Srebro koloidalne, określane także inaczej jako nanosrebro, jest substancją, która jest ceniona i wykorzystywana od tysiącleci. Współcześnie nadal znajduje szerokie zastosowanie w okulistyce oraz dermatologii. W tym wpisie skupimy się przede wszystkim na pozytywnym oddziaływaniu srebra koloidalnego na naszą skórę – przekonaj się jaki wpływ na jej kondycję może mieć dobrze dobrany preparat z nanosrebrem.
Czym jest srebro koloidalne
Argentum colloidale czyli srebro koloidalne lub koralgol, to surowiec o przeznaczeniu farmaceutycznym, który powstaje w wyniku połączenia mikroskopijnych (wielkości kilkudziesięciu nm) cząsteczek srebra z nośnikiem, takim jak białko, żelatyna lub woda. Otrzymywany w efekcie roztwór jest niejednorodnym koloidem, w którym widoczne są zawieszone cząsteczki metalu.
Warto podkreślić, że dostępne w sprzedaży preparaty i kosmetyki, takie jak toniki zawierają w sobie mocno rozcieńczone srebro koloidalne, dzięki czemu stężenie metalu jest w nich odpowiednio niskie i bezpieczne przy regularnym stosowaniu na skórę.
Jak stosować srebro koloidalne
Nanosrebro cenione jest przede wszystkim za swoje działanie antybakteryjne oraz zdolność do neutralizowania wirusów i grzybów. Dzieje się tak, ponieważ dodatnie jony srebra przyciągają do siebie zarazki oraz drobnoustroje, dzięki czemu mogą być niemal natychmiast unieszkodliwione i zniszczone. Sprawia to, że preparaty zawierające srebro znakomicie sprawdzają się przy pielęgnacji skóry problematycznej, przetłuszczającej się oraz ran i podrażnień.
Jak stosować srebro koloidalne na skórę? Toniki oraz żele do przemywania skóry można stosować codziennie, a także nakładać je tylko punktowo, w wybranych miejscach, np. na blizny lub miejsce oparzenia. Można w tym celu użyć bawełniany wacik lub sięgnąć po preparaty w formie mgiełki, którą spryskuje się wybrany obszar ciała.
Dzięki działaniu nanosrebra skóra jest:
- dobrze oczyszczona i przygotowana na kolejne etapy pielęgnacji (co sprawia, że nanosrebro często stosuje się także przed zabiegami z zakresu medycyny estetycznej),
- złagodzona, pozbawiona zaczerwienień i nawilżona,
- delikatnie zmatowiona (a także regulowana jest nadmierna produkcja sebum),
- zdezynfekowana, dzięki czemu drobne rany znacznie szybciej się regenerują.
Srebro koloidalne – efekty stosowania
Na drobne skaleczenia, zadrapania czy przy pielęgnacji skóry trądzikowej dobrze więc zaopatrzyć się w preparat zawierający srebro koloidalne. Efekty jego stosowania będą mogły odczuć zarówno osoby poszukujące produktu łagodzącego podrażnienia po goleniu, jak również skutecznego preparatu, który będzie wspierał regenerację naskórka przy nieco bardziej dokuczliwych typu dolegliwościach skórnych.
Ze względu na swoje właściwości srebro koloidalne na włosy i skórę głowy stosowane jest równie chętnie – szczególnie jako wsparcie w walce z łupieżem oraz nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. Tonik sprawdzi się również do przecierania paznokci oraz skóry stóp, w celu ograniczenia rozwoju grzybów oraz bakterii. Obecność srebra pomaga także do punktowego łagodzenia ukąszeń owadów.
Na rynku można natknąć się także na kosmetyki, takie jak antyperspiranty czy żele do mycia ciała, które zawierają w sobie dodatek srebra. Jego działanie antybakteryjne ma na celu zapobiegać namnażaniu się bakterii na powierzchni skóry, co w efekcie chroni przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.
Mimo swojego korzystnego wpływu na kondycję skóry, nie można jednak zapominać, że srebro jest metalem ciężkim, a w większych stężeniach, także i substancją toksyczną. Wykorzystywane w nadmiarze srebro może odkładać się w tkankach i z tego względu polecane jest przede wszystkim do stosowania zewnętrznego, przestrzegając zaleceń umieszczonych na opakowaniu danego preparatu.
Ja stosowałam srebra różnych firm, najlepszy był efekt z nanobiopharmpl Trądzik ustąpił w mega szybkim czasie. Nie wiedziałam, że działa tez na łupież, na pewno wypróbuje!
Dziękuję za komentarz 🙂