- Właściwości kwasu mlekowego
- Zastosowanie kwasu mlekowego
- Wykorzystanie kwasu mlekowego w kosmetologii
Kwas mlekowy (łac. acidum lacticum), czyli organiczny związek chemiczny jest hydroksykwasem, który powstaje w mięśniach podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dzieje się to w sytuacji, gdy nasz organizm rozkłada węglowodany, aby wykorzystać je jako energię, kiedy poziom tlenu jest niski. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co ciekawe kwas mlekowy znajdziemy również w fermentowanych produktach mlecznych, a także kiszonkach, gdyż jest on produktem pośrednim w metabolizmie cukru. Ze względu na właściwości keratolityczne, przeciwbakteryjne, alkalizujące wykorzystuje się kwas mlekowy w medycynie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Pałeczki kwasu mlekowego znajdziemy na przykład w probiotykach, preparatach stosowanych w miejscowym leczeniu zmian skórnych, a także kosmetykach nawilżających i złuszczających. Co warto wiedzieć o kwasie mlekowym?
Właściwości kwasu mlekowego
Pałeczki kwasu mlekowego stosowane są jako probiotyki, skuteczne podczas wspomagania leczenia chorób układu pokarmowego. Kwas mlekowy jest również często wykorzystywany w lecznictwie, zwłaszcza w przypadku występowania problemów skórnych oraz dolegliwości ginekologicznych. Do jego najważniejszych właściwości zalicza się działanie:
- przeciwbakteryjne,
- alkalizujące co oznacza, że pomaga zmniejszyć zakwaszenie organizmu,
- keratolityczne polegające na złuszczaniu zrogowaciałej warstwy naskórka, co działa wspomagająco na odnowę komórek skóry i jej prawidłowe funkcjonowanie.
Zastosowanie kwasu mlekowego
Pałeczki kwasu mlekowego wykazują działanie probiotyczne. Bakterie z rodzaju Lactobacillus, które produkują kwas mlekowy przyczyniają się do ograniczenia nadmiernego wzrostu innych bakterii. Wspomagają one leczenie różnych schorzeń i chorób układu pokarmowego, na przykład w przypadku wystąpienia:
- zakażenia Helicobacter pylori,
- ostrej biegunki infekcyjnej,
- zapobiegają biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków.
Pałeczki kwasu mlekowego znalazły również zastosowanie w ginekologii, między innymi przyczyniają się do utrzymania prawidłowego środowiska pochwy. Probiotyki, leki i płyny do higieny intymnej, które zawierają kwas mlekowy znalazły zastosowanie między innymi w leczeniu takich dolegliwości jak grzybice pochwy. Te preparaty wykorzystywane są u pacjentek:
- u których stwierdzono zaburzenia środowiska pochwy, np. po antybiotykoterapii, po terapii lekami dopochwowymi stosowanymi w leczeniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym,
- u których występują dolegliwości związane z menopauzą,
- u których występują stany zapalne pochwy.
Ze względu na właściwości keratolityczne kwas mlekowy znalazł zastosowanie również w dermatologii i jest stosowany przede wszystkim do usuwania zgrubień naskórka. Stosowany razem z kwasem salicylowym wykorzystywany jest w preparatach na odciski i nagniotki powstające na stopach.
Wykorzystanie kwasu mlekowego w kosmetologii
Kwas mlekowy z powodzeniem wykorzystywany jest także w kosmetyce. Wchodzi między innymi w skład peelingów chemicznych, których zadaniem jest usuwanie wierzchniej warstwy martwych komórek skóry. Peelingi te zazwyczaj zawierają kwas mlekowy w stężeniu 10–30%. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających kwas mlekowy widocznie wpływa na poprawę stanu skóry, jej jędrność, gładkość, sprężystość, wyrównanie przebarwień i gęstość. Ponadto wygładza drobne zmarszczki, oczyszcza pory i poprawia koloryt cery.
Kwas mlekowy stosowany doustnie w postaci suplementów diety i probiotyków, uważany za preparat bezpieczny. Produkty kosmetyczne zawierające kwas mlekowy są również bezpieczne w użyciu, pod warunkiem że są aplikowane przez osoby do tego uprawnione i przygotowane. W trakcie stosowania zabiegów z użyciem kwasów ważne jest, aby chronić skórę przed słońcem i stosować w tym czasie ochronne kremy z filtrem przeciwsłonecznym.