Strona głównaPorady dietetyczneJakie właściwości ma biotyna i jakie są jej źródła?

Jakie właściwości ma biotyna i jakie są jej źródła?

W 1912 r. Kazimierz Funk, polski biochemik, wprowadził do słowników pojęcie witamina. On sam jako pierwszy wyizolował z otrąb ryżowych tiaminę, czyli witaminę B1. Dzisiaj przyjrzymy się innej witaminie o niezwykle cennych właściwościach, mianowicie biotynie, czyli witaminie z grupy B – wit. B7. Właściwości biotyny są niezwykle cenne i m.in. pozytywnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie. 

Czym jest biotyna?

Biotyna to nic innego jak związek organiczny. Występuje ona zarówno w tkankach roślinnych, jak i zwierzęcych. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie. Jej główny cel to wpływ na prawidłowe działanie karboksylaz, czyli enzymów niezbędnych do prawidłowego działania wielu istotnych dla organizmu reakcji biochemicznych. Uczestniczy m.in. w procesie tworzenia glukozy, syntezie kwasów tłuszczowych oraz cyklu kwasu cytrynowego. Poza tym obecna jest przy wspomaganiu funkcji tarczycy. Wpływa też na poprawne funkcjonowanie skóry czy lepszy wygląd włosów.

Jakie są właściwości biotyny?

Jako że biotyna jest witaminą, jest ona niezbędna do tego by nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Jej prozdrowotne właściwości są całkiem szerokie i warto się z nimi zapoznać. Zażywanie witaminy B7 może wyraźnie wpłynąć na twardszą płytkę paznokcia i eliminować tendencję do ich rozdwajania się. Biotyna jest także istotna dla naszej skóry. Awitaminoza witaminy B7 może powodować różne zmiany skórne, takie jak np. wysypka czy łuszczyca. Uzasadnione więc wydaje się to, by zadbać o odpowiednią ilość biotyny w organizmie.

Biotyna znana jest także z tego, że wspomaga zachowanie zdrowych włosów. Osoby, które mają niedobór tej witaminy mogą zauważyć, że włosy stają się mniej wytrzymałe, a nawet zaczynają wypadać.

Biotyna jest niezwykle istotna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. W tych okresach kobiety narażone są na niedobór tej witaminy. Powodem jest szybszy jej rozpad w trakcie trwania ciąży.

Biotyna – w jakich źródłach powinniśmy jej szukać?

Naturalnie biotyna występuje w wielu produktach. Te najbardziej znane i najłatwiej dostępne to:

Poza tym biotyna dostępna jest także w wygodnej formie suplementów diety. Suplementy z pullulanu, który jest otrzymywany w naturalnym procesie fermentacji i podczas produkcji którego nie stosuje się surowców pochodzenia zwierzęcego to także doskonała propozycja dla wegetarian i wegan.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img