SPIS TREŚCI
Kojarzą się nieco egzotycznie, choć coraz częściej goszczą w naszej kuchni. Słodkie na wskroś, z powodzeniem mogą zastąpić cukier. Zwykle możemy znaleźć je na półkach ze zdrową żywnością. Daktyle. Jakie mają właściwości zdrowotne i czy dla każdego są korzystne, dowiesz się z poniższego artykułu.
Czy można jeść daktyle na diecie?
Daktyle spożywamy najczęściej w postaci suszonej. Tak jak inne suszone owoce, są one kaloryczne. Zawierają około 280 kcal w 100 g (podczas gdy daktyle świeże zawierają mniej więcej połowę tej ilości). Nie oznacza to, że powinniśmy od nich stronić. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy daktyle tuczą? Odpowiedź jest jedna: to zależy! Jest na nie miejsce także w diecie osób odchudzających się. Warto jednak uważać na ilość. Na pewno nie mogą stanowić przekąski podjadanej bez umiaru między posiłkami. Osoby na diecie muszą po prostu mieć na uwadze wysoką energetyczność daktyli i odpowiednio wliczyć je w bilans kaloryczny.
Suszone daktyle mają także wysoki indeks glikemiczny, wynoszący około 100. Oznacza to, że mogą być niekorzystne, a w większych ilościach nawet niebezpieczne, dla pacjentów z problemami z gospodarką węglowodanową. Cukrzycy, osoby w stanach przedcukrzycowych czy z insulinoopornością, mogą zjadać jedynie niewielkie ilości daktyli, najlepiej w połączeniu ze źródłem białka i kwasów tłuszczowych, np. orzechami, pestkami czy twarogiem.
Właściwości odżywcze daktyli
Jeśli nasz poziom cukru we krwi jest w normie, powinniśmy docenić właściwości odżywcze i walory smakowe daktyli. Zawierają one w sobie nawet 80% cukrów prostych, co sprawia, że są w stanie zapewnić nam szybki zastrzyk energii. To działanie szczególnie docenią sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia. Ale nie tylko. Jeśli miewamy ochotę na słodycze, na przykład po obiedzie czy w sytuacjach stresowych, daktyle na pewno będą zdrowszym (choć równie słodkim) wyborem niż słodycze.
Mimo tak wysokiej zawartości cukru, daktyle nie dostarczają nam pustych kalorii. Wraz z nim zapewniamy sobie pokaźny zastrzyk korzystnych dla naszego zdrowia mikro- i makroelementów. Są to między innymi potas, żelazo, fosfor, wapń, cynk oraz magnez, a także witaminy, głównie z grupy B oraz C i A.
Daktyle polecane są w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Regularnie spożywane obniżają ryzyko zawału serca, udaru mózgu, a także regulują poziom cholesterolu we krwi i obniżają ciśnienie tętnicze. Z kolei dzięki zawartemu w nich błonnikowi, regulują procesy trawienne i wpływają korzystnie na nasze jelita i cały układ pokarmowy. Moczone daktyle mogą być wsparciem przy lekkich zaparciach. Daktyle wykazują także właściwości przeciwzapalne. Są ponadto dobrym źródłem antyoksydantów minimalizujących rozwój wolnych rodników w organizmie.
Daktyle zamiast cukru
Daktylami możemy z powodzeniem zastąpić cukier w potrawach takich, jak owsianki, koktajle, placuszki, a także różnego rodzaju wypieki. By łatwiej je zblendować lub zmiksować i użyć na przykład do ciasta, warto je wcześniej namoczyć. W tym celu zalewamy daktyle na minimum godzinę (można też na całą noc) ciepłą wodą. Przed dodaniem do ciasta, odsączamy owoce na sitku. Możemy też po prostu je posiekać i wykorzystać jako dodatek do jogurtu czy musli. Na bazie daktyli można przygotować również zdrowe batony i domową „nutellę”.
W sklepach z kolei, poza świeżymi i suszonymi daktylami, dostaniemy też syrop z daktyli, miód daktylowy i mąkę daktylową. Wybierając daktyle, warto zwrócić uwagę na listę składników na opakowaniu. O ile ze względu na naturalną słodycz, nie znajdziemy w tych owocach dodatku cukru, o tyle często znajdują się w nich substancje konserwujące, takie jak dwutlenek siarki. W niewielkich ilościach związek ten nie jest dla naszego zdrowia niebezpieczny. Jeśli jednak włączymy daktyle do jadłospisu na stałe i będziemy spożywać je regularnie, możemy zacząć odczuwać negatywny wpływ konserwantów na nasze samopoczucie. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż owoce te nie wymagają konserwowania i możliwe jest znalezienie w sklepie daktyli niesiarkowanych. Dobrym pomysłem jest wybór produktów oznaczonych znakiem „bio”, nadal jednak powinniśmy zwracać uwagę na ich skład.
Nieważne, w jakiej postaci, ze względu na nieocenione wartości odżywcze, zawarte w nich witaminy i minerały, warto włączyć daktyle do swojej diety.
Bardzo dziękuję za wyczerpujące infir.acje.
Cieszymy się, że wpis się Pani spodobał 🙂
Kupiłam daktyle i zastanawiałam się nad ich wartością odżywczą. W tym artykule znalazlam przydatne informacje. Bardzo dziękuję Pani Joanno.