Strona głównaSlow lifePowrót do szkoły w stylu zero waste

Powrót do szkoły w stylu zero waste

Nadszedł koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego. W sklepach już od co najmniej miesiąca pojawiają się szkolne akcesoria. Nie tylko laminowane plastikiem zeszyty, ale też różnego rodzaju kredki, flamastry, kolorowe zakreślacze, pastele, farby, zestawy linijek, bloki rysunkowe i oczywiście plecaki oraz worki itd. Nasze dzieci marzą o zupełnie nowym, innym niż w poprzednim roku szkolnym tornistrze i piórniku. Co roku wraz ze szkolną wyprawką przynosimy do domu morze plastiku i foliowych opakowań. W trosce o środowisko i stan naszego portfela, warto pomyśleć o wyprawce w stylu zero waste.

Wyprawka szkolna zero waste

Na początek, zanim rzucimy się w wir zakupów, warto zacząć od sprawdzenia tego, co kryje się w zakamarkach, szufladach i szafkach biurka naszej pociechy. Może okazać się, że jest w nim tyle długopisów, ołówków, gumek, kredek i temperówek, że wcale nie ma potrzeby kupować nowych. Jeśli chodzi o plecak, tak naprawdę nie ma potrzeby, aby co roku kupować nowy. Dlatego najlepiej jest wybrać model uniwersalny, który spodoba się zarówno dziesięcio, jak i czternastolatkowi i wymieniać go wówczas, kiedy faktycznie się zniszczy i nie da się go już naprawić. Na zakupy wybierzmy się wówczas, kiedy już sprawdzimy czego nam brakuje, a kupując nowe rzeczy, starajmy się wybrać te ekologiczne, na przykład:

  • wszelkiego rodzaju worki na obuwie czy strój na W-F można wybrać z bawełny, zamiast poliestru,
  • zamiast codziennie pakować do plecaka napój w plastikowej butelce, przygotujmy dziecku wodę w bidonie lub herbatę w termosie,
  • pudełko śniadaniowe wielokrotnego użytku lub woskowijki będą lepszym wyborem, niż na przykład gotowe rogaliki pakowane w plastikowe torebki,
  • zakreślacze, flamastry i długopisy dostępne są w wersji eko, czyli wykonane z materiałów z odzysku, ze skrobi kukurydzianej, korka lub papieru, a linijki i temperówki, z drewna bądź metalu,
  • zamiast gumek wykonanych z lateksu lub PVC, czyli plastiku, lepiej wybrać te naturalne, oznaczone jako „latex-free”,
  • ekologiczny piórnik może być wykonany z naturalnego korka, drewna, lnu lub metalu.

Jakie są zasady kompletowania wyprawki szkolnej zero waste?

  • Podsumowując w prosty sposób wszystkie kroki przygotowania dziecka do nowego roku szkolnego w duchu zero waste, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, a mianowicie:
  • sprawdzamy co już mam w domu – kredki, długopisy, zeszyty, plecak, worek itp.,
  • wszystko, co się da, można kupić z drugiej ręki (od znajomych, na grupach w internecie),
  • jeśli musimy kupować nowe produkty, poszukajmy ich w wersji ekologicznej, niech będą wykonane z naturalnych materiałów lub takich, które nadają się do recyclingu.

Tych kilka pomysłów pomoże nam w miarę możliwości ograniczyć zużycie plastiku, jak również obniżyć koszty, a także przedłużyć życie niektórym szkolnym przedmiotom, jeśli wykorzystamy je ponownie. Przede wszystkim nie dajmy się omamić wszechobecnym reklamom i promocjom, dzięki którym producenci wmawiają nam, że nasze dzieci potrzebują wszystkie te nowe rzeczy. Zgodnie z podstawową zasadą zero waste odmawiajmy kupowania tego, co jest tak naprawdę zbędne. Zastanówmy się, czy rzeczywiście jest potrzeba, aby co roku kupować nowy plecak i piórnik, zwłaszcza jeśli ten z poprzedniego roku nie jest zniszczony? Wybierając się na zakupy, postarajmy się ograniczać plastik, wybierając te przedmioty, które są wykonane z naturalnych materiałów.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img