Kryl antarktyczny to najbardziej znany spośród wszystkich gatunków kryla. Ten niepozorny skorupiak, wyglądem przypominający krewetkę, żyje w olbrzymich ławicach rozciągających się nawet na kilka kilometrów. Jego „dom” stanowią wody Oceanu Południowego. Szczególne właściwości kryla stoją za jego coraz większą popularnością. Warte zauważenia jest to, że wody w których żyje ten kryl leżą poza negatywnym wpływem przemysłu, są zatem wyjątkowo czyste. Sprawdźmy w czym może pomóc nam olej z kryla antarktycznego.
Kryl antarktyczny – doskonały w formie oleju
Olej wyprodukowany na bazie kryla antarktycznego jest przede wszystkim bogaty w kwasy omega-3 oraz antyoksydanty. Jednak te elementy nie są szczególnie rzadko występujące w oceanicznej florze. To, co świadczy o wyjątkowości oleju z kryla antarktycznego jest fakt, że w przeciwieństwie do ryb morskich w oleju z tego skorupiaka kwasy omega -3, -6 i -9 oraz antyoksydanty występują w niespotykanej formie fosfolipidów. Oznacza to, że są lepiej przyswajalne dla organizmu człowieka niż kwasy pochodzące z ryb, a ich działanie jest trwalsze. W rybach związki te występują w postaci trójglicerydów lub estrów etylowych.
Warte odnotowania jest także to, że olej z kryla antarktycznego zawiera także astaksantynę – silny przeciwutleniacz oraz cholinę czyli witaminę B4. Astaksantyna to związek należący do karotenoidów. Jest nieporównywalnie mocniejszym antyoksydantem od witaminy E oraz C. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowe połączenie kwasów omega z tak silnymi przeciwutleniaczami. Ta właściwość sprawia, że olej z kryla antarktycznego pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu oraz serca. Istnieje przekonanie, że olej z kryla jest znacznie lepiej przyjmowany przez przewód pokarmowy niż inne tego rodzaju produkty. Istotne jest także to, że nie pozostawia rybiego posmaku.
Jakie działanie ma olej z kryla antarktycznego?
Ze względu na niespotykane właściwości olej z kryla wykazuje szereg działań korzystnie wpływających na na nasz organizm:
- normalizuje ciśnienie tętnicze
- redukuje stężenie trójglicerydów we krwi
- działa przeciwzakrzepowo, wykazuje działanie przeciwdepresyjne
- zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej serca
- zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II
- działa przeciwzapalnie i immunosupresyjnie
- zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy
Duża zawartość kwasów z grupy omega w połączeniu z antyoksydantami będą korzystnie wpływać na zdrowie każdego, kto zdecyduje się dopisać olej z kryla antarktycznego do jadłospisu. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to suplement diety i powinniśmy stosować się do zażywania zalecanej dawki. Szczególnie jego działanie docenią seniorzy, ludzie aktywni sportowo i ci wyjątkowo zapracowani. Jest to także dobry produkt dla kobiet i dzieci.
Zobacz też poprzedni wpis: Historia anyżu – przyprawy cenionej przez starożytnych Greków, Chińczyków, Egipcjan i Inków