Strona głównaPorady dietetyczneJaka jest rola enzymów trawiennych w układzie pokarmowym?

Jaka jest rola enzymów trawiennych w układzie pokarmowym?

Już sama nazwa wskazuje na to, w jakim procesie biorą udział enzymy trawienne. Są one niezbędne do tego, by proces trawienia przebiegał prawidłowo. Co więcej ich zadaniem nie jest tylko umożliwienie uruchomienia tego procesu w organizmie, enzymy trawienne sprawiają, że proces przebiega prościej, organizm nie musi poświęcać na niego tyle energii i czasu.

Poza tym enzymy sprzyjają przyswajaniu przez organizm składników odżywczych. Poznajmy lepiej rolę niezwykle ważnych dla nas enzymów trawiennych i sprawdźmy z jakiego powodu warto dbać o ich właściwy poziom w naszym ciele.

Enzymy trawienne to naturalne wsparcie

Proces trawienia pokarmów polega na ich rozkładzie i wchłanianiu substancji, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Trawienie wspomagane jest właśnie przez enzymy trawienne, które są naturalnymi substancjami znajdującymi się w naszym ciele. Enzymy trawienne zaangażowane są w proces trawienia już w momencie, kiedy włożymy pokarm do ust. Jak tylko jedzenie trafi do ust zaczyna działać amylaza ślinowa oraz lizozym, które występują w ślinie. To te dwa enzymy odpowiedzialne są za rozpoczęcie rozkładu substancji cukrowych. Pokarm następnie spotyka się z kolejnym enzymem, który znajduje się już w sokach żołądkowych. Jest to pepsyna, która odpowiada za cięcie długich cząstek białek na mniejsze fragmenty.

Pokarm „podróżuje” dalej i trafia do dwunastnicy. Tam zaczynają swoją pracę grupy enzymów trawiennych, które warunkują etapowy rozkład pożywienia na czynniki pierwsze. Trawione są tam białka, tłuszcze i cukry.

W trzustce wydzielany jest kolejny cały szereg enzymów:

  • amylaza trzustkowa, która odpowiedzialna jest za rozkładanie cukrów,
  • lipaza, która rozkłada tłuszcze,
  • nukleaza, rozkładająca kwasy nukleinowe,
  • trypsyna, której rolą jest rozkładanie białka. Co więcej trypsyna odpowiada również za redukcję długich łańcuchów białek na krótsze,
  • peptydy, trawią krótsze łańcuchy białek, dzieląc je na jeszcze krótsze.

Wynikiem końcowym trawienia przez enzymy trawienne białek są aminokwasy.

Niedobór enzymów trawiennych może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Wprawdzie objawy niedoboru mogą być bolesne, to jednak często są tymczasowe. Stąd często je lekceważymy. Powinniśmy szczególnie przemyśleć sprawdzenie poziomu enzymów jeśli pojawią się takie objawy jak ciągły głód, skurcze mięśni, wzdęcia, zmęczenie, rozdrażnienie, stany zapalne jelita grubego, szybki przyrost masy ciała czy powolne trawienie. Jeśli zadziałamy szybko to uda się nam uniknąć poważniejszych konsekwencji. W innym wypadku możemy liczyć się z tym, że pojawiają się poważne zaburzenia trawienne i metaboliczne, co doprowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img