Strona głównaProdukty i przepisyCzym jest skwalan i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest skwalan i jakie jest jego zastosowanie?

Obecnie trendy dotyczące pielęgnacji twarzy, ciała i włosów skłaniają nas do sięgania po naturalne kosmetyki pochodzenia roślinnego. Są one nie tylko bogatym źródłem wartościowych składników, które pozytywnie wpływają na stan naszej skóry, ale też przy okazji są ekologiczne. Wynika to stąd, że surowce pochodzenia naturalnego są przeważnie biodegradowalne. Ma to wpływ na środowisko, ale też na optymalizację kosztów produkcji tego rodzaju produktów i ich utylizacji. Jednym z takich składników, o którym słyszy się coraz częściej, i który zdobywa coraz większą popularność jest skwalan (squalane). Szukając wiadomości o nim, możemy natknąć się również na skwalen — sprawdźmy zatem, czym jest skwalan i czy skwalen to pojęcia tożsame, czy jest różnica między nimi?

Czym jest skwalan i czym różni się od skwalenu?

Choć zarówno nazwa, jak i właściwości są podobne, to skwalan i skwalen różnią się pod względem chemicznym. Skwalen to naturalny składnik ludzkiego sebum, będącego lipidową warstwą ochronną skóry i włosów przed czynnikami zewnętrznymi, bakteriami i grzybami. Jego zawartość w skórze maleje z wiekiem. Ulega on utlenieniu i rozkładowi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Dlatego też w kosmetykach stosuje się jego pochodną, czyli skwalan – substancję będącą węglowodorem nasyconym, która powstaje na skutek wysycenia wiązań chemicznych skwalenu. Jest to substancja trwała i odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Jakie właściwości ma skwalan i kiedy warto go stosować?

Skwalan można znaleźć w składzie kosmetyków, ale też świetnie nadaje się do stosowania samodzielnie. Najczęściej pozyskuje się go z oliwy, a także poprzez fermentację cukrów z trzciny cukrowej. Jego działanie i zastosowanie jest wszechstronne, ponieważ wykazuje silne właściwości nawilżające i ochronne, nadaje się do stosowania do pielęgnacji twarzy, skóry całego ciała, a nawet włosów. Skwalan jest bezbarwną, lepką, bezwonną i oleistą cieczą, która w normalnych warunkach nie jełczeje i nie utlenia się. Z uwagi na silne właściwości nawilżające bywa porównywany do kwasu hialuronowego. Wytwarza na skórze delikatny film, zatrzymuje wilgoć i ogranicza utratę wody, co gwarantuje skórze elastyczność i miękkość. Skwalan pomaga również zwiększyć transport rozpuszczalnych w tłuszczach składników odżywczych w głąb skóry. Dlatego kosmetyki zawierające skwalan zawierają również witaminy A i E. Jest antyoksydantem — niweluje działanie wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia się skóry. Regularne stosowanie skwalanu:

  • chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym promieniami UV,
  • zmiękcza, ujędrnia i intensywnie nawilża skórę,
  • łagodzi podrażnienia i stany zapalne,
  • zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych,
  • przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka,
  • jest naturalnym emolientem — wzmacnia powłokę hydrolipidową,
  • ogranicza utratę wody i zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry,
  • wygładza i uelastycznia skórę,
  • działa antyoksydacyjnie, pomaga opóźnić procesy starzenia się skóry,
  • pomaga zniwelować drobne zmarszczki,
  • działa delikatnie antybakteryjnie i grzybobójczo,
  • normalizuje wydzielanie się łoju,
  • pomaga wyrównać koloryt skóry.

Skwalan — wskazania do stosowania i sposoby pielęgnacji

Stosowanie skwalanu przynosi ulgę i ukojenie napiętej i mocno wysuszonej skórze, można stosować go bezpiecznie używać codziennie. Jest to składnik uniwersalny, który nie powoduje zatykania ujść gruczołów łojowych dlatego mogą go z powodzeniem używać również osoby o cerze mieszanej i tłustej. Czysty skwalan, a także kosmetyki go zawierające poleca się w szczególności do pielęgnacji cery:

  • wrażliwej,
  • skłonnej do podrażnień i alergii,
  • atopowej,
  • trądzikowej,
  • przesuszonej,
  • dojrzałej.

Jak stosować skwalan?

W czystej postaci można nakładać go bezpośrednio na skórę twarzy — także na delikatną okolicę wokół oczu, na całe ciało — można wykonać masaż, na suche włosy i płytkę paznokci. Można dodać kilka jego kropel do ulubionego kremu lub użyć jako bazę pod makijaż. Czysty skwalan aplikuje się nie na suchą, lecz na mokro, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna.

Skwalan z oliwek

Skwalan najczęściej pozyskuje się z oliwek. Jest on nasyconą i stabilną formą skwalenu- naturalnego składnika ludzkiego sebum, czyli ochronnej warstwy lipidowej. Skwalan z oliwek to lekki, przezroczysty, bezzapachowy i bardzo dobrze przyswajany przez skórę olejek, polecany do pielęgnacji każdego typu skóry, a zwłaszcza do cery suchej i wrażliwej. To bardzo ważny składnik, zapewniający odpowiednią kondycję naszej skóry. Szybko się wchłania, nie zapycha porów (jest niekomedogenny) i nie pozostawia nieprzyjemnego uczucia lepkości czy tłustości. Ponieważ wraz z wiekiem zawartość naturalnego skwalenu w skórze maleje, przyczynia się to do utraty elastyczności i jędrności. Dlatego dobroczynne właściwości skwalanu z oliwek szczególnie sprawdzają się w przypadku cery dojrzałej. Produkt ten można stosować bezpośrednio na lekko zwilżoną skórę lub dodać do stosowanego regularnie kremu. Skwalan z oliwek jest produktem wegańskim, nietestowanym na zwierzętach, bezpieczny dla wrażliwej i skłonnej do podrażnień i alergii skóry.

Skwalan – skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania

Pochodna naturalnie produkowanego w naszym organizmie skwalenu jest substancją biokompatybilną, czyli zgodną fizykochemicznie z naszym sebum. Nie wywołuje ona skutków ubocznych, jest bezpieczna, nietoksyczna i hipoalergiczna. Może być stosowana przez alergików, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img