Strona głównaProdukty i przepisyLen złoty czy brązowy? - sprawdzamy czym się różnią

Len złoty czy brązowy? – sprawdzamy czym się różnią

Siemię lniane, czyli ziarna lnu to zyskujący na popularności super produkt, po który coraz częściej sięgamy ze względu na jego właściwości. Na rynku dostępne są jego dwie odmiany – brązowa i złota. Mają wiele wspólnych cech oraz wartości odżywczych. Jednak nie da się ukryć, że pomiędzy tymi odmianami istnieją pewne różnice.

Jakie są cechy lnu brązowego?

Jego główne uprawy znajdują się w Kanadzie. Kraj liścia klonowego jest liderem pod względem produkcji lnu brązowego.
Aż 44% oleju zawierają nasiona tej odmiany lnu, z czego 59% to kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwas alfa-linolenowy. Zatem brązowy len zawiera duże ilości tłuszczu, a także białka oraz tłuszczu. Poza tym len brązowy to bogate źródło lignanów lnianych, tzw. fitoestrogenów, które regulują gospodarkę hormonalną i mają właściwości antyoksydacyjne. Kolejną cenną cechą lnu brązowego jest to, że przyspiesza on metabolizm co pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jeśli chodzi o właściwości kulinarne to len brązowy charakteryzuje się orzechowym smakiem i subtelnym aromatem.

Len złoty – jakie ma cechy?

Len złoty z powodzeniem uprawiany jest niemal na całym świecie, w tym również w Polsce. Na nasiona lnu złotego składa się ok. 44% oleju, z czego 51% to kwas tłuszczowy omega-3 lub kwas alfa-linolenowy, którego prozdrowotne właściwości wspomagają walkę z chorobami serca czy naczyń krwionośnych. Warto też zauważyć, że siemię lniane złote charakteryzuje się zdrową i zbilansowaną ilością tłuszczu, białka oraz kalorii. Tak samo jak len brązowy, len złoty jest bogatym źródłem lignanów lnianych.

Len brązowy i len złoty – konfrontacja

Pierwszą cechą, która odróżnia te produkty to zawartość tłuszczu oraz kalorii. Złote nasiona zawierają ich mniej niż brązowa odmiana. Złoty len ma też wyższą zawartość białka. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że pomiędzy jednym a drugim rodzajem lnu nie ma tak naprawdę wielkich różnic. Przeprowadzone w lipcu 2013 r. badania przez Journal of Food Science and Technology nie wykazały, by złoty czy brązowy len przewyższał swoim składem czy właściwościami odżywczymi ten drugi. Nie zauważono też wyraźnej różnicy pomiędzy zawartością węglowodanów, białka czy tłuszczu. Różnice są ale niewielkie.

Różnice są natomiast zauważalne pomiędzy złotym a brązowym lnem w ilościach wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Złoty len ma ich więcej, tak samo jak dwóch niezbędnych tłuszczów, których organizm nie jest w stanie wyprodukować: kwasu alfa-linolenowego (ALA) i kwasu linolowego. Natomiast len brązowy zawiera więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wspominane wcześniej badanie wykazało też, że len brązowy wykazuje znacznie wyższe stężenie przeciwutleniaczy.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img