Opuncja figowa (łac. Opuntia ficus-indica) nie jest wcale figą, jak mogłaby wskazywać nazwa, a kaktusem. Roślina ta pochodzi z Meksyku, lecz uprawiana jest także w Stanach Zjednoczonych, w Indiach, a także w niektórych krajach śródziemnomorskich. Od setek lat olejek pozyskiwany z nasion owoców opuncji był wykorzystywany do celów leczniczych, do leczenia oparzeń, opatrywania ropni, czy przygotowania syropu na kaszel, opuncja odnalazła także zastosowanie kulinarne. Dziś olejek z opuncji ceniony jest ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne.
Właściwości olejku z opuncji figowej
Ten niepozorny olejek o delikatnym i przyjemnym zapachu zawiera wiele bardzo cennych składników:
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,
- aminokwasy,
- witaminę E,
- witaminę K,
- polifenole,
- fitosterole,
- betalainy.
Olejek z opuncji figowej ma największą zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i kwasu linolowego spośród innych kosmetyków dostępnych na rynku. Kwasy te, są niezbędne do stymulowania produkcji i regeneracji komórek naszej skóry, wzmacniając również zewnętrzną jej warstwę i sprawiając, że dłużej pozostaje nawilżona. Kwasy te pomagają zwalczyć stany zapalne, a także wykazują właściwości przeciwtrądzikowe. Natomiast kwas linolowy sprawdza się podczas leczenia drobnych oparzeń. Zawarte w olejki z opuncji figowej polifenole wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, pomagają złagodzić zaczerwienienia i podrażnienia skóry, jak również ograniczyć szkodliwe działanie wolnych rodników.
Olejek z opuncji figowej zawiera bardzo wysokie stężenie witaminy E będącej silnym przeciwutleniaczem, niszczącym wolne rodniki, a także przyspieszającym proces gojenia się ran. Olejek z opuncji zawiera również wiążące wodę fitosterole, które pomagają utrzymywać nawilżenie skóry przez stosunkowo długi czas. Odgrywają one bardzo istotną rolę podczas produkcji kolagenu, który jest niezbędny dla zachowania miękkości skóry i jej młodego wyglądu. Na produkcję kolagenu mają również wpływ zawarte w olejku aminokwasy. Liczne przeciwutleniacze zawarte w opuncji, to między innymi betalainy, pomagające chronić skórę przed procesem starzenia się, a witamina K pomaga zniwelować przebarwienia skóry.
Zastosowanie olejku z opuncji figowej
Olejek z opuncji figowej możemy stosować tak jak tradycyjny krem, nakładając go bezpośrednio na skórę twarzy i całego ciała. Wchłania się on stosunkowo szybko, ma lekką konsystencję, a jego regularne stosowanie wykazuje silne właściwości:
- przeciwstarzeniowe,
- wygładzające
- nawilżające,
- rozświetlające,
- odżywcze,
- uelastyczniające,
- zmniejszające przebarwienia i zaczerwienienia,
- zwężające pory,
- regenerujące uszkodzony naskórek,
- łagodzące podrażniania,
- ochronne przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Olejek z nasion opuncji figowej jest kosmetykiem naturalnym i łagodnym, może być stosowany zarówno przez osoby starsze jak i młodsze, szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku osób z cerą delikatną i skłonną do podrażnień, a także z cerą tłustą. Możemy używać go do pielęgnacji skóry twarzy jak i całego ciała i stosować na wiele sposobów – jako samodzielny kosmetyk, nakładając go rano i wieczorem po umyciu twarzy. Można również dodać kilka jego kropel do zwykłego kremu. Olejek z opuncji figowej powinno się przechowywać w suchym i chłodnym, a najlepiej w lodówce.