Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Czas na wakacje – Jak podróżować ekologicznie?

Czas na wakacje – Jak podróżować ekologicznie?

Wakacje zbliżają się już wielkimi krokami. Większość z nas zaczyna planować rekreacyjne wyjazdy i marzy np. o tym, aby wypocząć w przyjemnym cieniu palmy z widokiem na lazurowe morze. Część z nas z pewnością wybierze się w podróż samolotem w najbardziej popularne turystyczne miejsca, jak greckie wyspy, czy włoskie wybrzeże, inni będą zachwycać się ciszą i spokojem, jaki zapewni domek letniskowy nad brzegiem uroczego mazurskiego jeziora. Niestety na wszystkie te marzenia kładzie się jeden cień – coraz częściej mówi się o potrzebie zrównoważonego rozwoju, równowagi między czynnikami postępu cywilizacyjnego, na który składają się między innymi: gospodarka i ekologia. A jak wiadomo, przemysł turystyczny nie należy do najbardziej ekologicznych. Wręcz przeciwnie — obwinia się go za degradację środowiska, zanieczyszczenie wody i powietrza, degradację gleby, zwiększenie ilości odpadów, hałas, a także nieodwracalne zmiany w krajobrazie. Czy oznacza to, że dla dobra przyszłych pokoleń, powinniśmy zrezygnować z upragnionych wakacji? Otóż nie, planujemy jednak wypoczynek z głową, wprowadzamy, nawet małymi krokami zmiany, które sprawią, że nasza podróż nie będzie miała obciążającego wpływu na otaczające nas środowisko i innych ludzi.

Co oznacza termin zrównoważona turystyka?

Branża turystyczna, mimo przebytej w ostatnich latach pandemii koronawirusa, jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi światowego przemysłu. Czym jest w takim razie podróżowanie ekologiczne? Zrównoważone podróżowanie to troska o kwestie środowiskowe, gospodarcze i społeczne, ale też dbałość o poprawę jakości doświadczeń turystów oraz zaspokojenie potrzeb tych społeczności, które turystów przyjmują. Najważniejszym celem zrównoważonej turystyki jest możliwie jak największe zminimalizowanie negatywnych skutków podróży. Ochrona środowiska, dzikiej przyrody, zasobów naturalnych, zmniejszenie ilości produkowanych odpadów, zapewnienie korzyści społeczno-ekonomicznych społecznościom, które odwiedzamy, oto najważniejsze zagadnienia.

Co możemy zrobić, aby nasze podróże stały się bardziej ekologiczne?

  • Zacznijmy od zwiedzania lokalnych miejsc i atrakcji turystycznych. Lokalna turystyka oznacza dwie rzeczy — po pierwsze zwiedzanie miejsc turystycznych w najbliższym otoczeniu oraz w obrębie zamieszkiwanego państwa — wówczas możemy posłużyć się najbardziej ekologicznymi środkami transportu, jakimi są rowery i pociągi. Druga kwestia dotyczy odwiedzanych przez nas miejsc, również tych za granicą. Chodzi o to, aby nasza podróż była jak najkorzystniejsza dla odwiedzanych przez nas miejscowości. Wówczas należy wspierać lokalnych mieszkańców i mniejszych przedsiębiorców, czyli odwiedzać nie tylko najbardziej znane atrakcje turystyczne, ale również małe rodzinne knajpki i sklepiki. Najlepiej zapytać miejscowych, jaka jest ich ulubiona lokalna restauracja czy sklep z najpyszniejszą kawą lub lodami w okolicy.
  • Jeśli jednak nie wybieramy się w podróż pociągiem, starajmy się wybrać taki kierunek, do którego można dotrzeć bezpośrednim lotem, bez przesiadek. To właśnie samoloty emitują najwięcej szkodliwego CO2, szczególnie podczas startu i lądowania. Postarajmy się również o to, aby bagaż był jak najlżejszy. To prosty sposób na zmniejszenie śladu węglowego w czasie lotu. Większe obciążenie samolotu sprawia, że potrzebuje on więcej paliwa.
  • Kolejną kwestią jest wybieranie takich lokalizacji, które mają w swojej ofercie tak zwaną strefę ciszy. Oznacza to, że na plażach, kąpieliskach, kempingach, w okolicznych lasach, czy miejscach piknikowych zakazane jest włączanie głośnej muzyki. Zaśmiecenie hałasem to poważny problem cywilizacyjny, który wpływa negatywnie zarówno na nasze zdrowie psychiczne, powodując zmęczenie, obniżając spostrzegawczość, a nawet wywołując nieuzasadnioną agresję, jak i na środowisko naturalne – dźwięki generowane przez ludzi, blokują między innymi sonar nietoperzy, czy godowy śpiew ptaków.
  • Nie śmiećmy i dbajmy o środowisko w miejscu wypoczynku. Jedną z podstawowych zasad ekologicznych wakacji jest pozostawienie miejsca wypoczynku w takim stanie, a nawet lepszym, niż w jakim je zastaliśmy. Wiąże się z tym również troska o zasoby naturalne i niezabieranie do domu absolutnie żadnych naturalnych pamiątek, takich jak na przykład piasek czy skały. Pamiętajmy również o tym, aby stosować ekologiczne i możliwie jak najbardziej naturalne kosmetyki i ekologiczne kremy przeciwsłoneczne. Tradycyjne kremy z filtrem podczas kąpieli w morzu przedostają się do wody, a wszelkie zawarte w nich szkodliwe chemiczne substancje mają negatywny wpływ na żyjące w morzu organizmy.
  • Weźmy ze sobą podstawowy zestaw zero waste, czyli butelkę na wodę z filtrem wielokrotnego użytku, kubek termiczny na kawę, zestaw bambusowych sztućców, wielorazową torbę na zakupy, czy własne przybory toaletowe. Ograniczymy wówczas produkowanie odpadów poza domem.

Każdy z nas po długim zimowym okresie, odczuwa potrzebę wypoczynku, tymczasowej zmiany otoczenia i relaksu. Wielu z nas marzy także o zwiedzaniu nowych miejsc, poznaniu nowej kultury i nowych ludzi, wymiany poglądów. Nie zapomnijmy jednak podczas tego błogiego, upragnionego i z całą pewnością zasłużonego wypoczynku, aby podróżować możliwie jak najbardziej ekologicznie, pamiętając o szacunku do innych ludzi i naszej planety.

Magda Kaźmierczak
Magister Technologii Żywności i Żywienia Człowieka oraz Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Interesuje się nie tylko żywnością, ale również dietetyką i psychodietetyką. Wolne chwile spędza na trenowaniu z kettlebells lub sztangą.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img