Regularne i prawidłowe mycie zębów jest gwarancją pięknego uśmiechu, a także zdrowia całego organizmu. Aby zadbać o odpowiedni poziom higieny jamy ustnej, zęby powinniśmy szczotkować minimum rano i wieczorem, a rutynową pielęgnację uzupełnić o płukanie i nitkowanie. Obecnie większość drogeryjnych past do zębów zawiera w sobie mikroplastik, a szczoteczki i inne akcesoria są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych. Jak zatem dbać o zęby w bardziej ekologiczny sposób, zgodny z założeniami zero waste? Jakie są alternatywy dla „zwykłych” past i plastikowych szczoteczek?
Alternatywy dla plastikowych szczoteczek do zębów
Plastikowe szczoteczki do zębów, bardzo często zawierają niebezpieczne dla zdrowia jak i środowiska syntetyczne polimery, bisfenol A, który jest powszechnie wykorzystywany do produkcji plastiku i stanowi formę syntetycznego estrogenu, którego obecność może wywołać negatywne skutki w organizmie człowieka. Czym zatem zastąpić plastikowe szczoteczki? Naturalnym zamiennikiem są:
- bambusowe szczoteczki do zębów – ich rączka wykonana jest z biodegradowalnego bambusa, natomiast włosie to najczęściej włókno węglowe bądź bionylon. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że pakuje się je nie w plastik, a w papierowe pudełka z recyklingu,
- miswak (patyk meswak) – ta gałązka wykonana z gałązek pochodzącego z półwyspu arabskiego drzewa arakowego jest zdecydowanie bardziej egzotyczną alternatywą dla plastikowej szczoteczki. Drzewo arakowe ma właściwości wybielające i antybakteryjne. Końcówkę tej gałązki po namoczeniu w wodzie używa się jak tradycyjnej szczoteczki, bez użycia jakichkolwiek past czy innych środków do mycia zębów. Zawarte w gałązce składniki takie jak krzemionka, tanina czy witamina C zastępują wszelkie pasty. Gałązka miswak doskonale czyści szkliwo, jak również szczeliny między zębami, a jej włókno działa także wybielająco.
Ekologiczne pasty do mycia zębów
Popularne pasty do zębów dostępne w drogeriach i supermarketach, zawierają w składzie mikroplastik, który spłukiwany wraz z wodą, trafia do środowiska. Dodatkowo są one pakowane w plastikowe opakowania, których nie da się poddać recyklingowi. Ekologiczną alternatywą są zatem wszelkiego rodzaju pasty, proszki i tabletki do mycia zębów, które pakowane są w opakowania metalowe bądź w słoiczki:
- pasta w słoiczku bez fluoru – naturalna wybielająca pasta z rokitnikiem, olejkiem miętowym i ekstraktem z szałwii. Czyści, wybiela i chroni szkliwo przed uszkodzeniami,
- proszek do mycia zębów – tradycyjny, w stu procentach naturalny i skuteczny produkt do pielęgnacji jamy ustnej o prostym składzie,
- tabletki do mycia zębów – zazwyczaj dostępne w słoiczkach bądź saszetkach, używa się ich, wkładając i rozgryzając pojedynczą pastylkę do buzi, a następnie szczotkuje się zęby zwilżoną szczoteczką i płucze usta.
Aby nasze mycie zębów było w stu procentach ekologiczne, nie możemy zapomnieć o zakręceniu wody podczas szczotkowania. Kiedy myjemy zęby przez zalecany czas, czyli 3 minuty i w tym czasie zapomnimy zakręcić kurek, możemy jednorazowo i zupełnie niepotrzebnie, zużyć nawet do 19 litrów wody!