Strona głównaSlow lifeAlternatywy dla plastikowych słomek – jak i czym można je zastąpić?

Alternatywy dla plastikowych słomek – jak i czym można je zastąpić?

SPIS TREŚCI

Słomki metalowe

Słomki papierowe

Słomki z bambusa

Słomki ze słomy lub trawy

Słomki szklane

Słomki silikonowe

Największe zalety słomek wielokrotnego użytku

Nie od dziś wiadomo, że maluchy uwielbiają pić przez słomkę. Zresztą nie tylko maluchy, dorośli również po nie sięgają na różnego rodzaju imprezach w domu, lokalu czy na świeżym powietrzu. Jakoś tak nie wiedzieć czemu wydaje nam się, że przez słomkę picie lepiej smakuje. Ale co dzieje się z plastikową słomką, kiedy skończymy napój? Oczywiście jest zbędnym, plastikowym odpadem i wyrzucamy ją do kosza. Na szczęście świadomość o szkodliwości plastiku z dnia na dzień dociera do coraz większej liczby osób i coraz więcej z nas decyduje się na ekologiczny styl życia. Podążając za trendem zero i less waste, coraz większa liczba konsumentów namawia do zrezygnowania z używania plastikowych słomek. Dziś wiemy już jak bardzo zanieczyszczone plastikiem są morza i oceany i jak ogromny wpływ ma to na środowisko i cały ekosystem. Dlatego też ograniczenie zużycia plastiku w codziennym życiu to bardzo istotna kwestia. Czy możemy zatem korzystać ze słomek bez wyrzutów sumienia? Okazuje się, że tak, ponieważ istnieje całkiem sporo ekologicznych alternatyw dla plastikowych słomek.

Co zamiast plastikowych słomek?

Słomki metalowe

To słomki wykonane najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Są wielokrotnego użytku i można je myć w zmywarce lub kupić je w zestawie ze specjalnym czyścikiem. Są wygodne w użyciu i łatwe w utrzymaniu w czystości, sprawdzą się w przypadku zarówno zimnych jak i ciepłych napojów, a przy tym nie generują żadnych odpadów. Całkowicie wpisują się więc w trend zero waste.

Słomki papierowe

Wykonuje się je z masy celulozowej i klei klejem spożywczym. Słomki papierowe są bezpieczne dla ludzi i środowiska i w pełni biodegradowalne. Ich minusem może być to, że stosunkowo szybko przemiękają. Najlepiej sprawdzają się wówczas kiedy chcemy kupić dziecku soczek w kartoniku ze słomką – wówczas ten z papierową słomką będzie bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Ich zaletą jest również to, że spośród alternatyw dla słomek plastikowych są najtańszym rozwiązaniem.

Słomki z bambusa

Są wielokrotnego użytku i można je myć w zmywarce, jednak aby przedłużyć ich żywotność lepiej myć je specjalnym czyścikiem dodawanym do zestawu. Słomki bambusowe wyglądają bardzo efektownie i estetycznie. Można używać ich do zimnych i gorących napojów.

Słomki ze słomy lub trawy

To właśnie od pierwszych słomianych rurek pochodzi dzisiejsza nazwa „słomka”. Dawniej używało się wyłącznie takich słomianych słomek i dziś powraca się do tego naturalnego trendu. Największą zaletą słomek wykonanych ze słomy jest to, że ich produkcja w żaden sposób nie obciąża środowiska. Co więcej, możemy je przygotować sami w domu. Są wytrzymałe, odpowiednie do zimnych i ciepłych napojów.

Słomki - inne niż plastikowe

Słomki szklane

Słomki te prezentują się zupełnie nietuzinkowo i elegancko. Co prawda lepiej nie podawać ich małym dzieciom, ale na przyjęciach, imprezach czy spotkaniach rodzinnych mogą zrobić efektowne wrażenie. Można je myć w zmywarce i używać zarówno do ciepłych jak i zimnych napojów.

Słomki silikonowe

Są wielokrotnego użytku, a ich największą zaletą jest to, że można je wziąć ze sobą w podróż samochodem. Są wygodne i poręczne, odpowiednie do napojów zimnych i ciepłych. Nie miękną i nie odkształcają się.

Największe zalety słomek wielokrotnego użytku

  • są bezpieczne dla człowieka i środowiska,
  • nie zmieniają smaku napojów,
  • łatwo utrzymać je w czystości,
  • prezentują się efektownie.

Jak się okazuje alternatyw dla plastikowych słomek, które po jednym użyciu lądują w koszu jest całkiem sporo, a ich liczba i rodzaj wciąż rośnie. Każdy może wybrać najwygodniejszą dla siebie wersje.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img