Strona głównaPorady dietetyczneWegańskie pieczenie: czym zastąpić zwierzęce produkty?

Wegańskie pieczenie: czym zastąpić zwierzęce produkty?

Dawno już minęły czasy, gdy osoby przechodzące na weganizm musiały rezygnować z jedzenia mnóstwa pysznych rzeczy, ponieważ nie było dla nich roślinnych alternatyw: i bardzo dobrze!

Niestrudzone eksperymenty wegańskich blogerów kulinarnych, szefów kuchni i domowych mistrzów miski i trzepaczki zaowocowały wynalezieniem – często prawdziwie rewolucyjnych! – substytutów dla właściwie wszystkiego, co może być potrzebne, by przygotować wegańskie wypieki. Dla wszystkich, którzy jeszcze ich nie znają, przygotowaliśmy krótką listę wegańskich zamienników najpopularniejszych składników pochodzenia zwierzęcego

Co zamiast masła?

Wielu wegan zamiast masła wykorzystuje po prostu roślinną margarynę. Nie wszyscy jednak są do tego skłonni, ponieważ do jej produkcji używa się oleju palmowego, którego pozyskiwanie wiąże się z dewastacją wielkich połaci puszczy i zabijaniem zamieszkujących ją orangutanów. Zamiast margaryny warto wykorzystać roślinne oleje: olej kokosowy albo nawet oliwę, jeżeli w przepisie jest rozpuszczone masło. Należy jednak uważać, bo masło, w przeciwieństwie do olejów, nie jest czystym tłuszczem, dlatego nie można zamieniać ich w przepisie w proporcjach 1:1: zawsze należy zmniejszyć ilość tłuszczu mniej więcej o jedną trzecią, a w przypadku niektórych ciast nawet o połowę.

Co zamiast mleka?

Mleko roślinne będzie idealne! Pisaliśmy już o rozmaitych jego rodzajach, ale przypomnijmy: do pieczenia świetnie nadaje się między innymi mleko sojowe (jest najbardziej zbliżone do krowiego konsystencją, a w słodkich wypiekach można użyć wersji smakowej, na przykład waniliowej), migdałowe i konopne. Nie trzeba zmieniać proporcji.

Czym zastąpić śmietanę?

Jeśli chodzi o śmietanę do ubijania, można łatwo zastąpić ją ubitą tłustą frakcją mleka kokosowego, które przez co najmniej dwa dni stało w lodówce. Ostrożnie oddzielamy gęstą część mleka (w puszce pozostanie chuda, wodnista frakcja – warto wykorzystać ją na przykład do ugotowania pysznej kokosowej owsianki!), wkładamy do miski i ubijamy tak jak zwykłą śmietanę – aż powstaną sztywne „górki”.

Co zamiast miodu?

Niektórzy weganie jedzą miód, ale ci, którzy tego nie robią, dodają zamiast niego syrop klonowy, daktylowy lub z agawy, słód jęczmienny albo inne słody.

Co zamiast jajek?

Jajka są kluczowym składnikiem większości popularnych wypieków – i jednocześnie tym, który najtrudniej jest zastąpić. Wybór zamiennika w znacznej mierze zależy od tego, jaką funkcję w danym wypieku mają spełniać jajka: czy służą spojeniu ciasta, jak w ciastach kruchych? Dodają mu wilgotności i przyjemnej konsystencji, jak w cieście marchewkowym? A może odpowiadają za jego wyrastanie i puszystość, jak w przypadku biszkoptów i serników?

To brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę wystarczy tu pamiętać o kilku zasadach:

Jeśli celem jest spojenie ciasta, w zależności od tego, jaki to rodzaj wypieku, możemy dodać:

  • siemienia lnianego (czubata łyżka siemienia namoczona w 3-4 łyżkach gorącej wody zastępuje jedno jajko),
  • rozgniecionego widelcem mocno dojrzałego banana (jeden banan na jedno jajko; pamiętajmy, że banan przy okazji nieco dosładza ciasto, co warto wziąć pod uwagę przy dodawaniu cukru!).

Wilgotności ciastu doda:

  • purée z dyni,
  • mus jabłkowy (mniej więcej pół szklanki na każde jajko; uwaga: gotowy mus jabłkowy ze słoika zwykle bywa dosładzany!).

Ze spulchnianiem ciasta jest już nieco trudniej: najlepiej działają gotowe zamienniki jajek. Jest to jednak rzecz, którą nie zawsze ma się pod ręką wtedy, gdy akurat przyjdzie ochota na coś słodkiego, dlatego zazwyczaj dodaje się któregoś z „wilgotno-spoistych” składników oraz dodatkową porcję proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej wraz z odrobiną octu jabłkowego, aby wzmocnić ich działanie.

Ostatnio wielką karierę robi w Internecie aquafaba, czyli woda z puszki po ciecierzycy, którą można ubijać tak skutecznie, że da się z niej zrobić nawet wegańską bezę! Ponieważ prawie magiczne właściwości aquafaby zostały odkryte dosłownie kilka lat temu, eksperymenty wciąż trwają: być może to ona właśnie okaże się kluczem do tworzenia idealnie puszystych, lekkich jak chmurka wegańskich biszkoptów bez konieczności dodawania do nich syntetycznych substytutów.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img