- Właściwości kasztanowca zwyczajnego
- Szerokie zastosowanie kasztanowca zwyczajnego
- Maść, napar i nalewka z kasztanowca zwyczajnego
- Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających wyciąg z kasztanowca zwyczajnego?
Kasztany to powszechnie rosnące drzewa, które można spotkać na skwerach między osiedlowymi blokami, a także w parkach. Nie każdy jednak wie, że te imponujące drzewa o charakterystycznych owocach chętnie zbieranych przez dzieci i wykorzystywanych do rozmaitych prac plastycznych, są źródłem wielu cennych substancji wykorzystywanych w medycynie i kosmetyce.
Kasztanowiec zwyczajny to drzewo występujące niemalże w całej Europie. Należy do rodziny mydleńcowatych i może osiągnąć nawet do 40 m wysokości. Prawie wszystkie części kasztanowca są wykorzystywane przez medycynę naturalną i estetyczną: nasiona, owoce, kwiaty (wyłącznie te białe), liście i kora – są one źródłem między innymi flawonoidów, garbników, fenolokwasów, kumaryny i escyny. Sprawdźmy, kiedy warto sięgnąć po preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca zwyczajnego.
Właściwości kasztanowca zwyczajnego
Zarówno dla przemysłu farmaceutycznego, jak i kosmetycznego najcenniejszymi składnikami ze względu na wysokie stężenie wartościowych substancji odżywczych, są kwiaty i kora kasztanowca, natomiast najrzadziej wykorzystuje się liście. Kasztanowiec zwyczajny stanowi źródło:
- saponin triterpenowych, z których najważniejsza jest escyna,
- flawonoidów,
- kumaryn,
- garbników,
- fenolokwasów,
- cukrów,
- skrobi,
- karotenoidów,
- steroli,
- związków mineralnych.
Składniki zawarte w kasztanowcu zwyczajnym czynią z niego roślinę wykorzystywaną w gospodarstwie domowym, w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Dobroczynny wpływ produktów kasztanowych na naczynia krwionośne jest potwierdzony przez badania. Roślina ta działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, leczy krwiaki, czy pomaga zwalczyć cellulit, a z kory, owoców i nasion przyrządza się maści i nalewki. Kasztanowiec zwyczajny ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i rozkurczające:
- pomaga złagodzić zaburzenia trawienne – zawarte w kasztanowcu garbniki działają przeciwbakteryjnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie i łagodnie zapierająco. W razie wystąpienia zaburzeń trawiennych, w tym lekkiego zatrucia pokarmowego, warto sięgnąć po napar z liści lub z kwiatów kasztanowca,
- pomaga leczyć odmrożenia i krwiaki – przeciwzapalne, antybakteryjne właściwości kasztanowca usprawniają przepływ krwi i działają delikatnie ściągająco, dlatego roślina ta znajduje zastosowanie w leczeniu oparzeń, odmrożeń i innych uszkodzeń skóry, również siniaków i zapalenia ścięgien. Okłady z naparów i odwarów z kory, kwiatów i liści lub stosowanie maści z kasztanowca poprawiają krążenie i przyśpieszają wchłanianie się krwiaków i pomagają zmniejszyć obrzęki,
- pomaga wzmocnić naczynia krwionośne – flawonoidy i kumaryna działają przeciwzapalnie i uszczelniająco na naczynia krwionośne, a escyna hamuje aktywność enzymów, które działają destrukcyjnie na ścianki naczyń włosowatych, ponadto uszczelnia je, zwiększa ich odporność na rozszerzanie się i pękanie, a także poprawia ich elastyczność i również działa uszczelniająco. Dlatego też wyciąg z kasztanowca często jest stosowany jako jeden z ważniejszych składników toników, kremów i maseczek przeznaczonych do pielęgnacji cery skłonnej do tworzenia się tzw. „pajączków”, (rozszerzonych naczynek), a także kosmetyków do cery dojrzałej i wiotczejącej, ponieważ zwiększają jej napięcie i zwężają pory,
- pomaga usprawnić przepływ krwi – escyna i flawonoidy – substancje czynne – rozrzedzają krew, opóźniają jej krzepnięcie i zmniejszają jej lepkość, dzięki czemu przepływ krwi w żyłach przebiega sprawnie, nie powstają zakrzepy naczyń krwionośnych. Poprawia się ukrwienie wszystkich narządów, w tym również skóry. Leki z kasztanowca są wskazane w leczeniu zastojów żylnych, hemoroidów, zakrzepowego zapalenia żył, a także w występowaniu zaburzeń w ukrwieniu tkanek, które mogą objawiać się bólem, uczuciem mrowienia i zimna, a także kurczami mięśni.
Szerokie zastosowanie kasztanowca zwyczajnego
Wodne i alkoholowe wyciągi z kasztanowca znalazły również zastosowanie we wspomaganiu leczenia:
- miażdżycy,
- zapalenia wątroby,
- stanów zapalnych ścięgien,
- skurczów,
- krwiaków.
Okłady wykonane z kasztanowca wspomagają proces gojenia się oparzeń, jak również regenerację tkanek po odmrożeniu. Ponadto ekstrakt z tej rośliny znajdziemy w:
- kremach,
- maseczkach,
- płynach do kąpieli,
- szamponach,
- odżywkach do włosów,
- balsamach antycellulitowych,
- maściach na opuchnięte, zmęczone i obolałe nogi.
Maść, napar i nalewka z kasztanowca zwyczajnego
Kasztanowiec zwyczajny jest dostępny w postaci suszonej – kwiatostan i kora oraz w postaci maści, kapsułek lub tabletek. Napar z kasztanowca można przygotować samodzielnie z suszu, zalewając 1 łyżką 1 szklankę wrzącej wody i parząc pod przykryciem przez około 20 minut. Natomiast z kory przygotowuje się odwar – wówczas przez około 5 minut gotuje się takie same proporcje składników, po zdjęciu z ognia odstawiamy odwar na 20 minut, po czym przecedzamy. Do przygotowania nalewki potrzebne będą kwiaty kasztanowca, które zalewa się spirytusem – 100 g surowca zalewamy 500 g alkoholu, odstawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu, a po upływie 7–10 dni przecedzamy. Nalewkę z kasztanowca można spożywać doustnie, jak i stosować zewnętrznie do nacierania.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających wyciąg z kasztanowca zwyczajnego?
Stosując preparaty zawierające w składzie wyciąg z kasztanowca należy wiedzieć, że mogą one nasilać bądź osłabiać działanie niektórych leków lub działać toksycznie w połączeniu z nimi. Zawarta w kasztanowcu escyna może reagować z innymi substancjami, dlatego należy unikać połączenia jej z lekami, które zawierają cefalosporynę, z antybiotykami aminoglikozydowymi i ze środkami o działaniu przeciwzakrzepowym. Podczas stosowania tabletek z kasztanowcem mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, lub reakcja uczuleniowa. Kobiety w ciąży mogą stosować preparaty z kasztanowcem zwyczajnym wyłącznie do użytku zewnętrzne