Srebro już od setek lat znane jest ze swoich wyjątkowych właściwości. Jeszcze na długo przed tym, zanim ludzie odkryli, że na świecie istnieją bakterie i wirusy, zaobserwowali, że napoje przechowywane w naczyniach wykonanych ze srebra wolniej się psują. Na czas morskich podróży, do wody pitnej magazynowanej w drewnianych beczkach, wrzucano srebrne monety. Dziś srebro koloidalne znajduje szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii, a szczególnie w dermatologii i okulistyce. Czym dokładnie jest srebro koloidalne?
Srebro koloidalne – co to?
Surowiec farmaceutyczny, jakim jest srebro koloidalne (inaczej nazywane nanosrebrem lub koralgolem) powstaje na skutek połączenia srebra z nośnikiem, którym może być woda, białko bądź żelatyna. Jest to mieszanina niejednorodna, w której cząsteczki srebra są widoczne pod mikroskopem. Wykazuje ono właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. W sklepach, aptekach i drogeriach dostępne jest srebro koloidalne do stosowania zewnętrznego, a także kosmetyki, które zawierają w sobie niewielkie jego ilości – np. płyny do przemywania twarzy czy żele antybakteryjne. Kiedy i w jakim celu stosować te produkty?
Zastosowanie i właściwości srebra koloidalnego

Nanosrebro stosuje się przede wszystkim zewnętrznie, wykorzystując jego antyseptyczne i bakteriobójcze właściwości. Jony srebra przyciągają i niszczą drobnoustroje. Dlatego srebro koloidalne wspomaga leczenie takich dolegliwości jak:
- zapalenie spojówek,
- problemy skórne (np. trądzik, łuszczyca, egzema),
- trudno gojące się rany (np. takie w przypadku stopy cukrzycowej),
- oparzenia,
- zapalenie zatok,
- AZS (atopowe zapalenie skóry),
- łupież i przetłuszczająca się skóra głowy,
- grzybica stóp i paznokci,
- opryszczka,
- użądlenie przez owady.
Efekty stosowania srebra koloidalnego. Skuteczna walka z trądzikiem i zapaleniem zatok.
Srebro koloidalne przynosi dobre efekty w walce z trądzikiem, ponieważ działa antybakteryjnie i normalizuje wydzielanie się sebum. Skutecznie zmniejsza widoczne zaczerwienienia i hamuje powstawanie nowych zaskórników. Poza tym działa łagodząco i przynosi ulgę podrażnionej skórze. Pomaga w procesie gojenia się ran, działając regenerująco. Zawarte niewielkie ilości srebra w kosmetykach do przemywania twarzy sprawia, że skóra jest skutecznie i odpowiednio oczyszczona, zaczerwienienie twarzy zniwelowane. Dzięki temu jest dobrze przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych lub do wykonania makijażu. Srebro koloidalne wykorzystuje się również do wspomagania leczenia infekcji zatok, dzięki temu, że skutecznie zwalcza ono drobnoustroje, oczyszcza zatkany nos i nawilża błony śluzowe, przynosząc ulgę.
Przeciwwskazania do stosowania
Srebro koloidalne nie jest zalecane dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących. Srebro należy do metali ciężkich, stosowane w nadmiarze odkłada się w organizmie i może wykazać działanie toksyczne. Dlatego tak ważne jest, aby stosować je wyłącznie w taki sposób i w takich dawkach, jakie są zalecane na opakowaniu. Preparaty kosmetyczne do stosowania zewnętrznego, takie jak toniki i żele do mycia twarzy są zazwyczaj bezpieczne, ponieważ dodaje się do nich śladowe ilości srebra koloidalnego. Natomiast przewlekłe stosowanie kuracji preparatami ze srebrem koloidalnym może wywołać srebrzycę, schorzenie trwałe i nieuleczalne, które może objawiać się między innymi niebieskim zabarwieniem dziąseł, paznokci, skóry czy białek oczu. Dlatego, choć srebro koloidalne może mieć bardzo korzystny wpływ na wiele schorzeń, bardzo ważne jest, aby przyjmować je wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta i z umiarem.