Strona głównaPorady dietetyczneNietolerancja glutenu niejedno ma imię

Nietolerancja glutenu niejedno ma imię

Mogłoby się wydawać, że w ostatnim czasie wszyscy jak jeden mąż nagle przestali jeść gluten. Widać to nawet w naszym sklepie ekologicznym, w którym sekcja produktów bezglutenowych jest bardzo rozbudowana! Dieta bezglutenowa miała być sposobem na uzyskanie szczupłej sylwetki, a także receptą na zdrowie i energię, a nawet rozwiązaniem problemów ze skórą i szeregu innych dolegliwości.

Czym innym jest jednak rezygnacja ze spożywania potraw zawierających gluten ze względu na przekonanie o skuteczności tego rodzaju diety, a czym innym – rezygnacja motywowana względami zdrowotnymi. A te mogą być rozmaite! Najczęściej występują trzy: celiakia, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten oraz alergia na pszenicę.

Celiakia

To genetyczna choroba autoimmunologiczna wywołująca u cierpiących na nią osób negatywną reakcję na gluten w pożywieniu, a nierzadko nawet w innego rodzaju produktach, na przykład w kosmetykach. Spożyty przez osobę chorującą na celiakię gluten powoduje atrofię komórek wyścielających jelito cienkie, co może prowadzić do niedostatecznego wchłaniania składników odżywczych. Wyróżnia się ponad 300 symptomów celiakii, od najbardziej oczywiście kojarzących się z dolegliwościami przewodu pokarmowego, takich jak biegunki, bóle brzucha, wzdęcia i wymioty, aż po uogólnione, jak anemia, bóle stawów i mięśni, wysypki, a nawet zaburzenia wzrostu i niepłodność. Zła wiadomość: celiakia może uaktywnić się u osoby w dowolnym wieku. Szacuje się, że na celiakię może cierpieć nawet co setna osoba, ale ze względu na mało specyficzne objawy u większości wciąż pozostaje ona niezdiagnozowana.

Na czym polega nietolerancja glutenu?

Kup w Biogo: MAKARON (Z CIECIERZYCY) BEZGLUTENOWY BIO 300 g – ALB-GOLD (FIT’N’FREE)

Nadwrażliwość na gluten

Nie trzeba chorować na celiakię, aby źle znosić kontakt z glutenem. Istnieje także nieceliakalna nadwrażliwość na gluten – dolegliwość, która wyodrębniona została zaledwie pięć lat temu, i której przyczyn i skutków wciąż jeszcze nie rozumiemy zbyt dobrze. Jak dotąd zwykle diagnozuje się ją u osób, u których wykluczono celiakię oraz alergię na pszenicę. W przypadku tego schorzenia negatywna reakcja na zawierające gluten produkty może wystąpić nawet do 48 godzin po ich spożyciu. Do objawów należą bóle brzucha, mdłości, wzdęcia, biegunki i zmiany skórne. 

Alergia na pszenicę

Alergia na pszenicę i jej przetwory może oznaczać negatywną reakcję zarówno na gluten, jak i na dowolne inne z około setki białek występujących w tym zbożu. U osób cierpiących na ten rodzaj alergii przeciwciała organizmu atakują białka pszenicy, podczas gdy całe ciało znajduje się w stanie „alarmu” czy „zagrożenia”, co objawiać może się na rozmaite sposoby: od swędzenia i wysypki poprzez ostre bóle brzucha aż po – w przypadku wyjątkowo ostrej reakcji – wstrząs anafilaktyczny. Naturalnie, osoba cierpiąca na alergię na pszenicę powinna unikać wyłącznie produktów zawierających ten konkretny gatunek zboża, może natomiast spożywać inne zawierające gluten produkty (np. płatki owsiane).

Jak żyć bez glutenu? Przyjemnie!

Celiakia, nadwrażliwość na gluten i uczulenie na pszenicę to dolegliwości, które można wyleczyć, unikając spożywania pokarmów zawierających gluten (albo pszenicę, w przypadku tej ostatniej). Ściśle współpracując z lekarzem lub dietetykiem, cierpiąca na nie osoba może bez większego problemu opanować negatywne symptomy. A w naszym sklepie może znaleźć szeroki wybór produktów bezglutenowych i pozbawionych białek pszennych, dzięki którym nie będzie miała poczucia, że czegoś musi sobie odmawiać!

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img