Strona głównaProdukty i przepisyBerberyna – właściwości i działanie

Berberyna – właściwości i działanie

Berberyna, naturalny alkaloid roślinny, od dawna zajmuje ważne miejsce w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, gdzie była wykorzystywana do leczenia różnorodnych dolegliwości, od problemów trawiennych po infekcje. W ostatnich latach, dzięki postępowi badań naukowych, berberyna zyskała na popularności również na Zachodzie, stając się przedmiotem zainteresowania zarówno osób szukających naturalnych metod poprawy zdrowia, jak i naukowców dążących do zrozumienia jej dokładnych mechanizmów działania. Przyjrzymy się bliżej właściwościom i zastosowaniom i sprawdźmy kiedy warto ją stosować i jak może ona wspierać nasze zdrowie na różnych płaszczyznach. 

Czym jest berberyna i gdzie występuje?

Berberyna to alkaloid roślinny o szerokim spektrum działania, występujący naturalnie w wielu roślinach, takich jak berberys, tarczyca mahoniowa czy złoty korzeń. Berberyna działa poprzez aktywację AMPK — enzymu kontrolującego równowagę energetyczną komórek, co przekłada się na regulację poziomu cukru we krwi, metabolizmu lipidów oraz funkcji mitochondriów. Ten proces nie tylko wspomaga walkę z cukrzycą i otyłością, ale także poprawia ogólną funkcję metaboliczną organizmu. Alkaloid jakim jest berberyna to substancja ceniona zarówno w medycynie naturalnej, jak i współczesnych badaniach farmakologicznych za jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi. Dzięki tym właściwościom berberyna znajduje zastosowanie w leczeniu różnorodnych stanów, w tym infekcji, problemów z układem pokarmowym, a także jako element wspomagający w terapii cukrzycy i chorób serca.

Jakie właściwości ma berberyna?

Berberyna jest związkiem o wszechstronnych właściwościach, a stosowanie zawierających wyciąg z berberyny suplementów diety może przyczynić się do regulacji metabolizmu glukozy i lipidów. Jest to szczególnie korzystne w leczeniu i profilaktyce cukrzycy typu II oraz chorób sercowo-naczyniowych. Berberyna wykazuje także silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co sprawia, że jest skuteczna w walce z infekcjami i może łagodzić stany zapalne, korzystnie wpływając na poprawę zdrowia układu pokarmowego i wspierania funkcji wątroby. Dodatkowo, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, berberyna może chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, przyczyniając się do ogólnej poprawy kondycji organizmu:

 • wspiera kuracje przeciwcukrzycowe,
 • wpływa na obniżenie:
  • poziomu cukru we krwi,
  • poziomu cholesterolu,
  • ciśnienia krwi,
 • wplywa na poprawę mikrobiomu jelit, regulując ilość bakterii,
 • chroni wątrobę przed uszkodzeniami w wspomaga proces jej regeneracji,
 • działa antyoksydacyjnie, usuwając wolne rodniki i chroniąc organizm przed zbyt wczesnym starzeniem się,
 • działa antyzapalnie, chroniąc barierę nabłonka jelit,
 • wspiera układ odpornościowy,
 • wykazuje działanie przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze, zwalcza między innymi:malarię oporną na chlorochinę, Trichomonas vaginalis, Giardia lamblia,Candidia, Penicillium, Aspergillus, Cryptococcus.

Kiedy warto stosować berberynę?

Berberyna jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z takimi schorzeniami jak cukrzyca typu II, ze względu na jej zdolność do regulacji poziomu cukru we krwi. Dzięki swoim właściwościom może znacząco wspierać kontrolę glikemii, co jest istotne dla osób z tym schorzeniem. Jest również rekomendowana osobom borykającym się z problemami cholesterolu – zarówno wysokim poziomem cholesterolu LDL, jak i triglicerydów – ze względu na jej korzystny wpływ na profil lipidowy.

Osoby z zagrożeniem chorobami sercowo-naczyniowymi mogą odnaleźć w berberynie naturalne wsparcie dzięki jej działaniu przeciwzapalnemu i zdolności do poprawy funkcji śródbłonka. Warto również zaznaczyć, że ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, berberyna może być pomocna w leczeniu niektórych infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych. W kontekście tak szerokiego spektrum działania, berberyna stanowi obiecującą alternatywę dla osób poszukujących naturalnych metod wspomagania leczenia wspomnianych schorzeń.

Przeciwdziałania do stosowania berberyny i skutki uboczne

Choć berberyna jest ceniona za swoje korzystne właściwości zdrowotne, jak każdy środek, może również powodować skutki uboczne, zwłaszcza gdy jest stosowana nieprawidłowo lub w nadmiernych dawkach. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, czy zaparcia. W niektórych przypadkach może dojść również do obniżenia poziomu cukru we krwi poniżej normy (hipoglikemia), co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą. Rzadziej występują reakcje alergiczne. Ponadto, berberyna może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z lekami przeciwzakrzepowymi i metabolizowanymi przez wątrobę, co wymaga ostrożności i konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. Należy pamiętać, że choć naturalne, nie oznacza to, że jest całkowicie bezpieczne dla każdego, dlatego ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek i stosować się do zaleceń specjalistów. Berberyny nie powinny stosować:

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • dzieci ze względu na brak wystarczających badań na temat bezpieczeństwa stosowania berberyny u dzieci,
 • osoby z niskim ciśnieniem krwi,
 • osoby z niskim poziomem cukru,
 • osoby z chorobami wątroby lub nerek,
 • osoby przyjmujące niektóre leki, gdyż berberyna może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, np., przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi i metabolizowanymi przez wątrobę.
Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img