dawna zachwalają zalety octu jabłkowego jako toniku. Rozcieńczony z wodą w proporcjach 1:2 i stosowany raz dziennie do przecierania twarzy, ocet jabłkowy rozjaśnia cerę, przyspiesza gojenie się blizn i wyprysków, zapobiegając jednocześnie powstawaniu nowych, a do tego działa jak bardzo delikatny peeling enzymatyczny.

Jakie zastosowania posiada ocet jabłkowy?

Kup w Biogo: ocet jabłkowy bio Alce Nero (500 ml)

Płukanka do włosów

Po umyciu włosów wypłucz je w rozcieńczonym occie jabłkowym, a nabiorą niezwykłego blasku i miękkości. Ocet pomaga zrównoważyć pH włosów i domknąć ich łuski, co sprawia, że stają się odżywione i miękkie. Antybakteryjne właściwości octu mogą także pomóc w zlikwidowaniu łupieżu. Płukanka z octu jabłkowego okaże się także skuteczna, gdy Twoim problemem jest nagromadzona na włosach warstwa produktów do stylizacji powodująca, że fryzura jest oklapnięta, matowa i bez życia. Nie musisz obawiać się intensywnego octowego zapachu: wywietrzeje, gdy tylko wysuszysz włosy!

Płyn do płukania gardła

Znajdujemy się w samym środku sezonu na chorowanie, warto więc pamiętać, że płukanka z kilku łyżek octu jabłkowego rozpuszczonych w letniej wodzie pomoże złagodzić ból i opuchliznę gardła, łagodząc przykre objawy przeziębienia.

Naturalny detergent

Dobra wiadomość dla wszystkich alergików i osób, które niepokoją się wysokim stężeniem toksycznych chemikaliów w swoim otoczeniu: ocet jabłkowy rozpuszczony w proporcjach 1:1 z wodą, zastosowany jako spray lub płyn, jest uniwersalnym środkiem czyszczącym, zaskakująco dobrze radzącym sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami.

Środek likwidujący nieprzyjemne zapachy

Chcesz pozbyć się ze swojego domu przykrych aromatów? Do miseczki nalej około szklanki octu jabłkowego i taki „dezodorant” ustaw we wnętrzu na kilka godzin. Szybszy, ale nieco bardziej drastyczny sposób to gotowanie w rondelku podobnej ilości octu jabłkowego tak długo, aż jego ostry kwaśno-jabłkowy zapach wypełni pomieszczenie. Ostra woń octu szybko zniknie, a wraz z nią ulotni się nieprzyjemny zapach, którego chciałeś się pozbyć.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img