Sól bocheńska, lub sól jodowo-bromowa, ma bardzo wszechstronne zastosowanie, które jest cenne dla naszego zdrowia. Jej stosowanie wpływa na nasze samopoczucie, a także na urodę. Możemy dodawać ją do leczniczych i relaksujących kąpieli, przygotowywać na jej bazie upiększające peelingi i maseczki, a także wykonywać inhalacje.
Czym jest sól bocheńska?
Sól bocheńska zawdzięcza swoją nazwę miejscu, z którego jest wydobywana, czyli Bochni, w której znajdują się złoża solankowe. Stosowana jest jako skuteczne, proste w użyciu i stosunkowo niedrogie remedium na wiele dolegliwości już od wieków. Stosując sól bocheńską możemy wyczarować w domowym zaciszu nadmorski mikroklimat. Wszystko to za sprawą bogatego składu soli, która obfituje w cenne minerały. Zawiera ona:
Jakie jest działanie soli bocheńskiej?
Stosowanie soli jodowo-bromowej może mieć zbawienny wpływ na wiele różnych schorzeń i dolegliwości. Stosuje się ją w przypadku:
- występowania bólów reumatycznych, stawowych i pourazowych,\
- jako środek o właściwościach:
- dezynfekujących,
- uodparniających organizm,
- rozgrzewających,
- regenerujących,
- wspierających przemianę materii
- uspokajających układ nerwowy.
- Właściwości lecznicze związane z chorobami skóry:
- wspieranie kuracji w przypadku:
- łuszczycy,
- alergii skórnych,
- rybiej łuski,
- trądziku,
- różnego rodzaju wyprysków skórnych.
Prozdrowotne działanie soli bocheńskiej obejmuje również leczenie takich schorzeń jak:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zwyrodnienie kręgosłupa, zapalenie przydatków,
- niedoczynność tarczycy,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- problemy z zatokami.
Jak używać soli bocheńskiej?
Jedną z najbardziej popularnych metod używania tej leczniczej soli jest przygotowanie kąpieli z jej dodatkiem. Na 10 litrów gorącej wody należy wsypać od 100 do 300 gramów soli. Taka kąpiel powinna trwać około 15 minut, działa ona relaksująco, inhalująco, i łagodząco na skórę i przeciwbólowo. Po kąpieli całe ciało należy opłukać z soli, a po wysuszeniu, posmarować nawilżającym balsamem. Kąpiel solankową można stosować także do moczenia zmęczonych stóp.
Na bazie soli bocheńskiej można także przygotować inhalację, w przypadku występowania kaszlu, kataru czy zatkanych zatok. Aby przygotować inhalację, należy do litra gorącej wody wsypać trzy łyżki soli. Wodę z solą najlepiej wymieszać w misce. Następnie pochylamy się nad roztworem i wdychamy przez kilka minut. Możemy w tym czasie nakryć głowę ręcznikiem. Inhalacja pomoże udrożnić zatkany nos, nawilżyć gardło i złagodzić uporczywy kaszel.
Sól bocheńską warto stosować regularnie, przez dłuższy czas. Choć jest ona delikatna w działaniu i może być stosowana przez alergików, a także osoby ze skórą wrażliwą, jej
stosowania nie zaleca się w przypadku występowania:
- nadczynności tarczycy,
- niewydolności krążenia,
- nadciśnienia tętniczego,
- gruźlicy,
- nowotworów,
- stanu zapalnego skóry o intensywnym stopniu nasilenia.