Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Niezdrowe diety, które cieszyły się ogromną popularnością

Niezdrowe diety, które cieszyły się ogromną popularnością

SPIS TREŚCI

Czysto teoretycznie nie powinniśmy rozumieć słowa “dieta „tylko jako sposób odżywiania przez pewien czas. Najczęściej w tym kontekście słyszymy o dietach na odchudzanie. Tymczasem pod tym pojęciem kryje się o wiele więcej. Chociażby sam styl życia, sposób odżywiania, aktywność fizyczna, czy zdrowie psychiczne. Mimo tego powstało i nadal powstaje wiele cudownych diet, które w szalenie krótkim czasie mogą doprowadzić nas do wymarzonej sylwetki, ale też do fatalnego samopoczucia i stanu zdrowia. Jak to się dzieje, że tak wiele osób wpada w tą pułapkę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, aczkolwiek człowiek z natury jest leniwy. Idąc tym tropem, w dobie szybkiego trybu życia, oczekujemy jak najlepszych efektów w krótkim czasie. Przedstawiamy diety, które mimo swojej popularności mogą być bardzo niebezpieczne.

Dieta kopenhaska

W teorii utrata masy ciała, jest dziecinnie prosta. Wystarczy jeść bardzo mało, by w krótkim czasie cieszyć się spadkiem wagi. Bardzo prawdopodobne, że tym tropem ruszyli twórcy diety kopenhaskiej, ale i wszelkich diet skrajnie ograniczających kalorykę posiłków. Zakłada ona bowiem, że przez 13 kolejnych dni spożywamy od 500 do 900 kcal. Pomijając fakt, że każdy z nas wymaga różnego poziomu kcal w diecie, jest to skrajnie mało. W istocie, można schudnąć nawet 10 kilogramów w ciągu owych 13 dni. Dodatkowo co dla wielu, może być dużym plusem, dozwolone jest spożywanie praktycznie wszystkiego, byle by trzymać się owych kryteriów kalorycznych. Dieta kopenhaska nie jest skuteczna, ponieważ utrata wagi jest wynikiem odwodnienia organizmu, a nie spalenia tkanki tłuszczowej. Stosowana przez dłuższy czas może nieść, ze sobą wiele negatywnych powikłań. Co więcej, woda nie jest jedynym co tracimy. Degradacji ulegają też mięsnie, gdyż zawarte w nich białka, wykorzystywane są w celu zapewnienia odpowiedniej energii organizmowi. Ponadto organizm bezpośrednio po zakończeniu procesu odchudzania potrzebuje mniej energii, gdy więc osoba odchudzająca się nagle zaczyna stosować tradycyjną dietę, stracone kilogramy szybko wracają. Taki sposób odżywiania, wiąże się także ze znacznymi niedoborami. Mowa o białku, węglowodanach, tłuszczach, ale także witaminach i minerałach. Generalnie nie ma praktycznie żadnych pozytywnych skutków dla naszego zdrowia. Jej stosowanie, nie jest możliwe przez dłuższy czas, no chyba że chcemy nabawić się poważnych problemów ze zdrowiem. Jest po prostu formą głodzenia.

dieta kwaśniewskiego

Dieta sokowa

Bardzo popularna swego czasu dieta sokowa, zebrała sporą rzeszę zwolenników. Polegała ona na spożywaniu przez pewien okres wyłącznie wszelkiej maści soków. Pierwotnie zakładała detoks organizmu i nie powinna trwać dłużej niż 5 dni. Problem polegał na tym, że nawet w tak krótkim okresie czasu, nie mówiąc już o stosowaniu jej dłużej, nie miała wcale tak pozytywnego wpływu na organizm. Podobnie jak, w diecie kopenhaskiej, kaloryczność pozostawiała wiele do życzenia. Mówiąc wprost była bardzo mała. Na dodatek błonnik z surowych owoców, ma o wiele większy wpływ na układ pokarmowy niż ten zawarty w sokach. Skutki długoterminowe są bardziej dotkliwe. Niedostarczanie białka do organizmu – nawet tylko przez kilka dni – może doprowadzić do utraty masy mięśniowej. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż w momencie głodówki, metabolizm spowalnia. Organizm przestawia się na tryb magazynowania energii. Sama utrata masy ciała istotnie, może nastąpić, ale jest to tylko pozorny efekt. Składają się na to takie czynniki jak utrata wody, masy mięśniowej oraz glikogenu. Po takiej diecie, możemy być pewni, że wystąpi efekt jo-jo i w konsekwencji nadprogramowe kilogramy wrócą ze zdwojoną siłą.

niezdrowe diety

Dieta Kwaśniewskiego

Poniekąd, dieta ta może przypominać dietę ketogeniczną, ale tylko pozornie. Jest dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanowa zarazem. Oznacza to, iż opiera się ona na założeniu mówiącym, że podstawą zdrowia człowieka jest odpowiednia, tj. duża, podaż tłuszczów – zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia białka i zmniejszonej ilości węglowodanów. Właśnie w tym miejscu pojawia się pierwszy zgrzyt. Mianowicie, dieta Kwaśniewskiego charakteryzuje się ogromną ilością tłuszczy nasyconych. Dodatkowo, jest bardzo uboga w błonnik co, może powodować problemy z układem pokarmowym, a zwłaszcza perystaltyką jelit. Duża ilość tłuszczy nasyconych jest bardzo obciążająca dla wątroby, która odpowiada za ich metabolizm. Za szczególnie niebezpieczny uważa się rosnący w szybkim tempie poziom cholesterolu, który przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Poza tym osoby, które stosowały dietę Kwaśniewskiego, skarżyły się na osłabienie, senność, zaburzenia świadomości, bóle w klatce piersiowej i odwodnienie organizmu. Specjaliści określili ją jako dietę szkodliwą dla zdrowia. Warto wspomnieć też, o potencjalnych problematach z nerkami, podczas jej stosowania. Mimo prawidłowej kaloryczności, jest klasyfikowana jako dieta niedoborowa. Mowa o węglowodanach, białkach, ale i witaminach, i minerałach.

