Strona głównaProdukty i przepisyOlej słonecznikowy czy rzepakowy? Który wybrać?

Olej słonecznikowy czy rzepakowy? Który wybrać?

Najczęściej używane w Polsce oleje to te tłoczone ze słonecznika i rzepaku. Korzysta się z nich w lokalach gastronomicznych i w domowej kuchni. Bardzo często stosujemy je zamiennie, bez zastanawiania się, czy są między nimi jakieś różnice, czy któryś z nich pasuje bardziej lub mniej do danej potrawy i czy ich właściwości są podobne. Który powinniśmy wybrać i jakie są między nimi różnice?

Właściwości i zastosowanie oleju rzepakowego

Lista dobroczynnych dla naszego organizmu właściwości oleju rzepakowego jest niezwykle długa. Wywiera on korzystny wpływ między innymi na układ immunologiczny i krwionośny, wzrok, prawidłową pracę nerek, czy kondycję skóry, a ponadto działa antyoksydacyjnie i pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Zawartość niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w niemalże każdym tłuszczu, w oleju rzepakowym jest stosunkowo niewielka. Znajdziemy w nim natomiast korzystny stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6, co czyni go jednym z najzdrowszych olejów roślinnych. Jest on także cennym źródłem:

  • witamin:
  • A – poprawia kondycję oczu i skóry,
  • E – działa przeciwutleniająco i niweluje wolne rodniki,
  • K – odpowiada za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi,
  • fitosteroli – przyczyniają się do utrzymania właściwego poziomu cholesterolu,
  • kwasu oleinowego – pomaga zredukować poziom złego cholesterolu.

Olej rzepakowy ze względu na wysoką zawartość witaminy E i kwasów omega-3 stosowany jest także w kosmetyce. Witamina E skutecznie chroni przed wolnymi rodnikami, opóźnia proces starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Prowitamina A pomaga złagodzić podrażnienia skóry, natomiast witamina K zmiany trądzikowe i naczynkowe. Olej rzepakowy można użyć jako bazę do przygotowania domowej maseczki do twarzy, peelingu do ciała lub do olejowania włosów.

Właściwości i zastosowanie oleju słonecznikowego

Podobnie jak rzepakowy, olej słonecznikowy także zawiera duże ilości fitosteroli, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, jednak proporcja kwasów Omega-3 do Omega-6 jest mniej korzystna. Zawiera on natomiast jeszcze więcej witaminy E. Występuje w postaci rafinowanej i nierafinowanej. Olej słonecznikowy rafinowany jest oczyszczany i poddawany działaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu uzyskuje wysoką temperaturę dymienia i świetnie sprawdza się podczas smażenia, jednak pozostaje w nim niewiele cennych składników odżywczych. Słonecznikowy olej nierafinowany nie nadaje się do smażenia, lecz jako dodatek do sałatek, w pozytywny sposób wpływa on na kondycję naszego organizmu. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, można wykorzystywać go w przypadku chorób skóry.

Korzystnie oddziałuje on również na pracę układu sercowo-naczyniowego, pomaga obniżyć ciśnienie, redukuje poziom złego cholesterolu i trójglicerydów oraz zwiększa poziom dobrego cholesterolu. Może być stosowany przez osoby cierpiące na insulinooporność, ze względu na to, że pomaga regulować poziom cukru we krwi. Olej słonecznikowy nierafinowany zawiera duże ilości składników, które w pozytywny sposób wpływają na ogólną kondycję naszego organizmu. Jest bogaty w:

  • nasycone kwasy tłuszczowe:
  • arachidowy przyczynia się on do wzrostu masy mięśniowej i siły mięśni.
  • stearynowy – powszechnie stosowany w kosmetyce, jest bardzo dobrym emulgatorem,
  • palmitynowy – odgrywa ważną rolę, jeżeli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie płuc, ponieważ zapobiega zapadaniu się pęcherzyków płucnych,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe:
  • ikozenowy – reguluje poziom cukru, zmniejsza ciśnienie i zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych,
  • oleinowy – wykazuje działanie przeciwzapalne, sprawdza się w walce z nadwagą, pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów we krwi, chroniąc przed rozwojem miażdżycy, jednocześnie wpływając na podwyższenie poziomu „dobrego” cholesterolu, obniżenie ciśnienia tętniczego. Wykorzystuje się go w kosmetyce w celu nawilżenia i regeneracji.

Olej słonecznikowy czy rzepakowy — który wybrać?

Zarówno olej słonecznikowy, jak i rzepakowy są cennymi źródłami nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej słonecznikowy zawiera ich więcej, lecz w lepszej proporcji znajdują się w oleju rzepakowym. Olej tłoczony z rzepaku zawiera najmniej — zaledwie 7% – niekorzystnych kwasów tłuszczowych nasyconych spośród wszystkich olejów jadalnych. Oliwa, uznawana za najzdrowszy olej roślinny, zawiera ich dwa razy więcej. W oleju słonecznikowym jest ich około 10%. Olej słonecznikowy jest bogatszy w witaminę E, rzepakowy zawiera więcej witamin A i K. Oba oleje, słonecznikowy i rzepakowy doskonale sprawdzają się w codziennej kuchni.

Oleje tłoczone na zimno z nasion rzepaku czy pestek słonecznika mają bogaty smak i aromat. Nazywane płynnym złotem, stanowią świetną alternatywę dla oliwy, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że są produktem lokalnym, pochodzącym z Polski. Nadają się do dressingów, sosów, sałatek i domowego majonezu. Oleje rzepakowy i słonecznikowy tłoczone na zimno nie nadają się do podgrzewania. Do smażenia najlepiej użyć oleju rafinowanego. Ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w korzystnej dla nas proporcji, do dłuższego smażenia w głębokim tłuszczu lepiej nadaje się olej rzepakowy. Olej słonecznikowy sprawdzi się w przypadku szybkiego smażenia na patelni.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img