Strona głównaProdukty i przepisyPasztety wegetariańskie - też są smaczne!

Pasztety wegetariańskie – też są smaczne!

Każdego roku w Europie liczba wegan i wegetarian stale rośnie, jak wynika z danych Europejskiego Związku Wegetarian. Na pierwszym miejscu w kwestii rezygnacji ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego są Niemcy, jednak również i w Polsce zdrowe, ekologiczne roślinne produkty systematycznie zyskują coraz większą popularność. Wraz ze wzrostem zainteresowania tego rodzaju daniami, powiększa się również oferta producentów, którzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponują coraz to nowe bezmięsne przysmaki. Dziś przyjrzymy się wegańskim pasztetom – sprawdzimy z czego można je przygotować, z czym jeść i jak podawać. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii, sprawdźmy jeszcze, jaki wpływ na nasz organizm, a także otaczające nas środowisko, ma rezygnacja lub przynajmniej ograniczenie spożywania mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Wpływ zbilansowanej diety roślinnej na nasze zdrowie i środowisko

Opracowana nowa piramida żywienia, zakładająca ograniczenie spożycia mięsa, jak również stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia i coraz większa świadomość społeczna sprawiły, że tendencja rosnącego popytu na produkty bezmięsne panuje w całej Europie. Za rezygnacją lub ograniczeniem spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego przekonują między innymi:

  • względy zdrowotne,
  • trosko o przyszłość naszej planety,
  • a także argumenty etyczne.

Hodowle zwierząt przeznaczonych na produkcję mięsa przyczyniają się do wymierania innych, dzikich gatunków fauny. Na uprawę paszy dla zwierząt hodowlanych przeznaczonych na ubój, trzeba przeznaczyć olbrzymie tereny, będące naturalne siedliskiem wielu innych gatunków, sztucznie ją nawozić, a następnie przetransportować. Podczas tego całego procesu, zużywa się niezliczone ilości zasobów – wody i energii. Aby wyprodukować zaledwie jeden kilogram wołowiny, potrzeba aż 50 tysięcy litrów wody. Między innymi dlatego produkcja mięsa stanowi większe obciążenie dla środowiska niż transport międzynarodowy.

Zdrowa dla nas i przyjazna dla środowiska dieta roślinna

Obecnie dieta roślinna staje się dominującym trendem nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Taki styl życia wywiera pozytywny wpływ na dobrostan zwierząt, jak również na zrównoważony rozwój środowiska, a także na nasze zdrowie. Prawidłowo przygotowana z pełnowartościowych i wysokiej jakości produktów dieta bezmięsna jest dobrą alternatywą dla osób, które borykają się z różnego rodzaju chorobami cywilizacyjnymi, jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą, czy nadwagą. Choć jeszcze całkiem niedawno, dieta wegetariańska, a tym bardziej wegańska kojarzyły nam się ze sporym wyrzeczeniem, rezygnacją z ulubionych potraw i zastąpieniem ich pozbawionymi smaku produktami, dziś producenci wyszli naprzeciw najbardziej wymagającym potrzebom klientów, proponując żywność nie tylko zdrową i ekologiczną i zgodną z zasadami fair trade, ale również co bardzo ważne – smaczną.

Rezygnując z mięsa musimy jednak pamiętać o tym, aby zastąpić je wartościowymi produktami, bogatymi w łatwoprzyswajalne białko i żelazo. Znajdziemy je w produktach pełnoziarnistych, jajkach, roślinach strączkowych, orzechach, pestkach i nasionach. Ich dobrym źródłem są zatem pasztety wegetariańskie, w których kryją się wszystkie te składniki.

Pasztety wegetariańskie – czym są?

Choć w pierwszej chwili nazwa pasztet zupełnie nie kojarzy nam się z produktem bezmięsnym, różnego rodzaju smarowidła przygotowane na bazie roślinnej, określamy właśnie mianem “pasztetów wegetariańskich” lub “wegańskich”. Pasztety wegetariańskie i wegańskie mogą być przygotowane na bazie dowolnych warzyw – mogą to być pomidory, dynia, cukinia, bakłażan, brokuły, a także rośliny korzeniowe, orzechy i nasiona – jak słonecznik, pestki dyni, orzechy włoskie, nerkowca, roślin strączkowych – jak na przykład ciecierzycy, soczewicy, fasoli, grochu, a także kasz – na przykład jaglana, gryczana, kukurydziana i pęczak. Roślinne pasztety są zdrowe, sycące, a przede wszystkim smaczne. Sprawdzą się zarówno jako dodatek do tradycyjnych kanapek, danie na wynos, dip do pokrojonych w słupki warzyw podczas imprezy, jak i samodzielna przekąska, a podane na ciepło z dodatkiem ziemniaków, ryżu lub kaszy – możemy potraktować jako obiad.

Wielu osobom pasztet wegański może kojarzyć się z nudnym, bezbarwnym smakiem gotowanych warzyw, jednak nic bardziej mylnego. Wcale nie musi być mdły, a aromatu i dodatkowego, wyrazistego smaku nabierze dzięki różnym dodatkom i przyprawom takim jak:

  • grzyby leśne lub hodowlane,
  • suszone pomidory,
  • cebula i czosnek,
  • przyprawy: chili, wędzona papryka lubczyk, pieprz, kolendra, kurkuma, kmin rzymski, bazylia, tymianek, majeranek, natka pietruszki.

Dodatek ziół i przypraw wspomaga proces trawienia, a także może wykazywać delikatne działanie rozgrzewające.

Jednymi ze zdrowszych, bezglutenowych i ciekawych w smaku produktów, dostarczającym organizmowi wiele cennych składników odżywczych, są pasztety wegańskie z pestek i nasion, na przykład:

  • pasztet wegański z orzechów nerkowca – z kaszą jaglaną i rodzynkami,
  • pasztet wegański z pestek słonecznika – z kaszą jaglaną,
  • pasztet wegański z pestek dyni – z kaszą kukurydzianą

Zalety ograniczenia spożywania mięsa i zastąpienie go produktami pochodzenia roślinnego

Ponieważ przetworzone mięso, czyli wszelkiego rodzaju wędliny, parówki i kiełbasy, jak również czerwone mięso – wieprzowina i wołowina zawierają dużo niekorzystnych dla naszego zdrowia tłuszczów nasyconych, których regularne spożywanie może przyczynić się do powstania przewlekłych stanów zapalnych i rozwoju schorzeń takich jak:

  • cukrzyca typu II,
  • otyłość,
  • choroby serca, w tym zawał,
  • podwyższony poziom cholesterolu.

Oparta na produktach roślinnych dieta sprzyja rozwojowi dobrej flory bakteryjnej w jelitach. Pokarmy pochodzenia roślinnego, które są bogate w błonnik pokarmowy, pobudzają wzrost dobrych bakterii, dzięki czemu ryzyko rozwoju wielu chorób znacząco się zmniejsza, natomiast podnosi się odporność całego organizmu na przykład na infekcje wirusowe.

Ograniczenie spożywania mięsa na co dzień i zastąpienie przynajmniej jednego mięsnego dania produktem wegetariańskim może znacząco wpłynąć na poprawę naszego stanu zdrowia i samopoczucia, a także przyczynić się do polepszenia losu zwierząt hodowlanych.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img