Posty przerywane

Nie sposób wymienić wszystkich wersji tego sposobu odżywiania. Generalnie polega on, ograniczenia spożycia posiłków, przez określony czas. Jedne zakładają post przez 8 godzin, a inne 2-3 dni. Po tym okresie, przez dany okres odżywiamy się względnie w normalny sposób. Usilne stosowanie się do wyznaczonych godzin postu przerywanego samo w sobie dla wielu osób może być wadą prowadzącą do zaburzeń związanych z układem pokarmowym czy ogólnym żywieniem. Bardzo prawdopodobne, że po okresie postu, wykorzystamy do cna powstałe okno żywieniowe. To właśnie, jedna z wad tego typu diety. Prowadzi ono do skrajnie, nieregularnego spożywania posiłków. Można powiedzieć, że prawie każdy z nas stosuje coś na kształt postu przerywanego. Przecież, nie jemy nic przez te kilka godzin snu. Problem pojawia się wtedy, gdy trwa to dłużej. Już cały dzień bez posiłków, może mieć negatywne skutki dla naszego organizmu. O wiele bardziej, sprawdzi się zwykłe zredukowanie kaloryczności posiłków w ciągu dnia niż wpadanie ze skrajności w skrajność. Ciekawostką, może być fakt, iż tego typu diety popularność zdobyły w Korei Południowej. Słynne są tam diety K-POP, czyli sposób odżywiania tamtejszych gwiazd estrady.

Baby food diet, czyli dieta słoiczkowa

Dieta ta, była szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Polega na zastępowaniu tradycyjnych posiłków gotowymi daniami dla niemowląt, które są dostępne w słoiczkach. Być może, brzmi to zabawnie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że takie dania zawierają bardzo mało kcal. To właśnie ta właściwość, zachęciła osoby chcące się odchudzać, by po nie sięgnąć. Niestety, nie tylko ilość kcal decyduje o skuteczności diet. Posiłki dla niemowląt, z naturalnych względów nie wymagają przeżuwania i nie zawierają prawie błonnika. Właśnie z tego powodu, mózg nie otrzymuje informacji o sytości. Ale i na to znaleziono sposób. Rozwiązaniem, było bardzo powolne przeżuwaniem posiłków, tak aby pobudzić ośrodek sytości, bez konieczności spożywania większej ilości pożywienia. Dieta taka jest więc, niedoborowa, ale także bardzo niezdrowa. Ciągłe podjadanie, między posiłkami to nie jedyny problem tej diety. Przez minimalną ilość błonnika, cały układ pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo i mogą pojawić się zaparcia, wzdęcia oraz gazy.

Dlaczego takie diety cieszą się dużą popularnością?

Tak jak wspominaliśmy we wstępie. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jednak warto zwrócić uwagę na punkt wspólny w/w diet. Oferują one spektakularne efekty w krótkim czasie. Czyli niestety to, na czym w wielu przypadkach zależy osobom nastawianym na utratę wagi. Dziś bardzo liczy się wygląd zewnętrzny i nie każdy ma tyle samozaparcia, aby zrobić to w zdrowy sposób. Poza tym, nie każdy dysponuje odpowiednią wiedzą na ten temat. W dobie Internetu i otaczających nas informacji, filtrowanie tych rzetelnych jest problematyczne.

dieta sokowa

Podsumowanie

Przedstawione tu diety, są jedynie kroplą w morzu. Takie diety, cały czas powstają i jedne rzeczywiście, mogą być korzystne dla naszego zdrowia. Warto tu wymienić chociażby, dietę śródziemnomorską, wegetariańską, czy dieta DASH. Miejmy się mimo wszystko na baczności i unikajmy powtarzania niezdrowych wzorców. Zdajemy sobie sprawę, że chęć utraty wagi w krótkim czasie, może być niezwykle kusząca, ale stawiajmy własne zdrowie na pierwszym miejscu. Swoją przygodę z dietą powinniśmy rozpocząć pod okiem specjalisty, lekarza i odpowiedniego dietetyka.

Mgr Emil Zielinski Dietetyk Kliniczny
Dyplomowany dietetyk (licencjat UM w Lublinie oraz magistrant UM w Lublinie). Miłośnik sportu, głównie kalisteniki jak i piłki nożnej. Uwielbiam odkrywać nowe smaki w kuchni gotując samemu lub udając się do restauracji. Wierzy, że codzienne spożywanie posiłków może być nie lada przygodą, a dieta sama w sobie nie musi być nudna i wymagać od nas wielu wyrzeczeń. Wyznaję zasadę, że wszystko jest dla ludzi ale z odpowiednio do tego dostosowanym umiarem.
spot_imgspot_img

2 KOMENTARZE

    • Dziękujemy za miłe słowa! Warto być świadomym, że nie wszystko, co modne jest dobre dla naszego zdrowia. Musimy też pamiętać, że dieta nie powinna być chwilowa, a stać się naszym nowym, zdrowym stylem życia 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img