Ostryż długi, ostryż Zohary, żółcień czy szafran indyjski to tylko kilka nazw egzotycznej kurkumy. Przyprawa uprawiana jest głównie w Indiach oraz w krajach, w których panuje tropikalny klimat – m.in. na Sri Lance, Tajwanie, w Bengalu czy w Peru. W kuchni azjatyckiej stosowana jest od tysiącleci. Chińscy i hinduscy uzdrawiacze pozostawili zapiski, z których wynika, że już w 600 r. p.n.e. stosowano przyprawę lecząc choroby układu oddechowego, niedrożności wątroby czy wrzodów oraz stanów zapalnych.
Przyprawy do dziś używa się w rytuałach religii hinduskiej, kurkuma służy również jako barwnik do świętych szat. Ale zastosowanie żółcienia jest o wiele szersze, doskonale uzupełni każdą kuchnię, ma wiele zdrowotnych właściwości i przepiękny aromat.
Kurkuma w kuchni
Kurkuma jest niezwykle popularna w krajach Bliskiego Wschodu. Jest np. jednym z głównych składników curry, której nadaje charakterystyczny żółty kolor. Również inna indonezyjska przyprawa nie mogłaby się obejść bez kurkumy. Jest to specjalna kompozycja o egzotycznej nazwie sambar masala, która doprawia makarony, zupy czy ryż. Poza tym, że kurkuma naturalnie pasuje do dań o orientalnym pochodzeniu, to równie dobrze sprawdzi się w kuchniach z innego regionu. Świetnie uzupełni kuchnię meksykańską, np. zupę z nachosami, urozmaici także kuchnię śródziemnomorską, ze względu na to, że komponuje się z daniami warzywnymi, potrawami z cielęciny, jagnięciny oraz do dań rybnych.
Kurkumy można także używać jako składnika do marynat. A jeśli zobaczymy na produkcie spożywczym oznaczenie E100 to oznacza to tyle, że jako barwnik wykorzystano w danym produkcie kurkumę.
Kurkuma wspiera organizm…
Walory smakowe kurkumy idą w parze z właściwościami prozdrowotnymi tej byliny. Okazuje się, że proszek uzyskany z żółcienia pomaga w walce z wieloma dolegliwościami. Skąd w niepozornej przyprawie tyle zalet? Kurkuma zawiera barwnik kurkuminę, który jest odpowiedzialny za dobroczynne właściwości prozdrowotne ostryżu. Barwnik wykazuje działanie przeciwzapalne i efektywnie walczy z różnymi typami bakterii oraz wirusów. Niezwykle istotną zaletą kurkumy jest to, że nie wywołuje ona skutków ubocznych.
Jakie jeszcze właściwości wykazuje przyprawa:
- może wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu,
- możliwe, że ma właściwości antyrakowe,
- wpływa na szybsze gojenie się ran.
- Poza tym kurkuma pozytywnie wpływa na układ trawienny. Wykazuje właściwości wspomagające produkcję żółci oraz soków żołądkowych i reguluje pracę jelit.
wpływa pozytywnie na pracę mózgu – Gary Small, dyrektor Oddziału Psychiatrii Wieku Podeszłego Uniwersytetu w Los Angeles po przeprowadzonych badania na kurkumie stwierdził:
„Dokładne działanie kurkuminy nie jest pewne, ale może wykazywać zdolności do zmniejszania stanu zapalnego mózgu, który odpowiada zarówno za chorobę Alzheimera, jak i za depresję.”
Kurkuma w kosmetyce
Okazuje się, że kurkuma znalazła także zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Z kłącza byliny pozyskuje się proszek, który wchodzi w skład m.in. szminek czy podkładów makijażu. Poleca się również stosowanie maseczki z kurkumą. Regularne (trzy razy w tygodniu) stosowanie maseczki wyraźnie wpływa na cerę, taka kuracja wspiera również walkę z trądzikiem.
Popularność kurkumy nie wzięła się znikąd, jej właściwości doceniane są od tysiącleci. Dzisiejsze możliwości, szybki i bezpieczny transport sprawiają, że kurkuma może zagościć niemal w każdym domu. Przyjemna barwa, orientalny aromat i smak oraz właściwości prozdrowotne sprawiają, że kurkuma staje się coraz popularniejsza.