Strona głównaPorady dietetyczneSezon na truskawki – jak przedłużyć ich świeżość?

Sezon na truskawki – jak przedłużyć ich świeżość?

W końcu nadszedł sezon na truskawki. Możemy cieszyć się ich prawdziwym, niepowtarzalnym smakiem i wyjątkowym aromatem, kojarzącym się z pełnią lata i beztroskim dzieciństwem, czy wakacjami spędzonymi u babci na wsi. Nie tylko doskonale smakują, ale także nawadniają organizm i dostarczają nam sporych ilości przeciwutleniaczy, witaminy C, A, E, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B, a także potas, fosfor, wapń, magnez i mangan, a przy tym są niskokaloryczne, a nawet poprawiają pracę jelit i przyspieszają metabolizm. Niestety truskawki choć tak pyszne, są wyjątkowo nietrwałe i bardzo szybko w temperaturze pokojowej, szczególnie w upalne dni, pokrywają się pleśnią. Tylko jak je przechowywać, aby móc cieszyć się ich pysznym smakiem choć odrobinę dłużej?

Jak prawidłowo przechowywać truskawki, aby zachować ich świeżość na dłużej?

Przede wszystkim, jeśli truskawek nie jemy od razu po przyniesieniu ich do domu, trzeba je włożyć do lodówki, ale koniecznie trzeba umieścić je w hermetycznym pojemniku na żywność. Ważną zasadą jest, aby ułożyć je w jednej warstwie, a nie jedne na drugich. To jednak jeszcze nie wszystko:

  • pojemnik na żywność powinno się wyłożyć ekologicznym ręcznikiem papierowym, który wchłonie wilgoć z truskawek i zapobiegnie ich pleśnieniu,
  • truskawki należy umyć dopiero tuż przed zjedzeniem, nie wcześniej, ponieważ jeśli umyjemy je tuż po przyniesieniu do domu i odstawiamy na później, możemy mieć pewność, że wilgotne truskawki do wieczora zdążą skwaśnieć lub pokryją się pleśnią,
  • szypułki należy zdjąć dopiero po myciu truskawek, jeśli zrobimy to przed myciem, truskawki mocniej nasiąkną wodą, wówczas nie tylko szybciej skwaśnieją, ale ich smak będzie bardziej wodnisty,
  • kolejną bardzo ważną zasadą jest to, że truskawek nie powinno się długa namaczać, na przykład w zlewie lub w misce, ponieważ bardzo szybko i intensywnie nasiąkają one wodą jak gąbka, tracąc swój wyjątkowy smak i aromat. Zdecydowanie lepiej jest je szybko wypłukać w durszlaku pod bieżącą wodą,
  • truskawek nie powinno kroić się na mniejsze kawałki i nie zdejmować szypułek,
  • w krajach azjatyckich panuje zwyczaj mycia truskawek w wodzie z dodatkiem octu, po czym przed zjedzeniem dobrze jest je opłukać w durszlaku, usuwając pozostałości octowego smaku i zapachu. Choć metoda ta faktycznie skutecznie zabezpiecza owoce przed rozwojem pleśni, to jednak może ona wpłynąć na smak truskawek.

Oczywiście truskawki im świeższe, tym smakują lepiej. Trzeba również przyznać, że ze względu na walory smakowe, poleca się trzymać je w temperaturze pokojowej, jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zjeść ich od razu, przechowywanie w lodówce jest po prostu w takim przypadku niezbędne. Pamiętajmy o tym, aby przed zjedzeniem truskawek przechowywanych w lodówce, wyjąć je około pół godziny wcześniej, aby przez ten czas uwolniła się z nich pełnia ich smaku i aromatu.

Jak prawidłowo mrozić truskawki?

Inaczej niż w przypadku przechowywania świeżych truskawek w lodówce, przed zamrożeniem truskawki trzeba dokładnie umyć, a następnie usunąć z nich szypułki. Kiedy porządnie obciekną z wody, najlepiej jest je przełożyć na blaszkę do pieczenia ciasta, wyłożonej papierem do pieczenia. Blaszkę z truskawkami wkładamy do szuflady zamrażarki, aby wstępnie zamrozić owoce. Kiedy po kilku godzinach truskawki są już porządnie zamrożone, możemy je przełożyć do torebek przeznaczonych do zamrażania żywności, w celu długoterminowego przechowywania. Dzięki tej metodzie mrożone truskawki nie sklejają się, a zachowają sypkość. W ten sposób można je przechowywać do sześciu miesięcy. Mrożone truskawki doskonale nadają się do przygotowywania kompotu, kisielu, sorbetów, i koktajli. Po rozmrożeniu można dodać je również do ciasta.

To właśnie teraz jest najlepszy moment, kiedy warto mrozić truskawki. Czerwiec to czas, kiedy są one najsłodsze, najsmaczniejsze i pachną najpiękniej. Kiedy zamrozimy owoce wówczas, kiedy jest na nie najlepszy sezon, zachowają one również najwięcej cennych składników odżywczych. A jak rozmrozimy je w samym środku zimy i dodamy do pysznego deseru, poczujemy choć odrobinę lata.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img