Strona głównaPorady dietetyczneMatcha – zielona herbata w proszku

Matcha – zielona herbata w proszku

Zielona herbata w proszku, czyli matcha wywodzi się Chin. Uznaje się ją za jedną z najzdrowszych herbat na świecie i przypisuje się jej szereg właściwości prozdrowotnych. Czym dokładnie jest, czemu jest tak wyjątkowa, czy trudno ją przygotować i właściwie jak należy ją przyrządzić, aby dobrze spożytkować całe jej bogactwo? Cały sekret uprawy tej herbaty tkwi w tym, że na dwa tygodnie przed zbiorem liści, krzewy osłania się przed słońcem bambusowym zadaszeniem. Sprawia to, że liście stają się bledsze, są delikatnie zielone, a jednocześnie produkuje się w nich więcej aminokwasów. Ma to wpływ na smak i aromat herbaty. Po zerwaniu liści ściera się je na bardzo drobny proszek w specjalnie w tym celu zbudowanych żarnach. W smaku wyczuwa się delikatne tradycyjną zieloną herbatę, jednak matcha ma intensywniejszy, charakterystyczny posmak i jest dosyć cierpka.

Matcha – właściwości zielonego proszku

Przypisuje się jej naprawdę wiele właściwości prozdrowotnych. Oto większość z nich:

  • działa relaksująco – po kilku minutach od zaparzenia herbaty wytworzy się w niej L-teanina, która może działać odprężająco i uspokajająco, przy zachowaniu jasności umysłu i pełni koncentracji,
  • dodaje energii – filiżanka matchy zawiera podobną ilość kofeiny, co filiżanka kawy,
  • wspomaga proces odchudzania i oczyszczanie organizmu – matcha zawiera galusan epigallokatechiny, czyli związek EGCG, który ma znaczący wpływ na przyspieszenie metabolizmu, a także wspomaga usuwanie toksyn z organizmu,
  • wpływa na polepszenie koncentracji i pamięci – dzięki zawartości L-teaniny, która pozwala utrzymać odpowiedni poziom dopaminy i serotoniny, które mają znaczący wpływ na nasz nastrój i motywację do działania. Ich niedobór może spowodować złe samopoczucie, a na dłuższą metę, nawet depresję.
  • wspomaga odporność organizmu – matcha zawiera katechiny o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, a także witaminy A i C, żelazo, potas oraz wapń,
  • pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu – jeśli pijemy ją regularnie.

Jak przygotować napar z matchy?

Do zaparzenia herbaty w tradycyjny sposób powinniśmy mieć odpowiednie akcesoria. Należą do nich:

  • specjalna czarka,
  • bambusowa łyżeczka, która służy do nakładania herbaty,
  • bambusowa miotełka, którą rozciera i ubija się proszek,
  • ewentualnie sitko do przesiania proszku przed zaparzeniem, które zapewnia, że nie powstaną grudki.

Do czarki wsypuje się łyżeczkę herbaty, którą zalewa się wodą w temperaturze około 70°C, nigdy wrzątkiem. Następnie miotełką miesza się herbatę, aż proszek się rozpuści i utworzy się delikatna pianka. Co jeśli nie posiadamy odpowiedniego zestawu? Możemy użyć zwykłego kubka, a proszek wymieszać spieniaczem do mleka.

Matcha – przeciwwskazania i możliwość przedawkowania

Choć matcha posiada wiele cennych dla naszego zdrowia właściwości, ze względu na możliwość przedawkowania poleca się pić ją w ilości 1-2 filiżanki na dzień. Większe niż zalecane spożycie może wywołać niepożądane efekty, takie jak nadmierne pobudzenie, trudności z zasypianiem, zaburzenia koncentracji, a nawet nudności i bóle brzucha. Matcha ze względu na zawartość kofeiny nie jest polecana dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym. Ponadto nie zaleca jej się osobom z chorobami nerek, w tym kamicą nerkową, wątroby, a także dną moczanową. Ważne jest też, aby wybrać herbatę ze sprawdzonych źródeł, najlepiej z upraw ekologicznych. Herbata z niepewnego źródła może być zanieczyszczona ołowiem i pestycydami.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img