Strona głównaPorady dietetyczneJak parzyć zieloną kawę?

Jak parzyć zieloną kawę?

Zastanawiasz się czym jest zielona kawa? W ostatnich latach zyskuje ona ogromną popularność, przez co coraz częściej można natknąć się na nią w ofercie sklepów ze zdrową żywnością. Dlaczego ten produkt wdziera się szturmem na rynek? Zielona kawa liczne właściwości zawdzięcza przede wszystkim sposobowi obróbki ziaren.

Kawę zbiera się gdy jagody kawowca dojrzeją. Następnie nasiona oczyszcza się z miąższu i dokładnie suszy. W przypadku palonej kawy kolejny etap stanowi obróbka termiczna – której jednak nie stosuje się w przypadku zielonej kawy. Jaki daje to efekt?

Zielona kawa – właściwości niepalonych ziaren

Jeśli poszukujesz alternatywy dla palonej, ciemnej kawy, dobrym jej zastępstwem może okazać się właśnie zielona kawa. Właściwości jej sprawiają, że jest klasyfikowana jako produkt z rodziny superfoods. Dlaczego?

  • Stanowi ona bogate źródło antyoksydantów – wśród których warto wymienić przede wszystkim kwas chlorogenowy. Ich zawartość jest nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku zielonej herbaty.
  • Cechą kwasu chlorogenowego jest też udział w ograniczaniu przyswajania cukru i zmniejszania poziomu glukozy w czasie przemiany materii.
  • Wpływa na zwiększenie komfortu trawiennego, dzięki czemu chętnie wybierana jest przez osoby, które pracują nad utratą zbędnych kilogramów.
  • Zielona kawa działanie pobudzające wykazuje w stopniu równie dużym, co kawa palona (co także jest wspierane przez obecność kwasu chlorogenowego), więc nadaje się do picia rano i przed południem.

Niepowtarzalny smak zielonej kawy

Największe kontrowersje wzbudza jednak smak zielonej kawy. Niepalone ziarna są suszone w naturalny sposób, przez co nie stają się tak kruche, jak w przypadku palonej Arabiki czy Robusty. Oznacza to, że napar będzie raczej pozbawiony często obecnych w kawie nut czekolady czy karmelu. Część osób regularnie sięgających po zieloną kawę określa jej smak jako znacznie delikatniejszy.

Gotowy napar z pewnością będzie odznaczał się kwasowością, chociaż na walory smakowe ogromny wpływ będą miały czynniki takie jak:

  • pochodzenie ziaren,
  • sposób ich obróbki,
  • mielenie,
  • parzenie.

W sprzedaży dostępne są również zielone kawy aromatyzowane, które polecane są w szczególności dla osób które po raz pierwszy mają styczność z tego typu napojem.

Zielona kawa: parzenie na kilka sposobów

Zielona kawa parzenie umożliwia poprzez wykorzystanie kilku różnych metod. Jak wiadomo, filiżanka kawy, filiżance nie równa, a im więcej czasu i staranności poświęcimy przygotowując ulubiony napój, tym lepiej wypadnie efekt końcowy.

  • Kluczową kwestią jest aby do parzenia kawy wykorzystywać wodę przefiltrowaną.
  • Zielona kawa nie nadaje się do ekspresów ciśnieniowych.
  • Domowy młynek do kawy może nie poradzić sobie z twardymi ziarnami zielonej kawy, ponieważ są one znacznie twardsze. Z tego względu lepiej postawić na kawę mieloną lub poprosić, aby porcję ziaren została zmielona w sklepie, jeśli kupujemy na wagę.

Do zaparzenia zielonej kawy można wykorzystać dzbanek z tłoczkiem (french press) filtr (drip) lub aeropress. Pozwoli to łatwo oddzielić napar od fusów, bez ryzyka utraty właściwości kawy i uzyskania zbyt kwaśnego naparu.

Bazowo przyjmuje się, że na filiżankę lub objętości 150-200 ml powinny przypaść 2 lub 3 łyżeczki zmielonej kawy, którą zalewamy wodą w temperaturze 90°C. Parzenie powinno trwać około 3 minut, ale warto eksperymentować z ilością kawy oraz wydłużeniem czasu parzenia. Będzie miało to wpływ na smak naparu.

Można także zaparzać całe ziarna kawy. Do tego celu ponownie, wykorzystujemy lekko przestudzony wrzątek. Dzięki temu ziarna znacznie wolniej oddają aromat, a parzenie można powtarzać nawet trzykrotnie.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img