Strona głównaProdukty i przepisyPieczywo – rodzaje i właściwości odżywcze

Pieczywo – rodzaje i właściwości odżywcze

Pieczywo jest podstawowym produktem spożywczym, znajdującym się niemal w każdym domu. Zazwyczaj spożywamy je w połączeniu z warzywami, serami i wędlinami, często stosujemy też jako dodatek do różnego rodzaju potraw. Niektórzy smarują je masłem, inni majonezem, jeszcze inni twarogiem, jednak coraz częściej zwraca się uwagę nie tylko na to, jak chleb smakuje, ale także na jego właściwości odżywcze.

Coraz większe zainteresowanie różnego rodzaju dietami i zdrowym trybem życia zaowocowało również większą świadomością na temat spożywanego pieczywa. W wielu piekarniach bez problemu znajdziemy chleb bezglutenowy, razowy, czy żytni, a dodać trzeba, że spory wybór mają również niewielkie osiedlowe sklepy oraz supermarkety. Warto więc sprawdzić, w czym dokładnie możemy wybierać, skoro możliwości jest tak dużo – zwłaszcza, że nie każde pieczywo jest zdrowe, choć trudno to od razu wykryć.

Pieczywo – podstawowe informacje

Nazwa „pieczywo” dotyczy wszelkich wyrobów z wody, mąki i soli, choć powszechnie stosuje się ją jako synonim słowa „chleb”. Warto zaznaczyć, że wymienione składniki mogą być łączone z różnego rodzaju dodatkami, takimi jak przyprawy, suszone owoce, czy też ziarna i pestki, na przykład słonecznika lub dyni. Przeciętny bochenek chleba zawiera od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu procent węglowodanów, a także sporą ilość białka, tłuszczów, błonnika, magnezu, potasu, fosforu oraz niewielkie ilości aminokwasów, sodu i wapnia. Pieczywo (a przede wszystkim jego skórka) jest również niezwykle bogate w witaminy, głównie z grupy B i A.

Rodzaje pieczywa

Wyróżniamy trzy główne rodzaje pieczywa: pszenne, żytnie oraz mieszane. Pierwsze z nich dzieli się na pieczywo zwykłe (czyli na przykład chleb pszenny), wyborowe (uzupełnione o tłuszcz, masę jajeczną i cukier, między innymi chleb tostowy i rogale), a także półcukiernicze, takie jak na przykład bułki maślane. Drugi typ pieczywa wypiekany jest z jasnej lub ciemnej mąki żytniej na zakwasie i zawiera odrobinę drożdży piekarniczych. Trzecie natomiast obejmuje wypieki pszenno-żytnie, takie jak na chleb wiejski oraz mleczny.

Właściwości odżywcze pieczywa

Według specjalistów, zajmujących się zdrowym odżywaniem, najzdrowszy jest chleb razowy, ponieważ zawiera on najwięcej witamin oraz błonnika, który wpływa na prawidłową pracę jelit (o czym pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów). Zalecane są również pieczywa, które bogate są w nasiona, ziarna i pestki, ponieważ stanowią one doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin i minerałów. Korzystne jest również spożywanie chleba typu graham (lub jego alternatywy, czyli bułek grahamek), najmniej polecane jest natomiast pieczywo białe, wykazujące najmniej właściwości odżywczych.

Podsumujmy: pieczywo samo w sobie nie jest niezdrowe, ponieważ dostarcza organizmowi wielu substancji niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Mimo to, warto zwracać uwagę na rodzaj wybieranego przez nas pieczywa, ponieważ różne chleby posiadają różne właściwości odżywcze. Najbezpieczniejszy jest chleb razowy, najmniejszą jakością cechuje się natomiast chleb jasny. Pamiętajmy też, aby – niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujemy – komponować nasze kanapki ze zdrowych składników, takich jak na przykład świeże warzywa.

Zobacz też wpis: Dlaczego warto pić herbatę?

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykułDlaczego warto pić herbatę?
Następny artykułDieta bezglutenowa
spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img